Αναζητείται παμπάλαιο γαλλικό αλφαβητάρι

(Δεν είχα ιδέα πού να ανοίξω το νήμα, οπότε το έβαλα εδώ.)

Λοιπόν, υπάρχει μια σειρά με βιβλιαράκια γαλλικών για παιδιά, η οποία χρονολογείται από τη δεκαετία του '40. Η μητέρα μου έχει στα χέρια της το Mon syllabaire illustré (deuxième livre), κάποιου Théodore Kyprios. Δεν υπάρχει χρονολογία έκδοσης, ούτε η παραμικρή ένδειξη για το αν πρόκειται για ελληνική ή γαλλική έκδοση. Ψάχνει λοιπόν (η πτωχή πλην τίμια μήτηρ μου) το πρώτο βιβλίο, ή έστω κάποιο ξεχασμένο από το χρόνο βιβλιοπωλείο στο οποίο θα μπορούσε να βρει το συγκεκριμένο αλφαβητάρι ή άλλα παρόμοια. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ο άσωτος υιός σάς ευχαριστεί.

ΥΓ Εννοείται ότι το νήμα θα μπορούσε να ονομάζεται και "Ψύλλοι στ' άχυρα".
 

Elena

¥
Στάθη, μάλλον ελληνική η προέλευση.

Ο Θ. Γ. Κύπριος είχε φτιάξει ολόκληρη σειρά (ή μάλλον σειρές) σχολικών βιβλίων και βιβλίων εκμάθησης, αλλά και το ελληνογαλλικό (http://openarchives.gr/view/215964). Το λεξικό από τις εκδόσεις Α. Φέξη, αλλά σχολικά πολλά! Αρχικά στην Κωνσταντινούπολη και από τις εκδόσεις Παπαδημητρίου (1912 και 1910) και στη συνέχεια από Τζάκα και Δελαγραμμάτικα και από τις εκδόσεις Κολλάρου (η δεκαετία που ανέφερες αντιστοιχεί μάλλον στις εκδ. Κολλάρου -μια και 1938).


Στο αναγνωστήριο της ΕΒ, υπάρχει αυτό:
Γαλλικόν ἀλφαβητάριον καί ἀναγνωσματάριον : Πρός χρῆσιν τῶν ἑλληνικῶν σχολείων καί παρθεναγωγείων υπό Κύπριος , Θεόδωρος Γ.
Ἐν Κωνσταντινουπόλει : [χ.ἐ.] 1912
Θέματα Γαλλική γλώσσα - Αναγνωστικά και χρηστομάθειες

Έκδοση: 2η ἔκδ. βελτ.

αλλά (πιο ενδιαφέρον μια και μάλλον από την ίδια σειρά) και το «Ma petite grammaire» του 1939.


Περισσότερα, μόνο αν επικοινωνήσεις με:

http://www.rare-books.gr/
(έχουν ασχοληθεί περισσότερο από άλλους με τα σχολικά)

Στο 1. (κατάλογος .pdf στην ίδια σελίδα) βλέπω:


(50-170 ευρώ...) [...]

4. Γαλλικόν Βιβλίον της Β' τάξεως: εγκεκριμένον υπό του Υπουργείου της παιδείας... Μέσης Εκπαιδεύσεως / Θεόδωρου Γ. Κυπρίου. Εν Αθήναις: Ι. Δ. Κολλάρος, 1938 [ΜΕ 5 ΒΙΒΛΙΟΣΗΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ]


Γενικότερα στο σπορ αναζήτησης, δεν υπάρχει καλύτερο μέρος από ένα συγκεκριμένο υπόγειο στο
Μοναστηράκι, αλλά περισσότερο γι αυτό σε email, αν και πρέπει να ψάξεις μόνος σου. ΔΕΝ ξέρουν τι έχουν. Μόνο (περίπου) πού (μέσα στο χάος) τα έχουν...


(Βtw: από πλευράς τιμών στα σχολικά της περιόδου (και παλαιότερα), τα αλφαβητάρια είναι τα πιο... τσουχτερά. :))

Καλή τύχη!
 
Δεν θα σε πω Μάτα Χάρι, επειδή θα είναι understatement, κι άλλωστε θα επαναλαμβανόμουν. ;)
Καταρχήν ευχαριστώ θερμότατα! Όποτε μπορείς, στείλε μου mail σχετικά με την ακατονόμαστη υπόγα.

Η κατάσταση έχει ως εξής:
Η μητέρα μου έχει το προαναφερθέν αλφαβητάρι, από τον καιρό που ήταν παιδίσκη. Έχει όμως το 2ο της σειράς, και θέλει το 1ο, για να βοηθήσει τον εγγονό της, ο οποίος θα πάει γυμνάσιο φέτος και τα βρίσκει μπαστούνια με τα γαλλικά (λόγω δυσλεξίας βασικά). Θεωρεί (η μήτηρ πάντα) ότι το σχολικό βιβλίο είναι ό,τι να 'ναι, ενώ αυτό του Κύπριου είναι ό,τι πρέπει (pun intended of course).

Τα λέω όλα αυτά σε περίπτωση που κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα. Γιατί δεν είμαστε για να δίνουμε, π.χ., 50-170 ευρώ...

ΥΓ Σημαντική πληροφορία:
Έκανα το λάθος να αναλάβω το παραπάνω mission impossible, με αποτέλεσμα να υφίσταμαι το σχετικό μητρικό πρήξιμο για ευόδωση των προσπαθειών μου. Έτσι μου 'ρχεται να το γράψω εγώ το αλφαβητάρι...
 
Θεωρεί (η μήτηρ πάντα) ότι το σχολικό βιβλίο είναι ό,τι να 'ναι, ενώ αυτό του Κύπριου είναι ό,τι πρέπει (pun intended of course).


Και για μένα παρόμοια κατάσταση ισχύει με τα γαλλικά, με διαφορετικά όμως βιβλία. Ποτέ δεν ξεπέρασα τα Orange (κι ας ήταν ήδη παμπάλαια όταν μάθαινα γαλλικά).
 
Top