ΤΕΕ: Λεξικά τεχνικών όρων

Elsa

¥
Από το τμήμα Τυποποίησης του ΤΕΕ

@admin: μήπως να χωρίζονταν τα λεξικά, γλωσσάρια και λοιπά μεταφραστικά εργαλεία από τα θέματα για υπολογιστές, λειτουργικά συστήματα, λογισμικό γιατί έχουν γίνει πολλά τα μηνύματα και νομίζω θα είναι πιο εύκολο να βρίσκουμε και τα μεν και τα δε; Η Λεξιλογία είναι πάνω στην ανάπτυξη βλέπετε...;)
 

nickel

Administrator
Staff member
@admin: μήπως να χωρίζονταν τα λεξικά, γλωσσάρια και λοιπά μεταφραστικά εργαλεία από τα θέματα για υπολογιστές, λειτουργικά συστήματα, λογισμικό γιατί έχουν γίνει πολλά τα μηνύματα και νομίζω θα είναι πιο εύκολο να βρίσκουμε και τα μεν και τα δε; Η Λεξιλογία είναι πάνω στην ανάπτυξη βλέπετε...;)
Έχει προβλεφθεί η περιοχή Links και ελπίζαμε να μείνει χρόνος τον Αύγουστο, εκτός από διακοπές, να κάνουμε και συγυρίσματα. Οι ελπίδες αποδείχτηκαν φρούδες...
 

nickel

Administrator
Staff member
Και μια και μόλις μιλούσαμε για πατάτες σε άλλο νήμα, στην πρώτη σελίδα είχα την ευκαιρία προ ημερών να εντοπίσω τις εξής:

flooding = *Κατάκλιση
flooding basin = Λεκάνη *κατάκλισης
flooding systems = Συστήματα *κατάκλισης


Ας σημειωθεί ότι το πλημμύρισμα είναι κατάκλυση (από το κατακλύζω), όπως με ύψιλον είναι και το κλύσμα.

Η κατάκλιση είναι αυτό που κάνει τους αρρώστους να βγάζουν έλκη.
 

Elsa

¥
Συμπτωματικά συζητούσα χτες με συνάδελφο για την ανάκλιση (μιλώντας για ανακλινόμενα παράθυρα) και μου έλεγε οτι το λεξικό του δεν έχει την λέξη, αλλά μόνο την ανάκληση. Έχουμε λοιπόν:

κλίνω-κλίση-επικλινής-κατάκλιση-ανάκλιση κ.λπ.
κλείνω-κλειστός-κλεισμένος κ.λπ.
καλώ-κλήση-επίκληση κ.λπ.

Το κατακλύζω, ομολογώ οτι δεν το είχα σκεφτεί. Κατάκλιση, είναι και τρόπος παρουσίασης σε οικοδομικό σχέδιο (π.χ. του οπλισμού μιας δοκού)
 

nickel

Administrator
Staff member
Άμα μου πεις τι είναι και η περιστροφή και η κατάκλιση στην κατασκευή γέφυρας, θα μου λύσεις τρελή απορία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και επειδή τα -κλει-, -κλυ-, -κλη-, -κλι- βάζουν πολλές τρικλοποδιές, να και μια στον Πάπυρο.

ανάκλιση
η (Α ἀνάκλισις) [ἀνακλίνω]· 1. κλίση προς τα πίσω, ξάπλωμα, πλάγιασμα· 2. (νεοελλ.) ανασήκωμα· 3. (Ψυχολ.) η πλήρης συναισθηματική εξάρτηση τού βρέφους από τη μητέρα ή την τροφό. Η στέρηση τής συναισθηματικής προσφοράς τών ατόμων αυτών (νοσοκομεία, ορφανοτροφεία) οδηγεί στη λεγόμενη *ανακλητική κατάθλιψη τού βρέφους.


Ανακλιτική κατάθλιψη, βέβαια.

Αλλά την έχουν πιάσει, τη στραβογραμμένη κατάθλιψη, στο διαδίκτυο και την έχουν κάνει ένα σκέτο μπουρδούκλωμα με την ανακλητική μνήμη (από το ανακαλώ).
 

Lina

¥
Άμα μου πεις τι είναι και η περιστροφή και η κατάκλιση στην κατασκευή γέφυρας, θα μου λύσεις τρελή απορία.

Για κατάκλιση δεν ξέρω, αλλά ξέρω κάτι για κατάκλυση. Στην κατασκευή της γέφυρας Χαρίλαος Τρικούπης (Ρίου-Αντιρρίου), τα βάθρα κατασκευάστηκαν εν μέρει στην ξηρά δεξαμενή, η οποία στη συνέχεια κατακλύστηκε και τα ημιτελή βάθρα ρυμουλκήθηκαν για να αποπερατωθούν στην υγρή δεξαμενή, δηλαδή στη θάλασσα.
 

Elsa

¥
Επειδή παραγίνανε πολλά τα ποστ για σύνθετες λέξεις με δεύτερο συνθετικό -κλιση/-κληση/-κλυση, μήπως ήρθε η ώρα να χωριστούν από τα λεξικά;

Η σημερινή απορία: Γιατί παρέκκλιση με δύο κάπα, και απόκλιση με ένα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Η σημερινή απορία: Γιατί παρέκκλιση με δύο κάπα, και απόκλιση με ένα;

Επειδή η απόκλιση είναι από + κλίση, ενώ η παρέκκλιση είναι παρά + εκ + κλίση. Όπως η εκκλησία είναι από εκ + καλώ και η έκκλυσις ήταν (στα αρχαία) ο καθαρισμός με κλύσμα και δεν πρέπει να γράφονται έτσι ούτε η έκλυση των ηθών ούτε η έκλυση διοξειδίου (ή διοξιδίου) του άνθρακα ούτε η έκκληση για αίμα.

Δεν μπορώ να μην παίξω με τα ι, τα η και τα υ.
 

Elsa

¥
Ή μήπως δυο-ξίδιο; :D

Ευχαριστώ πολύ! Ομολογώ οτι το -εκ- μου διέφευγε οπότε το διπλό κάπα ήταν λίγο μυστηριώδες...
 

Elsa

¥
Επειδή η απόκλιση είναι από + κλίση, ενώ η παρέκκλιση είναι παρά + εκ + κλίση.[/COLOR]

Άλλη απορία: αφού υπάρχει παρά+εκ+κλίση, υπάρχει και έκκλιση;

Ο Τριανταφυλλίδης online δεν το έχει αλλά το έχει το αντίστροφο, μαζί με ένα σωρό άλλα, μερικά από τα οποία πρώτη φορά βλέπω:
ανάκλιση,
απόκλιση,
έγκλιση,
έκκλιση,
επίκλιση,
ημικατάκλιση,
κατάκλιση,
παρέκκλιση,
πρόκλιση,
πρόσκλιση,

συγκατάκλιση,
σύγκλιση,
υπόκλιση,
ψευτοϋπόκλιση,
(αυτό πάλι...)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έκκλιση είναι η παρέκκλιση, στην αστρονομία η γωνία την οποία σχηματίζει το επίπεδο της τροχιάς ουράνιου σώματος προς την ελλειπτική, στη ναυτική ορολογία η μετατόπιση αγκυροβολημένου πλοίου, και στην αρχαία επίσης η εξάρθρωση, η τάση/ροπή (μτφ), και τέλος η ηθική εκτροπή, το παραστράτημα (επίσης μτφ).

Πρόκλιση είναι η κλίση προς τα εμπρός, καθώς προκλίνω σημαίνει "κλίνω προς τα εμπρός". Επίσης είδα προκλινής "επικλινής" και προκλίνιον "η ύφαλος προέκταση της εσχάρας των ναυπηγείων".

Πρόσκλιση είναι η κλίση προς κάτι, καθώς προσκλίνω σημαίνει "κλίνω προς κάτι || στηρίζω || προσέλκω || κλίνω προς τα εμπρός τον κορμό και το κεφάλι ιδ. προς χαιρετισμό || τείνω να συνταχθώ με τις απόψεις κάποιου", ενώ προσκλίνομαι σημαίνει "αφοσιώνομαι". Επίσης είδα προσκλινής "ανακεκλιμένος, γερμένος" και προσκλινές "το άνω άκρο προπετάσματος οχυρώματος".

Πηγή: Δημητράκος
 

nickel

Administrator
Staff member
Να σημειωθεί ωστόσο ότι δεν έχω δει να χρησιμοποιούνται οι λέξεις· άντε να υπάρχουν σε κάποιο επιστημονικό σύγγραμμα ή στα γραφτά κάποιου που παίζει με δύσκολες λέξεις. Ιδιαίτερα επικίνδυνη είναι η έκκλιση, όταν είναι τόσο κοντά στην έκλυση των ηθών. Δεν ξέρω αν ο σκοπός του Αντίστροφου επιβάλλει τη συμπερίληψή τους, πάντως τα νέα λεξικά καλά κάνουν και τις αφήνουν απέξω. Πόσα παιχνίδια με τα ι, η και υ να αντέξει ο άνθρωπος;
 
Top