metafrasi banner

voice destination entry

calmdown

New member
Καλησπέρα, χρειάζομαι βοήθεια με την παρακάτω πρόταση.

Enhanced voice destination entry for SD Card Navigation

Το έχω βάλει Ενισχυμένη/βοηθητική εσοχή προορισμού φωνής για Κάρτα Πλοήγησης SD, αλλά δε μου φαίνεται πολύ κατανοητό.

Ευχαριστώ!
 

SBE

¥
Ε, ναι, δεν θα το έλεγα κατανοητό έτσι όπως είναι.
Υποθέτω πρόκειται για περιγραφή ενσωματωμένου συστήματος πλοήγησης αυτοκινήτου (κοινώς GPS) που αγοράζεις κάρτα SD με τους χάρτες που σε ενδιαφέρουν και έχει βελτιωμένο σύστημα φωνητικής εισόδου του προορισμού- δηλαδή του μιλάς και σε καταλαβαίνει καλύτερα από άλλα μοντέλα.
Τώρα που κάναμε τη συντακτική ανάλυση, μπορούμε να το πούμε αλλιώς;

(δεν προτείνω ακόμα, γιατί θα έχουν σίγουρα άλλη άποψη οι επαγγελματίες του φόρουμ)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Δεν θα προτιμούσα το ενισχυμένο, γιατί παραπέμπει και στην ενίσχυση της ηχητικής έντασης.

Επίσης, είσοδος ή εισαγωγή για το entry;
Το δεύτερο θα πρότεινα, για να μην μπλέξουμε με μηχανικές ή ηλεκτρικές εισόδους/εξόδους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το δεύτερο θα πρότεινα, για να μην μπλέξουμε με μηχανικές ή ηλεκτρικές εισόδους/εξόδους.
Οπωσδήποτε. Τα ml φταίνε...
 

daeman

Administrator
Staff member
Οπωσδήποτε. Τα ml φταίνε...

Ενώ εγώ είμαι φρέσκος με κάμποσα ml καφεψήματος. Πάω για χαραή πάλι σήμερα, ίσως και μεσημέριασμα. :-)
Diurnally nocturnal and diurnal, but with a diuretic (δεν έχει ρήμα και παθητική μετοχή δαύτο; ).
 
Γενικώς, και ειδικώς, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Θέλω μόνο να ρωτήσω: πώς σας φαίνεται η υπαγόρευση (αντί για τη φωνητική εισαγωγή);

Και ολίγον real thing, εδώ:


(Navman User Guide 2011 | Voice Destination)
 

SBE

¥
Εμένα μ' αρέσει η υπαγόρευση, και αναφέρεται στη συσκευή σαν αυτό που είναι (ηλεκτρονικός υπηρέτης). Μάλιστα θα το επέκτεινα, λέγοντας ότι υπαγόρευση είναι αυτό που κάνει ο χρήστης, φωνητική εισαγωγή είναι αυτό που συμβαίνει στη συσκευή.

Το κακό είναι ότι κάποιοι ίσως νομίσουν ότι καθόμαστε και υπαγορεύουμε αλληλογραφία στο μηχανάκι.
 
Μάλιστα θα το επέκτεινα, λέγοντας ότι υπαγόρευση είναι αυτό που κάνει ο χρήστης, φωνητική εισαγωγή είναι αυτό που συμβαίνει στη συσκευή.

Ναι, αυτή είναι η κεντρική ιδέα (και η αναζήτηση συντομίας επίσης).
 

daeman

Administrator
Staff member
...
+1 στην υπαγόρευση προορισμού.

Μπορεί να έχουμε συνδέσει το ρήμα κυρίως με την υπαγόρευση λόγου ή κειμένου για γράψιμο ή δακτυλογράφηση (1) ή τη συμμόρφωση σε κάποια ηθική ή άλλη επιταγή (2), αλλά η απόσταση από τη χρήση που συζητάμε εδώ είναι πολύ μικρή:
υπαγορεύω (2: υποδεικνύω και επιβάλλω σε κπ. έναν ορισμένο τρόπο ενέργειας).

Άλλωστε, εγγραφή γίνεται και στη συσκευή κατά τη φωνητική εισαγωγή του προορισμού.
 

daeman

Administrator
Staff member
Άλλες ιδέες: Εκφώνηση προορισμού, ανακοίνωση προορισμού

Κι αυτά μ' αρέσουν, αλλά αν το καλοσκεφτούμε, τα κάνει και η συσκευή προς τον χρήστη και δεν περιέχουν την έννοια της διαταγής προς τον ηλεκτρονικό υπηρέτη, που λέει η SBE στο #10.
 
Top