Mal-teasers (Ο πυρετός της Μάλτας)

Καταπληκτικό το γύμνασμα! Οι Σκώτοι γενναιότεροι και πλέον φίλεργοι των Άγγλων, οι Πολωνοί φιγουρατζήδες, και οι Τουρκίδες ωραιότεραι των Ελληνίδων. Όσο για τους Μαλτέζους, άστα να πάνε.
Βρε τους δόλιους τους Μαλτέζους! :D



daemod's note: αυτονόμηση από το http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?14681-Σκωτία-ή-Σκοτία-κ-ο-κ&p=215530&viewfull=1#post215530
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι αμελητέος και ο πυρετός που τους έλαχε...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στην Ταρταρία πότε πήγε το Ρ στα τάρταρα;
Το χάλασες. Ο τρίτος στη σειρά πρέπει να γράψει: «Και γι' αυτό κουβαλάνε τον σταυρό τους.»

Ο τέταρτος θα ζοριστεί λιγουλάκι...
 

SBE

¥
Συγγνώμη, με τους Μαλτέζους και τις Μαλτίδες ;-) δεν τα πάω πολύ καλά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Στην Ταρταρία πότε πήγε το Ρ στα τάρταρα;

The first written record of the name "Tatar" appears on the Kul Tigin monument as Otuz Tatar Bodun ('Thirty Tatar' tribe).The name Tatar likely originated amongst the nomadic Tatar confederation in the north-eastern Gobi desert in the 5th century.[SUP][14][/SUP] The name "Tatars" was used an alternative term for the Shiwei, a nomadic confederation to which these Tatar people belonged.
...
The form Tartar has its origins in either
Latin or French, coming to Western European languages from Turkish and Persian Tātār ("mounted courier, mounted messenger; postrider"). From the beginning, the extra r was present in the Western forms, and according to the Oxford English Dictionary this was most likely due to an association with Tartarus (Hell in Greek mythology), though some claim that the name Tartar was in fact used amongst the Tatars themselves. Another possibility is that Tartar was in fact used amongst the Tatars themselves. Another possibility is that Tartar in British Received Pronunciation is pronounced as Tātar. Nowadays Tatar is usually used to refer to the people, but Tartar is still almost always used for derived terms such as tartar sauce or steak tartare.[SUP][15]
[/SUP]http://en.wikipedia.org/wiki/Tatars#Name
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συγγνώμη, με τους Μαλτέζους και τις Μαλτίδες ;-) δεν τα πάω πολύ καλά.
Σίγουρα; Κρίμα (όπως βλέπουμε και στην εικόνα)...



Άλλη/άλλος;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και μια μαλτέζα χωρίς κεφαλαίο, αλλά με πλούσιο κεφάλαιο.
Δεν ξέρω τι λένε στο σλανγκρ, αλλά απ' τα όσα εγώ γνωρίζω η αρχική σύναψη με την κτηνοτροφία είναι οι μαλτέζες / μαλτέζικες κατσίκες, οι οποίες είχαν τα χαρακτηριστικώς ευμεγέθη μαστάρια, και οι αγελάδες πρέπει να είναι μεταγενέστερη σύναψη στην ελληνική.
 
Υπάρχουν και οι μαλτεζόπλακες.

Μαλτέζοι εργάτες ήρθαν στην Αθήνα μόλις έγινε πρωτεύουσα και χτίσανε πολλά σπίτια. Το επώνυμο άλλωστε είναι μάλλον κοινό. Στην Κέρκυρα που είχε από παλιά παρεδώσε και μαλτέζικη αποικία, υπάρχουν πολλά μαλτέζικα επώνυμα, π.χ. ο παλιός πρωταθλητής του σκακιού Σκέμπρης.
 

Earion

Moderator
Staff member
Το εθνώνυμο Μαλτέζος (εξού και οικογένεια Μαλτέζου) κατέληξε να σημαίνει τον αχθοφόρο του λιμανιού, κατά τη γνωστή λογική που ταύτιζε το επάγγελμα με την εθνοτική προέλευση. Ο Πειραιάς ήταν γεμάτος Μαλτέζους αχθοφόρους.
 

SBE

¥
Χμ, κι εγώ είχα συμμαθητή Μαλτέζο (επίθετο, όχι καταγωγή), ο οποιος επιχέιρησε να αντιγράψει στις πανελλήνιες και καθόμουνα απέναντί του και μου είχαν ανάψει τα λαμπάκια γιατί δεν τον έβλεπε ο επιτηρητής. Τελικά τον είδε, με τα γνωστά αποτελέσματα. Ελπίζω τώρα να μη φάω καμιά μήνυση για δυσφήμιση από όποιον αντιγραφέα έχει αυτό το επίθετο.
Και συμμαθήτρια με μαλτέζικο επίθετο άκλιτο στα ελληνικά, και μετά απο χρόνια γνώρισα κι έναν μακρινό της ξάδερφο με το ίδιο επίθετο ο οποίος μου έιπε ότι στον τηλεφωνικό κατάλογο υπάρχουν δέκα άτομα με αυτό το όνομα στην Κέρκυρα και τρία στην Πάτρα. Όλοι ξαδέρφια.
 
Top