metafrasi banner

Ημερομηνίες υποβολής εκκαθαριστικής ΦΠΑ

Κάποιος να τους πει ότι πλέον έχουν καταργηθεί οι κατηγορίες βιβλίων. :)
Και με την ευκαιρία, η καταληκτική ημερομηνία για την εκκαθαριστική είναι στις 25/2 για φέτος. Βάλτε το στα SOS! :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όλι, κάποιο λάθος κάνεις. Εδώ λέει:
Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ με Απλογραφικό Σύστημα 2/1/2014 έως 30/4/2014
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το αρχείο τής ΓΓΠΣ με τις προθεσμίες βρίσκεται εδώ: http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/ec0f5df5-8c63-464c-a058-7bccafb1fe73
Εκεί βλέπουμε:

  • Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ με απλογραφικό σύστημα: 3/1/2014-30/4/2014
  • Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ με διπλογραφικό σύστημα: 3/1/2014-30/5/2014
Εντούτοις το σύστημα δεν το βλέπω να έχει ανοίξει ακόμη, ώστε να δέχεται υποβολές Φ1. :huh:
 

nickel

Administrator
Staff member
Έκανα εγγραφή για Εκκαθαριστική σε ημερομηνίες του Φεβρουαρίου (στο Calendar). Όταν θα το ξεκαθαρίσετε το ζήτημα, κάντε τον κόπο να διορθώσετε και την εγγραφή, παρακαλώ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα το ξεκαθαρίσαμε. Για μας τους μεταφραστές είναι 30/4, για όσους τηρούν διπλογραφικό σύστημα είναι 30/5.
 
Καλημέρα! Κι εμένα γιατί, καλοί μου άνθρωποι, μου βγάζει καταληκτική ημερομηνία την 25/2 στην "προσωποποιημένη πληροφόρηση";;





Δηλαδή ό,τι να 'ναι κάνουν εκεί στο τάξις νετ;; Ειλικρινά, τώρα, τσαντίζομαι!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δηλαδή ό,τι να 'ναι κάνουν εκεί στο τάξις νετ;; Ειλικρινά, τώρα, τσαντίζομαι!
Μάλλον έχεις δίκιο για το ότι κάνουν ό,τι να 'ναι... Εμένα στην προσωποποιημένη πληροφόρηση δεν μου έχει καθόλου προθεσμία (!!!), ούτε μ' αφήνει να υποβάλω Φ1 (!!!!!) όπως λογικά θα έπρεπε — και το 'χω ήδη έτοιμο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο λογιστής μου, μου είπε 30/4 και με παρέπεμψε εδώ.

Η προσωποποιημένη πληροφόρηση μάλλον έχει προβλήματα λόγω αλλαγών (π.χ. αν τσεκάρετε και το κουτάκι ΚΒΣ κρεμάει --λογικό, ίσως, αλλά θα χρειαζόταν άλλη αντίδραση, μάλλον).
 
Πωπω...κι εγώ έτρεχα να πάω τα χαρτιά μου στη λογίστρια (γι' αυτό με κοίταζε απορημένα η γυναίκα, σου λέει τι την έπιασε τη μουρλή 4 μήνες πριν :p) γιατί περίπου την ημερομηνία που εγώ νόμιζα ότι είναι καταληκτική εγώ θα γεννάω και είπα να ξεμπερδέψω με τις φορολογικές μου υποχρεώσεις προηγουμένως, μη μας έρθει και κανά πρόστιμο του χιλιάρικου -εκεί να δεις επιλόχεια κατάθλιψη, χαχαχα! Ρε τι παθαίνει ο άνθρωπος!! Ευχαριστώ για την ενημέρωση!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο λογιστής μου, μου είπε 30/4 και με παρέπεμψε εδώ.
Είναι ακριβώς το περιεχόμενο του xls που λέει στο #4.
Αλλά αν κάποιος έχει τελειώσει με τις περιοδικές, γιατί να καθυστερεί την εκκαθαριστική;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή μπορεί να έχει και έσοδα από πηγή που δεν υπόκειται σε ΦΠΑ, και αργεί να του δώσει την ετήσια βεβαίωση.
 
Top