Ενικός ή πληθυντικός;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στα DVD περιέχονται διάφορα interactive bonus για τους μικρούς τηλεθεατές. Εκεί υπάρχουν διάφορες εντολές, π.χ. Find a bot, και διάφορες ερωτήσεις προς τον χρήστη ο οποίος παίζει επιλέγοντας τις απαντήσεις.

Κατά τη γνώμη σας, όταν τα μεταφράζω είναι καλύτερα να διατυπώνονται όλα αυτά στον ενικό, δηλαδή σαν να απευθυνόμαστε μόνο σε έναν χρήστη και μάλιστα παιδί; Ή στον πληθυντικό, γενικώς και αορίστως;
 

Elsa

¥
Ειδικά για παιδιά, μου αρέσει ο ενικός, νομίζω πως είναι πιο οικείος και φυσικός στα αυτιά τους.
 
Ενικός. Συνήθως, η αρχή σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η "φιλικότητα" προς τον δέκτη (όπως λέει και η Έλσα).
 
Κάποτε είχα μεταφράσει ένα λογισμικό για παιδιά. Η οδηγία ήταν να μεταφράσω στον πληθυντικό, σαν να πρόκειται για ενήλικες, ώστε αφενός να συνηθίζουν τον πληθυντικό, αφετέρου να μη νιώθουν μειονεκτικά σε σχέση με τους ενήλικες. Έτσι έπραξα, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν απρόσωπο. Είμαι υπέρ του ενικού.
 
Και εγώ υπέρ του ενικού είμαι όταν αυτό που μεταφράζουμε απευθύνεται στα παιδιά.
 

curry

New member
Σε εκπομπές για παιδιά στο παρελθόν, είχα χρησιμοποιήσει πληθυντικό, αλλά όχι ευγενείας. Σκεφτόμουν ότι ως παιδί, γενικά έβλεπα τηλεόραση με την αδερφή μου, άρα με τον πληθυντικό απευθύνομαι σε πολλά παιδιά! Τώρα, θα μου πείτε, υπάρχουν και τα μοναχοπαίδια... Δεν το είχα σκεφτεί τότε! Φυσικά, έχω χρησιμοποιήσει και ενικό, κατά περίπτωση.
 

danae

¥
Κι εγώ προτιμώ τον ενικό. Είναι πιο άμεσος. Σκέψου και την αντωνυμία: τι θα πεις αν χρειαστεί να απευθυνθείς στο παιδί; "Εσείς"; Θα μου ακουγόταν αφύσικο και σαν να το κοροϊδεύω...
 
Νομίζω ότι εδώ πρέπει να ληφθούν υπόψη τα εξω-κειμενικά στοιχεία. Για παράδειγμα, τι τόνο έχει η φωνή αυτού που δίνει τις εντολές, αν είναι dvd που πρόκειται να προβληθεί και για διδακτικούς σκοπούς σε τάξη, οπότε βάζεις πληθυντικό κλπ. Επίσης, σκέφτηκα κάτι άλλο αλλά ίσως θεωρηθεί αυθαιρεσία: Να βάζεις κάπου-κάπου ένα "παιδιά" και να αποδίδεις τις προστακτικές με πληθυντικό, π.χ "Και τώρα παιδιά κάντε, πάρτε, δείξτε κλπ".
 
Top