metafrasi banner

Πότε στέλνουμε βιογραφικό σε μεταφραστική εταιρεία;

seaofdreams

New member
Πρώτα οι ευχές!
Καλή χρονιά σε όλους μας!
Χρόνια πολλά σε εκείνους που είχαν την ονομαστική τους εορτή αυτές τις μέρες!
Πιστεύω να επέλεξα την σωστή κατηγορία για να ποστάρω την απορία μου...

Σε λίγο καιρό τελειώνω ένα σεμινάριο πάνω σε κείμενα γενικής μετάφρασης (που απ' ότι αντιλαμβάνομαι όσο περνάει ο καιρός περιέχει κείμενα διαφόρων θεμάτων) και αναρωτιέμαι αν είναι τώρα η καλύτερη στιγμή (όταν τελειώσω αυτό το σεμινάριο) να στείλω βιογραφικά σε διάφορες μεταφραστικές εταιρείες ή μήπως πρέπει να περιμένω να κάνω και κάποιο άλλο σεμινάριο εξειδίκευσης σε πιο συγκεκριμένο τομέα μετάφρασης π.χ σε τεχνικά κείμενα, νομικά κ.α ?
Έχω κάποια μικρή εμπειρία μετάφρασης και έχω κάνει και κάποιο πρόγραμμα μετάφρασης (ανεπαρκές κατά την αποψή μου εξ'ου και ο λόγος που κάνω το τωρινό).
Το δεύτερο σκέλος της απορίας μου είναι το εξής: αν υποθέσουμε οτι στέλνω βιογραφικά, μου απαντάνε με δοκιμαστικά και εγώ αποτυγχάνω, έχω πιθανότητες να μου ξαναδώσουν στο μέλλον δοκιμαστικά οι ίδιες εταιρείες? Κρατάνε κάποιο αρχείο με αυτούς που έχουν "δοκιμάσει"?

Θα εκτιμούσα τις συμβουλές σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αγαπητή συναδέλφισσα, σε αυτά τα πράγματα νομίζω ότι την απάντηση την ξέρεις ήδη: Αιτείτε και δοθήσεται υμίν. Στείλε και ξαναστείλε, και ρώτησε και ξαναρώτησε και δείξε όση ευγενική επιμονή αντέχεις. Και μετά, ξανά από την αρχή. Και αν δεν σου ξαναδώσουν, πες ότι ξέρεις κάτι περισσότερο αυτή τη φορά...

Καλή σου χρονιά!
 

seaofdreams

New member
Σε ευχαριστώ που πάντα μου απαντάς και με βοηθάς!
Αν υποθέσω οτι η δύναμη είναι πάντα με τον μεταφραστή κάτι θα καταφέρω με την επιμονή μου (που την έχω μπόλικη)!
Είναι πολύ πιθανό όμως να δούν το ίδιο όνομα και να μην ξανασχοληθούν ή δεν είναι και τόσο επιμελείς με αυτά?
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι πολύ πιθανό όμως να δούν το ίδιο όνομα και να μην ξανασχοληθούν ή δεν είναι και τόσο επιμελείς με αυτά?
Και τα δύο είναι πιθανά. Εμένα μου έτυχε να πάρω δουλειά επειδή (όπως έμαθα αργότερα) είχε μόλις αλλάξει ο υπεύθυνος και η αίτησή μου ήταν η πρώτη που βρήκε μπροστά του...
 

seaofdreams

New member
Οk θα στέλνω λοιπόν τα δοκιμαστικά και αραιά και που θα προσεύχομαι για αλλαγές προσωπικού! :lol:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, μου δίνεις κουράγιο! (κυριολεκτώ)
 
Top