metafrasi banner

Έλεγχος δικαιολογητικών από ΔΟΥ για έκδοση εκκαθαριστικού

anemelos

Member
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες/ισες,

Πρόκειται να στείλω ταχυδρομικά τα δικαιολογητικά για έλεγχο, για να βγει το ρημάδι το εκκαθαριστικό, και απλά θα ήθελα μια βοήθεια από όποιον/α γνωρίζει ή έχει υποβληθεί σε αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία ταλαιπωρίας;

Για τα έσοδα στέλνουμε απλά εκτυπωμένο το Ε3;
Για τον κωδικό 605 (Φόροι που παρακρατήθηκαν), δίνουμε τις βεβαιώσεις που έχουμε πάρει από τα λογιστήρια των αντίστοιχων εταιρειών;
Πρέπει να δώσουμε και φωτοτυπία της ΔΕΗ για τον κωδικό παροχής του σπιτιού;
Για το αυτοκίνητο δίνουμε κάποιο δικαιολογητικό;
Για τυχόν τόκους που έχουμε βάλει σύμφωνα με τα αναρτημένα στοιχεία στο Τaxis, δίνουμε κάτι ή απλά λέμε ότι περάστηκαν σύμφωνα με τα στοιχεία που εμφανίστηκαν στο Taxis;
Πρέπει υποθέτω να πάμε και το μασούρι με τις αποδείξεις;
Θα ήταν καλό να στείλει κάποιος τα δικαιολογητικά με κούριερ και να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου ώστε να μη μπορούν να σου πουν ότι χάθηκαν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια;
Πάνος
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι δεν είναι πολύ συνετό να τα στείλεις ταχυδρομικά. Στη θέση σου θα πήγαινα αυτοπροσώπως.

Πάντως, από όλες τις χρονιές που μου έχουν ζητήσει έλεγχο δικαιολογητικών, το μόνο που κοίταζαν ήταν οι βεβαιώσεις από τα λογιστήρια των εταιρειών, για να επαληθεύσουν το ποσό που γράφεται στη δήλωση για παρακρατηθέντες φόρους. Δεν τους ενδιαφέρει να επαληθεύσουν τα έσοδα. Το Ε3 το έχουν μπροστά στα μάτια τους, η μόνη επαλήθευση που θα μπορούσε να γίνει θα ήταν έλεγχος των βιβλίων σου, που δεν γίνεται σε τέτοια φάση, είναι διαφορετικό είδος ελέγχου.

Για το μασούρι με τις αποδείξεις, όχι, δεν είναι δεδομένο ότι το θέλουν. Η κάθε εφορία κάνει τα δικά της, οπότε πρέπει να ρωτήσεις. Για παράδειγμα, η δική μου εφορία μια χρονιά ζήτησε να πάω τις αποδείξεις και όταν τις πήγα, μπροστά στα μάτια μου τις πέταξαν χωρίς να τις κοιτάξουν καθόλου σε μια στοίβα με εκατοντάδες άλλους φακέλους. Φέτος, πάλι ζήτησαν να κάνουν έλεγχο, αλλά χωρίς να θέλουν και τις αποδείξεις.

Λογικά, αφού δέχτηκες το ποσόν των τόκων που έβγαλε το σύστημα χωρίς να το αλλάξεις, δεν θέλουν καμιά άλλη επιβεβαίωση. Ούτε για το αυτοκίνητο ή για τον λογαριασμό της ΔΕΗ νομίζω ότι είναι λογικό να θέλουν επιβεβαίωση.

Αν μπορείς να επαληθεύσεις αυτά που σου λέω μ' ένα τηλεφώνημα, τότε στείλ' τα ταχυδρομικά. Αλλιώς, καλύτερα να πας, θα έλεγα.
 

anemelos

Member
Ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα για τη γρήγορη απάντηση.

Οι βεβαιώσεις είναι εντάξει, οπότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην τα στείλω ταχυδρομικά. Έτσι κι αλλιώς αρχίζουν απεργίες ξανά στο Δημόσιο από Δευτέρα (η προθεσμία είναι μέχρι 26 Σεπτεμβρίου, υποθέτω ότι και ακόμη στις 26 να τα στείλω συστημένα είμαι καλυμμένος αφού μετρά η ημερομηνία αποστολής) και μάλλον δεν προλαβαίνω να πάω αυτοπροσώπως ακόμη και αν ήθελα. Πάντως για να το λες ότι δεν είναι πολύ συνετό, μάλλον κάτι παραπάνω ξέρεις...αφού ζούμε και στην Ελλάδα.. Θα τα στείλω κι ''ας μου βγει και σε κακό'' που λέει κι ο Παπάζογλου!

Πάνος
 
Top