metafrasi banner

Καταχώρηση εισφορών OAEE στο Ε3 - καταχώρηση στο βιβλίο εσόδων-εξόδων

anemelos

Member
Καλημέρα σε όλους/όλες,

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος/α αν πρέπει να καταχωρούμε τις εισφορές στο βιβλίο εσόδων - εξόδων ή απλά τις περνάμε στο Ε3 στον κωδικό 518 (Εισφορές σε ταμεία ΟΑΕΕ κτλ. - Ελεύθεροι επαγγελματίες) και 558 (Δαπάνες χρήσης - Ελεύθεροι επαγγελματίες). Αν δεν τις έχουμε περάσει για το 2013, υπάρχει πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

Πάνος
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, στο βιβλίο εσόδων-εξόδων πρέπει να καταχωρούνται κάθε φορά που πληρώνονται. Αλλά νομίζω ότι αν δεν τις έχεις καταχωρήσει στα δίμηνα και τις βάλεις μια και καλή στο τέλος, δεν χάθηκε ο κόσμος.
Το πρόβλημα είναι ότι έχει υποβληθεί η εκκαθαριστική ΦΠΑ, στην οποία θα έπρεπε να έχει συμπεριληφθεί το ποσό καταχωρημένο στον κωδικό 666 των λοιπών εισροών. Τι γίνεται τώρα, δεν ξέρω. Ρώτα λογιστή αν μπορείς να κάνεις διόρθωση της εκκαθαριστικής ΦΠΑ πριν συμπληρώσεις το Ε3.
 

anemelos

Member
Ευχαριστώ Αλεξάνδρα

Ναι, στο βιβλίο εσόδων-εξόδων πρέπει να καταχωρούνται κάθε φορά που πληρώνονται. Αλλά νομίζω ότι αν δεν τις έχεις καταχωρήσει στα δίμηνα και τις βάλεις μια και καλή στο τέλος, δεν χάθηκε ο κόσμος.
Το πρόβλημα είναι ότι έχει υποβληθεί η εκκαθαριστική ΦΠΑ, στην οποία θα έπρεπε να έχει συμπεριληφθεί το ποσό καταχωρημένο στον κωδικό 666 των λοιπών εισροών. Τι γίνεται τώρα, δεν ξέρω. Ρώτα λογιστή αν μπορείς να κάνεις διόρθωση της εκκαθαριστικής ΦΠΑ πριν συμπληρώσεις το Ε3.

Ευχαριστώ Αλεξάνδρα για την άμεση απάντηση και την υπόδειξή σου για τον κωδικό 666.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω πάντως είναι τι σχέση μπορεί να έχουν οι εισφορές στον ΟΑΕΕ με το ΦΠΑ; Θα ρωτήσω όμως κάποιο λογιστή όπως λες.

Προσωπικά, κάνω τις δηλώσεις μόνος μου ...with a little help from my friends.. μιας και από ο,τι έχω καταλάβει ούτε καν οι ίδιοι οι λογιστές γνωρίζουν πάντα τι πρέπει να γίνει...

Ευχαριστώ και πάλι,
Πάνος
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν έχουν σχέση με το ΦΠΑ οι εισφορές, και δεν γράφονταν στη συγκεντρωτική μέχρι πέρυσι που άρχισαν να περνιούνται κανονικά στα βιβλία εσόδων-εξόδων. Οπότε, επειδή η εκκαθαριστική ΦΠΑ πρέπει να περιλαμβάνει όλα σου τα έσοδα-έξοδα, ακόμα κι αυτά που δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ, γι' αυτό προστέθηκε και το ΤΕΒΕ εκεί που γράφονται οι άλλες σου δαπάνες που δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ, όπως ενοίκιο και κοινόχρηστα.
 

anemelos

Member
Δεν έχουν σχέση με το ΦΠΑ οι εισφορές, και δεν γράφονταν στη συγκεντρωτική μέχρι πέρυσι που άρχισαν να περνιούνται κανονικά στα βιβλία εσόδων-εξόδων. Οπότε, επειδή η εκκαθαριστική ΦΠΑ πρέπει να περιλαμβάνει όλα σου τα έσοδα-έξοδα, ακόμα κι αυτά που δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ, γι' αυτό προστέθηκε και το ΤΕΒΕ εκεί που γράφονται οι άλλες σου δαπάνες που δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ, όπως ενοίκιο και κοινόχρηστα.

Now, it makes sense! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.
Οπότε λέω να υποβάλλω μια τροποποιητική εκκαθαριστική ΦΠΑ και να τις περάσω στον κωδικό 666 πριν υποβάλλω το Ε3. Το θέμα που πρέπει να επιβεβαιώσω τώρα είναι το αν υπάρχει τυχόν πρόστιμο για υποβολή εκπρόθεσμης τροποποιητικής εκκαθαριστικής ΦΠΑ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το θέμα που πρέπει να επιβεβαιώσω τώρα είναι το αν υπάρχει τυχόν πρόστιμο για υποβολή εκπρόθεσμης τροποποιητικής εκκαθαριστικής ΦΠΑ.
Στείλε ερώτημα στο TaxisNet, υπάρχει σχετική επιλογή όταν είσαι συνδεδεμένος. Συνήθως απαντούν σε 2-3 ημέρες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στείλε ερώτημα στο TaxisNet, υπάρχει σχετική επιλογή όταν είσαι συνδεδεμένος. Συνήθως απαντούν σε 2-3 ημέρες.
Νομίζω ότι στη χειρότερη περίπτωση θα είναι ένα 100άρικο διότι δεν προκύπτει επιπλέον φόρος, είναι καθαρά πληροφοριακής φύσεως η τροποποίηση.
 

anemelos

Member
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.
Υπέβαλα τελικά τροποποιητική εκκαθαριστική και παρόλο που έλεγε ''εκπρόθεσμη'', δεν ανέφερε κάτι για πρόστιμα. Οπότε μάλλον λύθηκε αναίμακτα το πρόβλημα, γιατί σιχαίνομαι να πληρώνω 100ρικα χωρίς λόγο!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως δεν σου έβαλε πρόστιμο επειδή (νομίζω ότι) η προθεσμία καταβολής της εκκαθαριστικής του 2013 δεν έχει λήξει ακόμη.
 
Top