Remoteetiketten

calmdown

New member
Καλησπέρα!

Μεταφράζω ένα τεχνικό κείμενο σχετικά με ένα μηχάνημα τοποθέτησης ετικετών και συναντάω συνέχεια τη λέξη Remoteetiketten και Remote nicht aktiv. Μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορώ να τα μεταφράσω; Ευχαριστώ πολύ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα, καλωσήρθες. Δεν γνωρίζω γερμανικά, αλλά αυτά μπορώ να τα καταλάβω. Πιο δύσκολο είναι να καταλάβει κανείς την ακριβή λειτουργία του remote σε ένα μηχάνημα που δεν ξέρει πώς δουλεύει. Στα ελληνικά, ό,τι και να πεις (τηλεκάτι, εξ αποστάσεως) θέλει και το ουσιαστικό του. Τι κάνει; Τυπώνει ετικέτες εξ αποστάσεως; (όπως αυτό εδώ) Πρόκειται για τηλεχειρισμό του μηχανήματος; Θα πρέπει να δεις κάπου στην περιγραφή του μηχανήματος τη λογική της συγκεκριμένης λειτουργίας για να την περιγράψεις. Και υποθέτω ότι το δεύτερο σημαίνει ότι το ριμόουτ είναι ανενεργό (απενεργοποιημένο).

Next!

 

SBE

¥
Kι εμένα τα Γερμανικά μου είναι σκουριασμένα, και είμαι σίγουρη ότι θα προτείνω βλακεία, αλλά σκέφτηκα με το που είδα τον τίτλο ότι αναφέρεται σε RFID tags, ετικέτες τηλεανάγνωσης, και η συσκευή που είναι κλειστή είναι η συσκευή ανάγνωσης του κώδικα. Εννοείται ότι δεν ξέρω πώς λέγονται στα ελληνικά τα περί RFID, υποθέσεις κάνω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα και καλώς όρισες,

Να επιβεβαιώσω απλώς ότι στα γερμανικά συναντάμε το remote-κάτι κυρίως σε περιβάλλον πληροφορικής (όπου σημαίνει ακριβώς ό,τι και το αγγλικό remote). Επίσης, προσοχή, η σύνδεση με ετικέτες τύπου RFID (έτσι και στα γερμανικά) είναι ίσως ένα βήμα περισσότερο από όσο πρέπει αν δεν αναφέρονται ρητά. Μπορώ να φανταστώ διάφορες διατάξεις όπου μπορεί να γίνεται σήμανση με ετικέτες με βοήθεια κάποιου τηλεκοντρόλ, αλλά χωρίς περισσότερο συγκείμενο, δεν θα το τολμήσω.
 

calmdown

New member
Δυστυχώς δεν υπάρχει συγκείμενο, μόνο σκόρπιες προτάσεις όπως οι παρακάτω:

Puffer für Auslösearten Remote
nicht leer

Anzahl gepufferte Remoteetiketten f. Summenfenster

Remote
Grundgerät

Αναρωτιέμαι αν το remote εδώ έχει δύο διαφορετικές έννοιες.

Softkeyaktion über
REMOTE gesperrt!

Softkey kann nicht bearbeitet werden,
da Softkeyposition über REMOTE belegt
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το Puffer für Auslösearten Remote κλπ δείχνει ίσως ότι κάποια μνήμη προσωρινής αποθήκευσης των διαφορετικών τρόπων τηλεχειρισμού δεν είναι άδεια.

Ανάλογα και το επόμενο, ίσως δείχνει τον αριθμό ετικετών που έχουν τηλεπροετοιμαστεί για κάποιο χώρο ή παράθυρο άθροισης (π.χ. ένα διαφανές άνοιγμα από όπου φαίνεται μόνο το τελικό ποσό ενός λογαριασμού).

Και στα επόμενα, προφανώς υπάρχει αναφορά σε μενού ή κουμπί ή κάτι με το οποίο γίνεται χειρισμός του Remote, η λειτουργ'ία remote δεν είναι εφικτή κ.λπ.

Αν δεν γίνεται να έχεις σαφέστερη εικόνα, ίσως είναι σκόπιμο να αφήσεις το remote (π.χ. σε συνδυασμό «ετικετών remote») και να κάνεις μια μνεία στον πελάτη περί ονυχοσφρητικής και καλής μετάφρασης.
 
Top