espace vert tracé

Lina

¥
Καλημέρα!

Πρόκειται για πράσινο σε μέρος του οδικού δικτύου. Δεν υπάρχει συγκείμενο, είναι μια λίστα με ομάδες εργασιών. Οι εργασίες για το espace vert tracé περιλαμβάνουν χορτοκοπή, πότισμα, κλάδεμα δέντρων κλπ.

Μια δεύτερη ομάδα εργασιών υπό τον τίτλο autre entretien tracé περιλαμβάνει τα γκράφιτι και τα αυτοκόλλητα, ή καλύτερα την αφαίρεσή τους, μιας και η διατύπωση είναι ελλειπτική.

Τρίτη σχετική αναφορά στο κείμενο: proprete trace (trace, όχι tracé, αλλά δεν αποκλείεται να είναι και λάθος, αφού το chaussée το γράφει chausse). Αυτή η ομάδα περιλαμβάνει μάζεμα χαρτιών, σκούπισμα του οδοστρώματος και των πεζοδρομίων.

Το κερασάκι στην τούρτα: όλες αυτές οι ομάδες εργασιών επιγράφονται υπό το γενικό τίτλο Trace Road εις άπταιστον αγγλικήν.

Tracé είναι και η χάραξη οδού, αλλά εδώ δεν μου ταιριάζει. Τι σημαίνει τέλος πάντων αυτό το tracé; Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα μου φαίνεται κάτι σαν «πρόγραμμα εργασιών» (πρασίνου, καθαριότητας κτλ).
Αν το κείμενο είναι από γαλλόφωνους και ο τίτλος έχει γραφτεί από εκείνους στα αγγλικά, δεν αποκλείεται να είναι λάθος.
 

Lina

¥
Από γαλλόφωνο είναι γραμμένο το κείμενο.

Αναρωτιέμαι μήπως το tracé θα μπορούσε να σημαίνει route.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω πως προς τα εκεί πάει το νόημα, γι' αυτό και πρότεινα το παραπάνω. Νομίζω ότι εννοεί μια πορεία, ένα πλάνο που έχει χαραχτεί για τις διάφορες εργασίες.
 
Καλημέρα! δεδομένου ότι η έκφραση "Tracé de la rue" σημαίνει τον δρόμο όπως αυτός είναι χαραγμένος, τον δρόμο τον ίδιο πολύ απλά, τείνω κι εγώ να πιστέψω ότι το κείμενό σου εδώ θέλει να πει "εργασίες κατά μήκος του δρόμου" με το "entretien tracé" κ.ο.κ.
 
tracé /tʀase/ masculine noun
1. (of town) layout;
(of road) plan;
2. (of road, railway) route;
(of river) course;
(of border, coast) line;
3. (on graph, in sketch) line.

Je suis d'accord avec Sopherina.
 
Top