metafrasi banner

Μπλοκάκι και αφορολόγητο

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μαντεύω ότι ένας από τους λόγους που ο μεσιέ Αλογοσκούφης έκανε πίσω για το αφορολόγητο των υπαλλήλων που καταχρηστικά πληρώνονται με μπλοκάκι είναι ο εξής:
Αν (μπορούσε να) εξαναγκάσει τους εργοδότες να βάλουν τους χιλιάδες αυτούς υπαλλήλους στο ΙΚΑ και αυτοί σταματήσουν να πληρώνουν ΤΕΒΕ, το εν λόγω ταμείο που αυτή τη στιγμή πνέει τα λοίσθια, με την αποχώρησή τους θα τα τινάξει πάραυτα.
 

curry

New member
Πράγματι αλλά έχω μια απορία: πώς θα αποδείξω αύριο στην εφορία ότι εργάζομαι ως μισθωτή ενώ έχω μπλοκάκι; Άκουσα έναν εργατολόγο χτες που έλεγε ότι αν ο εργοδότης δώσει βεβαίωση, θα είναι σαν να ομολογεί ότι παρανομεί (δηλ ότι δεν με έχει στο ΙΚΑ όπως θα έπρεπε). Υπάρχουν νεότερες εξελίξεις επί του θέματος;
Μόλις υπολόγισα πόσα θα πρέπει να σκάσω στην εφορία αν περάσει αυτό το έκτρωμα και έφριξα. Με βλέπω μετανάστη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στο δελτίο ειδήσεων δεν είπε για βεβαίωση του εργοδότη, είπε για υπεύθυνη δήλωση του εργαζόμενου. Γιατί, όπως πολύ λογικά λες, ο εργοδότης πρέπει κανονικά να αρνηθεί να δώσει τέτοια βεβαίωση.
 

curry

New member
Στην Ελευθεροτυπία σήμερα διαβάζω το εξής:

(...) Παράλληλα, ανακοίνωσε ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που υπάγονται στην παράγραφο 1 του άρθρου 48 του κώδικα φορολογίας εισοδήματος, εφόσον δηλώνουν ότι απασχολούνται ως μισθωτοί και μόνον από έναν εργοδότη, θα τυγχάνουν απαλλαγής φόρου εισοδήματος έως του ποσού των 10.500 ευρώ. Για το θέμα θα εκδοθεί σχετική υπουργική απόφαση. Πρόκειται για γιατρούς, οδοντιάτρους, κτηνιάτρους, φυσικούς, βιολόγους, μαίες, μηχανικούς, αρχιτέκτονες κ.λπ. Αφορολόγητο όριο 10.500 ευρώ θα εξακολουθήσουν να έχουν και οι υπαγόμενοι στις παραγράφους 2 και 3 του ίδιου άρθρου, δηλαδή συγγραφείς, μουσουργοί, πραγματογνώμονες, διαιτητές κ.λπ. Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται και τα εισοδήματα συζύγων από διατροφή (βλ. σχετικό πίνακα). Το αφορολόγητο των 10.500 ευρώ διατηρείται, όπως ισχύει σήμερα, για τους τρίτεκνους (σ.σ. θα συνεχίσουν να έχουν αφορολόγητο 20.500 ευρώ οι μη μισθωτοί) και για τους κατοίκους των νησιωτικών περιοχών.

Ξέρει κανείς σε ποια ρημαδοκατηγορία υπαγόμαστε οι ταλαίπωροι οι μεταφραστές;
Μήπως ξέρετε και για τους εργαζόμενους στα ΜΜΕ; (αν σας βρίσκετε!)
 

Elsa

¥
Και επειδή, όπως πάντα, λαϊκίζουν αφόρητα, συνδύασαν το «μπλοκάκι» με την «γενιά των 700€» και τον ένα και μοναδικό εργοδότη και έφτιαξαν μια ακατανόητη σούπα! Εγώ που έχω τα άλλα δύο αλλά δεν είμαι της γενιάς των 700€, πώς θα φορολογηθώ άραγε;

Το παρακάτω απόσπασμα είναι από το in.gr:

Ειδικότερα, μέσω υπουργικής απόφασης, που θα προβλεφθεί στο παρόν νομοσχέδιο, οι ελευθεροεπαγγελματίες που αμείβονται από έναν εργοδότη θα μπορούν να δηλώνουν στη ΔΟΥ, ότι εργάζονται εκτελώντας τις ίδιες εργασίες με τους μισθωτούς στην επιχείρηση, και έτσι να υπαχθούν κανονικά στο αφορολόγητο των 10.500 ευρώ, είπε ο υπουργός Οικονομίας.
Ο κ. Αλογοσκούφης, που σημείωσε ότι η απασχόληση με αυτό τον τρόπο δεικνύει ένα ζήτημα παρανομίας των εργοδοτών τους, τόνισε ότι, σε καμιά περίπτωση δεν αφορούσε τη «γενιά των 700 ευρώ» η ρύθμιση για το συντελεστή 10%. Διευκρίνισε μάλιστα ότι ο Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος ορίζει περιοριστικά ποιοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες (γιατροί, αρχιτέκτονες μηχανικοί κοκ).
Για εκείνους που δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες, αλλά το εισόδημα τους θεωρείται εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα θα συνεχίσουν να έχουν το αφορολόγητο των 10.500, ενώ στον νέο και στη νέα, που φορολογείται ως μηχανικός έχοντας σύμβαση έργου σε ένα εργοδότη ή σε διαδοχικούς εργοδότες, θα δώσουμε τη δυνατότητα να δηλώσει ότι θέλει να υπαχθεί, παρότι κόβει Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών στην κλίμακα του αφορολόγητου των 10.500 ευρώ, είπε ο κ. Αλογοσκούφης.


@curry: Άμα έχεις καλή ιδέα, για τη μετανάστευση λέω, σφύρα μου!
 
@curry: Άμα έχεις καλή ιδέα, για τη μετανάστευση λέω, σφύρα μου!

Στην Αυστραλία λένε ότι είναι καλά (ακόμα και ως λούστρος). Προσοχή όμως μην κολλήσετε κατά το τράνζιτ στη Κίνα, γιατί οι πάνες κοστίζουν ακριβά... :D :D :D
 
Λοιπόν, παιδάκια, βρήκα αυτό. Δεν ξέρω πόσο ενημερωμένο είναι, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ σε τι μπορεί να έχουν αλλάξει οι συγκεκριμένες διατάξεις. Πηγαίνετε, λοιπόν, στο άρθρο 48, δείτε τι λέει, πηγαίνετε στις παραπομπές και αν βγάλετε άκρη... εδώ είμαστε!
 

danae

¥
@ curry & Elsa: αν έχετε καμιά καλή ιδέα, πείτε μου κι εμένα! (Σοβαρά το λέω).
 

curry

New member
Από την σημερινή Ελευθεροτυπία, αντιγράφω:

Ποιες κατηγορίες καίγονται

Είναι εμφανές ότι η διορθωτική διάταξη δεν έχει καμία σχέση με όσα έλεγε την περασμένη Τετάρτη ο υπουργός Οικονομίας. Σε μία βδομάδα έβαλε κι έβγαλε χιλιάδες επαγγελματίες από το αφορολόγητο των 10.500 ευρώ. Κι ενώ αρχικώς ίσχυε για τους νέους κατά την πρώτη 3ετία, όσους αμείβονται από το Δημόσιο και όσους έχουν «σχέση εξαρτημένης εργασίας» τελικώς έθεσε εκτός τις δύο τελευταίες ομάδες, οι οποίες θα πληρώνουν φόρο από το πρώτο ευρώ εισοδήματος. Η τελική διάταξη, από το σύνολο των περίπου 400.000 επαγγελματιών θίγει 4 ομάδες που:

1 Εκαναν έναρξη εργασιών μέχρι και το 2005.

2 Είναι άνω των 30 ετών.

3 Αποκτούν εισόδημα από δύο ή και τρεις εργοδότες παράλληλα για να μαζέψουν 600 ή 700 ή 800 ευρώ συνολικά.

4 Νέους ηλικίας μέχρι 30 ετών, που αποκτούν εισόδημα από πέραν του ενός εργοδότη.


Λοιπόν, για τη μετανάστευση που λέγαμε, δεν αρχίζετε να ρίχνετε ιδέες στο τραπέζι; Με βλέπω ρεσεψιονίστ στην Νέα Ζηλανδία!
 

danae

¥
Τι αρλούμπες είναι αυτές; Αυτά τα πράγματα δεν έχουν λογική! Αρνούνται δηλαδή το γεγονός ότι υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες που ζουν κάτω απ' το όριο της φτώχιας;
@#*%#@&%
 
Δανάη μου, αυτό σε πείραξε μόνο;

Έχουμε και λέμε:

1. Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι φοροφυγάδες, γι' αυτό τους καταργούμε το αφορολόγητο

2. Οι από τρίτεκνοι και πάνω, όμως, δεν είναι, (βλέπετε, αναπαράγουν το έθνος, άρα δεν μπορεί να είναι φοροφυγάδες) γι' αυτό τους το ξαναδίνουμε πίσω

3. Οι μπλοκάκηδες θα κομίζουν δήλωση ότι έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα, κι ας αποτελεί αυτό ΚΑΤΑΦΩΡΗ παραβίαση της εργατικής νομοθεσίας.

4. Αλλά μόνο μέχρι 30 χρονών και και και (και γω νομίζεις ότι ζήτησα απ' το τζίνι να μου δώσει ένα μέτρο μούτσο; )

Περιμένετε, έρχονται και τα τεκμήρια...
 

Elsa

¥
Αν κατάλαβα καλά, στο απυρόβλητο μένουν μονο κάτι μυθικά πλάσματα της φαντασίας του Αλογοσκούφη, που έχουν καταφέρει να έχουν τρία παιδιά μέχρι τα τριάντα τους και επιπλέον καταφέρνουν να τα ζουν με κάτω από 10.500 ευρώ το χρόνο, κόβοντας "μπλοκάκι" σε έναν μόνο εργοδότη!
Πού είπαμε πως πάμε;
:mad:
 

Elsa

¥
Από άρθρο στο in.gr για το νέο φορομπηχτικό νομοσχέδιο:
Επιπλέον, σύμφωνα με διευκρινίσεις που δόθηκαν από την διοίκηση στα ελεύθερα επαγγέλματα εντάσσονται και οι ορκωτοί λογιστές (Α. 27607/1957 και Γνωμ. ΝΣΚ 348/1987), τα παραϊατρικά επαγγέλματα, οι μαλάκτες (μασέρ) (Κ 3825/1959), ο θεραπευτής κάλων, οστράκων, νυχιών κ.λπ. ως παραϊατρικό επάγγελμα (Μ 262/1987), ο αναλογιστής ασφαλιστικών επιχειρήσεων (ΠΟΛ 127/ 1987) οι σχεδιαστές υφασμάτων (η μεταφορά του σχεδίου σε ύφασμα τρίτων με δικά του μέσα είναι εργασία φασόν) (ΠΟΛ.298/1987), μεταφραστές γραπτού λόγου (Α 12367 ΠΟΛ.160/1973), κοινωνιολόγοι (Δ.5725 ΠΟΛ.257/1971), ψυχολόγοι - παιδοψυχολόγοι (Ε 11990 ΠΟΛ.132/83) και βιολόγοι, Γεωλόγοι, Ωκεανογράφοι (ΕγκΑ. 9553/1984).

Καλά οι μασέρ να λέγονται μαλάκτες, αυτοί οι θεραπευτές οστράκων όμως, τι στο καλό κάνουν;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλά οι μασέρ να λέγονται μαλάκτες, αυτοί οι θεραπευτές οστράκων όμως, τι στο καλό κάνουν;

— Γιατρέ, νιώθω κάτι σουβλιές πίσω. Λες να έχω οστρακιά;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μέχρι τις 20/02/2015 έχουν δυνατότητα μεταβολής στο Μητρώο της ΔΟΥ τους όσοι ελεύθεροι επαγγελματίες πληρούν τις προϋποθέσεις φορολόγησης με την κλίμακα μισθωτών (δηλ. “μπλοκάκια”) για να δηλώσουν —χωρίς επιβολή κυρώσεων— ότι χρησιμοποιούσαν για τη χρήση τού 2014 ως επαγγελματική έδρα τους την κατοικία τους.

Υπενθυμίζεται ότι για να χαρακτηριστεί “μπλοκάκι” ένας ελεύθερος επαγγελματίας, πρέπει οπωσδήποτε (μεταξύ των άλλων προϋποθέσεων των Ν.4172/2013 & 4254/2014) να μην διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση διαφορετική από την κατοικία του.

Η σχετική απόφαση της ΓΓΔΕ: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20361
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μέχρι τις 20/02/2015 έχουν δυνατότητα μεταβολής στο Μητρώο της ΔΟΥ τους όσοι ελεύθεροι επαγγελματίες πληρούν τις προϋποθέσεις φορολόγησης με την κλίμακα μισθωτών (δηλ. “μπλοκάκια”)
Εννοείς γενικώς μπλοκάκια ή μπλοκάκια με τις συντρέχουσες ειδικές συνθήκες (όχι πάνω από 3 πελάτες, όχι λιγότερο από 75% ο ένας από αυτούς);
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εννοείς γενικώς μπλοκάκια ή μπλοκάκια με τις συντρέχουσες ειδικές συνθήκες (όχι πάνω από 3 πελάτες, όχι λιγότερο από 75% ο ένας από αυτούς);
Τι θα πει «γενικώς» μπλοκάκια; Όταν λέμε σήμερα “μπλοκάκια” εννοούμε τους ελεύθερους επαγγελματίες που αντιμετωπίζονται φορολογικά όπως οι μισθωτοί.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που έχουν μπλοκάκι και δεν αντιμετωπίζονται όπως οι μισθωτοί (π.χ. επειδή έχουν δέκα πελάτες) πώς ονομάζονται πια --εννοώ εκτός από μαλάκες;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Top