metafrasi banner

jammer = παρεμβολέας παρασίτων, κν. κόφτης

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μιλάμε για τη συσκευή που παρεμποδίζει τη λειτουργία κινητών τηλεφώνων, ασυρμάτων ή ακόμα και ραντάρ. Πώς λέγεται στα ελληνικά;

Μια βόλτα στο Διαδίκτυο βγάζει: jammer, παρεμβολέας, συσκευή εμπλοκής, παραμορφωτής, συσκευή παρασίτων. Στην ΕΕΤΤ βλέπουμε "ραδιοεξοπλισμός που παρεμποδίζει τη λειτουργία κινητών τηλεφώνων (jammers)".

Τι θα χρησιμοποιούσατε σε υπότιτλο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Στη βάση της ΕΛΕΤΟ έχει:
παρεμβολέας παρασίτων, πομπός παρεμβολής παρασίτων

Στο διαδίκτυο οι παρεμβολείς είναι υπεραρκετοί αλλά σε υπότιτλο είναι πιθανό να μην ακούγεται εξίσου φυσικό με το ξενικό... :(
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Στο διαδίκτυο οι παρεμβολείς είναι υπεραρκετοί αλλά σε υπότιτλο είναι πιθανό να μην ακούγεται εξίσου φυσικό με το ξενικό... :(

Το θέμα είναι αν φαίνεται ή εξηγείται κάπου τι κάνει αυτή η συσκευή παρασίτων, γιατί αν δεν, δεν είναι δα και διαδεδομένη λέξη το τζάμερ, με μόνο 10 γνήσιες γκουγκλιές (μαζί με τις κοπιπάστες, γιατί τα υπόλοιπα ευρήματα αναφέρονται στο όνομα «Τζάμερ»).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι είδους jammer είναι; Τύπου φραγής ή τύπου παρεμβολές παρασίτων; Στην πρώτη περίπτωση, για υπότιτλο, ίσως βοηθάει κάτι σαν φραγή, στη δεύτερη κάτι σαν παρασιτοπομπός (όχι, δεν υπάρχει, μόλις το έφτιαξα).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν λέει τι τύπου είναι. Μάλλον παρασίτων, όχι φραγής.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν μπορείς να το παρακάμψεις με κάτι σαν «να τους βάλουμε παράσιτα»;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν μπορώ να το παρακάμψω, επειδή έχουν μπει αυτά τα jammers από τους τρομοκράτες σε διάφορα σημεία ενός κτιρίου, και τα ψάχνουν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Οπότε ο θεατής ξέρει τι κάνουν και ίσως αρκεί να τα πεις «πομπούς»;
 
Ως ειδικός (έχω δει το συγκεκριμένο επεισόδιο :-) ) ψηφίζω κι εγώ παρεμβολείς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένας καλός λόγος να αποφύγουμε τη διάδοση του «τζάμερ» είναι το αναπόφευκτο μπέρδεμα: :)

Ο βραχυκυκλωτήρας (αγγλ. jumper, προφ. τζάμπερ) είναι ένα μικρό εξάρτημα που χρησιμοποιείται στο βραχυκύκλωμα δύο ή περισσότερων jumper pins σε ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα. Η χρήση του είναι διαδεδομένη στα τυπωμένα κυκλώματα, όπως οι μητρικές πλακέτες. Στην ελληνική καθημερινή τεχνική ορολογία έχει επικρατήσει ο όρος τζαμπεράκι, λόγω του μικρού μεγέθους του εξαρτήματος.
http://el.wikipedia.org/wiki/Βραχυκυκλωτήρας
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Whammer Jammer - Rachelle Plas


She blew that harp and so she blew my mind...
Τζαμάρει η τζαμάτη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και από την ειδησεογραφία:
Οι περιβόητοι «κόφτες κινητών» είναι μεταφερόμενες συσκευές, οι οποίες θα τοποθετηθούν σε κάθε αίθουσα των εξεταστικών κέντρων που θα επιλεγούν για την πιλοτική εφαρμογή του μέτρου.


(Δεν είμαι σίγουρος για τον τίτλο. Υποθέτω ότι άλλη δουλειά κάνει ο παρεμβολέας και άλλη ο κόφτης — ή μάλλον με άλλο τρόπο πετυχαίνουν το ίδιο αποτέλεσμα.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τον τίτλο του νήματος, πάντως, εγώ ήξερα τον (σκέτο) κόφτη σε συνδυασμό με ταχογράφους, ταξίμετρα κ.λπ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Δεν είμαι σίγουρος για τον τίτλο. Υποθέτω ότι άλλη δουλειά κάνει ο παρεμβολέας και άλλη ο κόφτης — ή μάλλον με άλλο τρόπο πετυχαίνουν το ίδιο αποτέλεσμα.)
Προφανώς. Ο κόφτης κόβει το σήμα. Το τζάμερ το ανακατεύει προσθέτοντας παράσιτα.
 
Top