Ο διάσημος αρχαιολόγος Λέβεντορ αποκαλύπτεται

Ο διάσημος Γερμανός αρχαιολόγος Λέβεντορ διαψεύδει κατηγορηματικά τις φήμες ότι είναι Ανύπαρκτος, κάτοικος Νομανσλάνδης και μας στέλνει μια φωτογραφία του, ώστε να λήξει οριστικά κάθε αμφισβήτηση. Ο Λέβεντορ απεικονίζεται μαζί με τους φίλους και συναδέλφους του, Ερρίκο Σλήμαν και Βίλχελμ Ντέρπφελντ.


Το βρήκα εδώ.
Υποθέτω ότι η παρεξήγηση ξεκίνησε από τον τίτλο του αρχείου στο Wikimedia commons:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mykene_Loewentor_mit_Doerpfeld_und_Schliemann.jpg

Σοβαρά τώρα, στη φωτογραφία ο Ντέρπφελντ φαίνεται πάνω αριστερά, ο Σλήμαν πάνω δεξιά, ενώ η Πύλη των Λεόντων στη μέση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια που μπόρεσα να βρω είναι ότι η κυρία με το άσπρο καπέλo κάτω δεξιά είναι η Σοφία Σλίμαν (συγγνώμη για την εμμονή μου στην απλοποίηση).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
[...](συγγνώμη για την εμμονή μου στην απλοποίηση).
Δεν άργησες, όπως στοιχημάτισα με την VickyN. :D Εδώ υπάρχει όμως το λεπτό θέμα ότι έγραφαν οι ίδιοι το όνομά τους Σλήμαν (αρχικά, το έγραφε Σχλιέμαν). Να έχουμε απέναντί τους μικρότερη ανοχή από ότι στους Καμμένους; Και υποθέτω ότι δεν θα μετατρέψουμε τώρα τον Φιξ σε Φουξ, ούτε τον Θων σε Τον...
 
Είσαι σίγουρος ότι είναι η κυρία Σλή/ίμαν; Μήπως είναι η κυρία Μιτ, η κυρία Ουντ ή η κυρία Μυκήνη; Μπορεί να είναι και η κυρία Τζεϊπιτζή.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πραγματικά, ποιοι να ήταν άραγε οι άνθρωποι που είχαν την τιμή να βρίσκονται σε αυτή την αναμνηστική φωτογραφία; Τοπικοί προύχοντες μόνο; Και ποια είναι η δεύτερη κυρία στην είσοδο των ανακτόρων; Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι το βασιλικό ζεύγος;

 
Μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια που μπόρεσα να βρω είναι ότι η κυρία με το άσπρο καπέλο κάτω δεξιά είναι η Σοφία Σλίμαν (συγγνώμη για την εμμονή μου στην απλοποίηση).

Μα κι εγώ απλοποίησα. Στο χωριό μου γράφουμε Δαίρπφελντ. :D
 

SBE

¥
Διαπιστώνω ότι στη φωτο της Βίκι το μικρό όνομα του Λέβεντορ δίνεται ως Μικένε, Μικές δηλαδή.
Οπότε τώρα έχουμε όλες τις πληροφορίες που θα θέλαμε για να ονομάσουμε καμια πλατεία, κανά δρόμο. Οδός Μιχαήλ Λεβεντόρου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ υπάρχει όμως το λεπτό θέμα ότι έγραφαν οι ίδιοι το όνομά τους Σλήμαν (αρχικά, το έγραφε Σχλιέμαν). Να έχουμε απέναντί τους μικρότερη ανοχή από ότι στους Καμμένους; Και υποθέτω ότι δεν θα μετατρέψουμε τώρα τον Φιξ σε Φουξ, ούτε τον Θων σε Τον...

Δηλαδή, ζητάμε από όσους υποστηρίζουν την απλοποίηση στη μεταγραφή (το Μείζον έχει Σλίμαν) να κάνουν πρώτα μια έρευνα μήπως ο μεταγραφόμενος είχε προσωπικές προτιμήσεις; Και αν ο Σλίμαν είχε μείνει στο Σχλιέμαν; Και, σίγουρα προτιμούσε το Σλήμαν, όχι το Σλήμανν;

Θυμίζω ότι, παρότι το περιοδικό ήταν «Μίκυ» μέχρι το τέλος (Αύγ. 2013) και το ΛΝΕΓ επιμένει στην αντιστρεψιμότητα με λήμμα «Μίκυ Μάους», το ΛΚΝ προτιμά μικιμάους και Ντίσνεϊ. Προφανώς είμαι με το δεύτερο.


Είσαι σίγουρος ότι είναι η κυρία Σλή/ίμαν; Μήπως είναι η κυρία Μιτ, η κυρία Ουντ ή η κυρία Μυκήνη; Μπορεί να είναι και η κυρία Τζεϊπιτζή.
Ειρήνη, αλήθεια σου λέω, για μια στιγμή νόμισα ότι είχες ανακαλύψει τα ονόματα των άλλων αρχαιολόγων. :)
 
Δηλαδή, ζητάμε από όσους υποστηρίζουν την απλοποίηση στη μεταγραφή (το Μείζον έχει Σλίμαν) να κάνουν πρώτα μια έρευνα μήπως ο μεταγραφόμενος είχε προσωπικές προτιμήσεις; Και αν ο Σλίμαν είχε μείνει στο Σχλιέμαν; Και, σίγουρα προτιμούσε το Σλήμαν, όχι το Σλήμανν;

Θυμίζω ότι, παρότι το περιοδικό ήταν «Μίκυ» μέχρι το τέλος (Αύγ. 2013) και το ΛΝΕΓ επιμένει στην αντιστρεψιμότητα με λήμμα «Μίκυ Μάους», το ΛΚΝ προτιμά μικιμάους και Ντίσνεϊ. Προφανώς είμαι με το δεύτερο.

Ναι, αλλά δεν εξηγείς γιατί, απ' την στιγμή που υπάρχουν κάποιες -λίγες- απλοποιήσεις που δεν τις έχεις ενστερνιστεί και δεν βλέπω να υπάρχει μεγαλύτερη βάση σ' αυτές.
 

daeman

Administrator
Staff member
Είσαι σίγουρος ότι είναι η κυρία Σλή/ίμαν; Μήπως είναι η κυρία Μιτ, η κυρία Ουντ ή η κυρία Μυκήνη; Μπορεί να είναι και η κυρία Τζεϊπιτζή.



Πραγματικά, ποιοι να ήταν άραγε οι άνθρωποι που είχαν την τιμή να βρίσκονται σε αυτή την αναμνηστική φωτογραφία; Τοπικοί προύχοντες μόνο; Και ποια είναι η δεύτερη κυρία στην είσοδο των ανακτόρων; Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι το βασιλικό ζεύγος;
Ειρήνη, fanfiction:

Διακρίνονται εξ αριστερών οι κ.κ. (και κες κες) Κομόνης, τοπικός προύχων (ασκεπής), καθήμενος έμπροσθεν τούτου ο Γάλλος φιλέλλην Ουικιμεντιά, έμπροσθεν του κιγκλιδώματος της πύλης o Γερμανός πρίγκιψ φον ουντ τσου Οργκ, μετά πίλου, και τέλος η κυρία Βίκη Φιλέ.

Δεξιότερον όλων το βασιλικόν ζεύγος της Νομανσλάνδης, διότι αριστερότερον δεν θα ηδύνατο να ευρίσκεται, βεβαίως.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mykene_Loewentor_mit_Doerpfeld_und_Schliemann.jpg
 
Last edited:

pidyo

New member
Νομίζω πως το σωστό είναι Λεβέντωρ. Λύθηκε η παρεξήγησις.

Ασφαλώς. Και το όνομα του αρχαιολόγου αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο (τι λίθο, αγκωνάρι ολόκληρο) ενός ολόκληρου λόγιου οικοδομήματος, καθώς κατέδειξε για πρώτη φορά με σαφήνεια την ινδοευρωπαϊκή συνέχεια: η γερμανική γλώσσα συνδέεται μέσω Μυκηνών με τα φαρσί, απ' όπου η λέξη λεβέντης, που δεν μπορεί παρά να σημαίνει και λιοντάρι.

Πρόκειται για τη γνωστή στην επιστήμη φαρσική απόδειξη της ινδοευρωπαϊκότητας.
 

SBE

¥
Και βέβαια ο αρχαιολόγος ήταν γνωστός για την λεβεντόρεια φωνή του.
 
Πέτρινο είν' το βλέμμα του, σαν λιόντας ξεροβήχει
ο Λεβεντόρος ο τρανός. Την τσάπα δεν αφήνει
πρίχου τ' απόκρυφα φανούν. Και τα κυκλώπεια τείχη
των Μυκηνών ανέσκαψε σαν να 'ταν βαζελίνη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Η πηγή μου:

http://books.google.gr/books?id=0DN...a=X&ei=y32UUurNAoX70gXulIGgBw&ved=0CC4Q6AEwAA

Ο τίτλος του βιβλίου είναι Memoirs of Heinrich Schliemann: A documentary portrait drawn from his autobiographical writings, letters, and excavation reports. Η πληροφορία είναι σε λεζάντα, οπότε δεν γνωρίζουμε πόσο έγκυρη είναι:

A party of archaeologists at the Lion Gate in Mycenae. Schliemann has been identified as the figure standing on top of the gate, Wilhelm Dörpfeld as the man sitting in the niche at the upper left, and Sophia Schliemann as the woman in the white hat on the right.

Απορία: Αυτό το τελικό -ld στο όνομα του Γερμανού Dörpfeld πρέπει να μεταγράφεται σε -λτ ή -λντ; Την έχω ξανακάνει την ερώτηση (δεν θυμάμαι πού, δεν θυμάμαι την απάντηση), οπότε να το πω αλλιώς: Αν είχα κάνει τη μεταγραφή σε Ντέρπφελτ, θα το διορθώνατε;
 
Top