Αινίγματα!

Είναι πολύ νωρίς γιά να κοιμηθώ, μόλις 4 παρά τέταρτο το πρωί, και σκέφτηκα να ταλαιπωρήσω λιγάκι τα ξυπνητούρια σας. Λοιπόν, πήρα το Βήμα της Κυριακής που έχει τον δεύτερο και τελευταίο τόμο του Θησαυρού Νεοελληνικών Αινιγμάτων της Χρυσούλας Χατζητάκη-Καψωμένου. Είχα πάρει τον πρώτο τόμο, μόλις και μετά βίας τον είχα ξεφυλλίσει, αλλά ήμουνα αποφασισμένος να πάρω και τον δεύτερο. Πρόκειται για εξαιρετική λαογραφική δουλειά, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Άντε τώρα και μια επιλογή βατών αινιγμάτων (φροντίδι ThemisDaughter), με αναφορά του τόπου στον οποίο καταγράφηκε το κάθε αίνιγμα. Οι λύσεις σε επόμενο ποστ. Αν κάποιος εντοπίσει τις απαντήσεις στο βιβλίο, ας μη γίνει μαρτυριάρης.

1. 'Ενας πατέρας τσεφαλή, δώδεκα υιοί ποδάρια, και κάθε υιός στη ράχη του έει τριάντα κόρες. Αποσπερίς πεθαίν' η μια, πουρνό γεννιέται η άλλη. [Άνδρος]

2. Μικρό πουλί φαρμακερό στο λόγγο πάει σκούζοντας. ['Ηπειρος]

3. Σφαλώ το σεντουκάκι μου κι αφήνω κρόσσια έξω. [Χίος]

4. Αν με πεις, δεν είμαι. Τι είμαι; [Εύβοια]

5. Από πίσω απ' το τηγάν' είναι μια γριά και κλάν'. [Καρπενήσι]

6. Νεκρός ην και ανέστη, εισελθών εις τον τάφον έκλαυσεν πικρώς κι απέθανεν, εξελθών του τάφου πάλι τον τάφον εζήτησε. [Χίος]

Λοιπόν;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ανοίγω το κλουβί κι η τρυγόνα κελαηδεί.

Πέρασε η Επιτροπή Λογοκρισίας Σποϊλεράδων και κάλυψε τις απαντήσεις σας.
 
Το 1 κατακυρώνεται στον Ζάζουλα και το 3 στη Μπέρνη. Στο 4 ο Δόκτορας είναι πολύ κοντά, αλλά μένει μια πινελιά ακόμη.
 
Δόκτορα, υπάρχει μια σημασία που ταιριάζει σε θετικούς εφταεπιστήμονες και συνίσταται στην παραγωγή ήχου. Υπάρχει και μια άλλη σημασία που πάει κατευθείαν στο ψητό, στο κοντέντ :rolleyes: (Ξέχασα πώς βάζουμε σπόιλερ :curse: )
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπα, δεν τα καταφέρνω με τα αινίγματα. Αν δεν είναι μαθηματικά τεκμηριωμένα, 1+1=10, ζορίζομαι. Θα περιμένω τις λύσεις...

Για σπόιλερ, πατάς στο Go Advanced και μετά, στο κάτω δεξιά κουμπάκι με το S.
Ή απλώς βάζεις το κείμενο που θέλεις να μην εμφανίζεται μέσα σε ετικέτες spoiler /spoiler (μέσα σε αγκύλες...).
 

nickel

Administrator
Staff member
6
6. Νεκρός ην και ανέστη, εισελθών εις τον τάφον έκλαυσεν πικρώς κι απέθανεν, εξελθών του τάφου πάλι τον τάφον εζήτησε
Μπορώ να φανταστώ το πέος σ' αυτό το ρόλο. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(αμάν πια Δόχτορα!)
Ο άνθρωπος πρέπει να ξέρει τις αδυναμίες του, να επιβιώνει με αυτές και να προσπαθεί να βελτιωθεί (με τα αινίγματα και τις παροιμίες, πάντως, δεν το 'χω, τι να κάνω). :D
 

SBE

¥
Κοίτα, κι εγώ με έκπληξη διαπίστωσα ότι μπορούσα να βρω τις απαντήσεις σε δυο-τρία. Αυτό σημαίνει ότι έχω βελτιωθεί πολύ από την τετάρτη δημοτικού.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ, προφανώς, όχι. Και το 6 δεν θα το κουλάντριζα στο Δημοτικό με τίποτα...
 
Το 4 κατακυρώνεται σε κοινοπραξία με συμμετοχή 51% της SBE και 49% του Δόκτορα. Το 2 και το 5 παραμένουν ορφανά.
 
Ξεχάστηκα και δεν έδωσα τις απαντήσεις στα δύο αναπάντητα αινίγματα. Με την ευκαιρία αυτή, κάνω ανακεφαλαίωση:

1. 'Ενας πατέρας τσεφαλή, δώδεκα υιοί ποδάρια, και κάθε υιός στη ράχη του έει τριάντα κόρες. Αποσπερίς πεθαίν' η μια, πουρνό γεννιέται η άλλη. [Άνδρος] χρόνος-μήνες-μέρες
2. Μικρό πουλί φαρμακερό στο λόγγο πάει σκούζοντας. ['Ηπειρος] σφαίρα
3. Σφαλώ το σεντουκάκι μου κι αφήνω κρόσσια έξω. [Χίος] μάτια-ματοτσίνορα
4. Αν με πεις, δεν είμαι. Τι είμαι; [Εύβοια] μυστικό
5. Από πίσω απ' το τηγάν' είναι μια γριά και κλάν'. [Καρπενήσι] φωτιά
6. Νεκρός ην και ανέστη, εισελθών εις τον τάφον έκλαυσεν πικρώς κι απέθανεν, εξελθών του τάφου πάλι τον τάφον εζήτησε. [Χίος] πέος
 

nickel

Administrator
Staff member
Α, δεν είχε πει κανείς το 5, ε; Μου ήταν παλαιόθεν γνωστό. Να επισημάνω επίσης ότι μας έπιασε μια αιδημοσύνη στο 6 με το ουδέτερο πέος, όταν επίθετα και μετοχές κάνουν ολοφάνερο ότι η απάντηση είναι γένους αρσενικού (με τα όλα του).
 
Top