Office 2007

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μόλις αγόρασα και εγκατέστησα το Office 2007 και εκ πρώτης όψεως μού φαίνεται συμπαθητικούλι. Κάτι μού λείπει όμως. Όταν έγραφα στο Word 2003, είχα στο κάτω μέρος της σελίδας ένδειξη αριθμού στήλης, ώστε να ξέρω πόσους χαρακτήρες έχω γράψει σε κάθε σειρά, για να μην υπερβώ το όριο που δικαιούμαι στον υπότιτλο. Στο σημείο που δείχνει το βελάκι ήταν ο αριθμός που λέω.
Στο καινούριο έχει σταθεί αδύνατο μέχρι τώρα να βρω πώς μπορεί να το δείχνει αυτό. Καμιά ιδέα;

 
Δεν ξέρω πώς μπορείς να εμφανίσεις αυτή τη λειτουργία, αλλά ξέρω σίγουρα πως μπορείς να έχεις εγκατεστημένο και το Office 2003 στον υπολογιστή σου και να επιλέγεις κάθε φορά με ποιο Word θα ανοίξεις ένα έγγραφο. Θέλει 2-3 λεπτά για να κάνει τη μετάβαση, αλλά έτσι είσαι σίγουρη πως μπορείς να έχεις ό,τι επιλογή θέλεις.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δεν μπορώ να χρησιμοποιώ δυο βερσιόν συγχρόνως. Όταν εγκατέστησα το 2007, απεγκατέστησα το 2003.

Edit: Βρήκα τη λύση. Όταν μπαίνω για να γράψω σε draft ή web layout view, πρέπει να κάνω μια φορά πρώτα κλικ στο print layout view. Τότε εμφανίζεται ο αριθμός σειράς και στήλης, που όταν ξαναγυρίσω στο draft view, συνεχίζει να φαίνεται (ενώ πριν δεν φαινόταν).
 
Τώρα που το βρήκατε αυτό, πείτε μου και μένα πού είναι το μενουδάκι με τις επιλογές αλλαγής από πεζά σε κεφαλαία κτλ. δηλ. το change case. Εβαλα στο help του Word "change case" αλλά αρνείται να μου αποκαλύψει το μυστικό.
 
Αλεξάνδρα, σου φαίνεται εύχρηστο; Διστάζω να το εγκαταστήσω γιατί πολλοί μου λένε ότι είναι δύσχρηστο και ψάχνεις ώρες να βρεις εντολές που στο 2003 έβρισκες σε δυο λεπτά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ισχύει αυτό που λες, Κατερίνα, γιατί είναι κάπως διαφορετικές οι εντολές και θέλει μια κάποια εξοικείωση. Εγώ το δουλεύω περίπου 2 μήνες και έχω αρχίσει να το συνηθίζω. Γενικώς, είχαν σκοπό να κάνουν κάποια πράγματα πιο εύκολα, αλλά αν έχεις συνηθίσει όπως εγώ να δουλεύεις το πληκτρολόγιο περισσότερο και όχι το ποντίκι, θα σε εκνευρίσει στην αρχή.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μέχρι στιγμής εύχρηστο μού φαίνεται. Απλώς είναι διαφορετικό, κι αν έχεις συνηθίσει επί πολλά χρόνια το προηγούμενο, θέλει λίγο ψάξιμο. Αλλά νομίζω ότι τα βρίσκεις γρήγορα.

Το change case είναι εδώ που βλέπεις στο βελάκι. Είσαι στην καρτέλα Home, φυσικά.

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί αυτό το καινούριο, πιο εξελιγμένο δήθεν Word 2007 τα φτύνει όταν ανοίγω πλάι-πλάι δυο έγγραφα και προσπαθώ να κάνω copy-paste από το ένα στο άλλο. Κάθε φορά που μεταφέρομαι από το ένα έγγραφο στο άλλο κάνει μια παύση γύρω στα δέκα δευτερόλεπτα. Αν υπολογίσουμε ότι έχω να επαναλάβω γύρω στις 400 φορές αυτή την κίνηση, επί 10 δευτερόλεπτα η φορά, θα έχω πάνω από μια ώρα καθυστέρηση μόνο για τις παύσεις ανάμεσα στα δύο έγγραφα. Τι συμβαίνει; Στο Word 2003 αυτή η κίνηση γινόταν ακαριαία.
Μπήκα στη Microsoft, κατέβασα πάνω από 200 MB update, to Service Pack 1, και δεν παρουσίασε καμία βελτίωση. Έχω φτάσει στα όρια της υπομονής μου, θα το απεγκαταστήσω και θα ξαναβάλω το παλιό.
 
Αυτό δεν συμβαίνει σε μένα, στο λέω γκαραντί γιατί παρόμοιες εργασίες κάνω κι εγώ. Μήπως το έχεις βάλει να κάνει full scan στα αρχεία κειμένου; Είχε μια τέτοια επιλογή (αυτό ή το antivirus, δεν θυμάμαι) και έκανε πολλή ώρα να ανοιξει τα αρχεία. Αλλά όχι στο πηγαινέλα και κοπυπάστε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νίκο, δεν είναι ότι αργεί να το ανοίξει (που συμβαίνει κι αυτό, αλλά δεν με πειράζει, μια φορά το ανοίγω, δεν έχω πρόβλημα). Όχι, αυτό ακριβώς που σου περιγράφω: μόλις πάρω το ποντίκι από το ένα έγγραφο και το πάω στο άλλο, βγαίνει η κλεψύδρα που δείχνει ότι κάτι φορτώνει ή σώζει ή κάτι παρόμοιο, και κρατάει γύρω στα 10 δευτερόλεπτα.
Έκλεισα ακόμα και το autosave, μήπως έφταιγε αυτό, αλλά τίποτα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως δεν έχει αρκετή μνήμη ο υπολογιστής για το πιο βαρύ πρόγραμμα και κάνει κάποια εξαντλητικά παιχνίδια με swap όταν δουλεύεις δύο αρχεία;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακριβώς αυτό σκέφτηκα. Βέβαια, υποτίθεται ότι το 1 GB που έχω είναι αρκετό σύμφωνα με τις προδιαγραφές, αλλά μάλλον δεν είναι αλήθεια αυτό.
 
@Alexandra, ο γκουρού του χάρντγουεαρ κουνιάδος μου λέει ότι τώρα πια το 1 GB δε φτάνει ούτε για ζήτω.

@sarant, η αλλαγή πεζών κεφαλαίων γίνεται πατώντας shift+F3, χωρίς να ταλαιπωρείς τον καρπό σου με το βρωμοπόντικο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εδώ και μέρες, και πριν αποκτήσω το νέο Office, είχα αποφασίσει να επιστρέψω στο Πλαίσιο για μια αναβάθμιση. Απλώς βαριέμαι τη διαδικασία.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί αυτό το καινούριο, πιο εξελιγμένο δήθεν Word 2007 τα φτύνει όταν ανοίγω πλάι-πλάι δυο έγγραφα και προσπαθώ να κάνω copy-paste από το ένα στο άλλο.
Αλεξάνδρα, εμένα πάει σφαίρα. Η μνήμη μου είναι 2Gb όμως...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το απεγκατέστησα. Θα το ξαναεγκαταστήσω μόλις αναβαθμίσω τη μνήμη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με την ευκαιρία (που με ρώτησε κάποιος):

(α) Αν κάποιο κείμενο του Word έχει φυτεμένους συνδέσμους σε κάποιες λέξεις, μπορούμε να αφαιρέσουμε όλους τους συνδέσμους (χωρίς να πειράξουμε τίποτα άλλο) με δυο εντολές: Control-A για να επιλέξουμε όλο το κείμενο και Control-Shift-F9 για να αφαιρέσουμε όλους τους συνδέσμους. Ωστόσο,

(β) Δεν έχω βρει εντολή με την οποία να μπορείς να πας στην επόμενη λέξη με σύνδεσμο. Ίσως μπορείς να βρεις συνδέσμους αναζητώντας το παραδοσιακό φορμάρισμα που κάνουν στις λέξεις (υπογράμμιση / underline ή/και Font color: Blue, στο RGB Blue 255). Αλλά, αν για κάποιο λόγο δεν υπάρχει αυτό το φορμάρισμα, γιατί να μην υπάρχει μια εντολή Special Find, π.χ. ^k, για να τους βρίσκεις; Η αναζήτηση στο διαδίκτυο έληξε άκαρπη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
(β) Δεν έχω βρει εντολή με την οποία να μπορείς να πας στην επόμενη λέξη με σύνδεσμο. Ίσως μπορείς να βρεις συνδέσμους αναζητώντας το παραδοσιακό φορμάρισμα που κάνουν στις λέξεις (υπογράμμιση / underline ή/και Font color: Blue, στο RGB Blue 255). Αλλά, αν για κάποιο λόγο δεν υπάρχει αυτό το φορμάρισμα, γιατί να μην υπάρχει μια εντολή Special Find, π.χ. ^k, για να τους βρίσκεις; Η αναζήτηση στο διαδίκτυο έληξε άκαρπη.
Alt+F9
Ctrl+F
^d HYPERLINK
next... next... next...
Alt+F9
 
Top