metafrasi banner

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ Ε3 - ΒΟΗΘΕΙΑ

anemelos

Member
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους/συναδέλφισσες

Συμπληρώνω το Ε3 και θα ήθελα τα «φώτα» σας σχετικά με μια απορία που έχω για κάποιους κωδικούς στο Ε3, ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΤ΄. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, ζ) Ακαθάριστα Έσοδα Ελεύθερων Επαγγελματιών. Κάτω από το «ζ» υπάρχουν οι εξής κωδικοί:

Iδιωτική πελατεία 274
Π.Υ. προς το Δημόσιο Τομέα 277
επιτηδευματίες κ.τ.λ. 280
μελέτες μηχανικών 275
λοιπά έσοδα Ελεύθερων Επαγγ. 278

Οι απορίες μου είναι:
Τα έσοδα από μεταφράσεις για εκδοτικούς οίκους μπαίνουν στο 280 (επιτηδευματίες κ.τ.λ.);
Τα έσοδα από μεταφράσεις για μεταφραστικά γραφεία εξωτερικού μπαίνουν στο 278 (λοιπά έσοδα Ελεύθερων Επαγγ. );

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για κάθε διευκρίνιση/βοήθεια,

Πάνος
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλημέρα, Πάνο, και καλώς όρισες.

Θα σου πω τι βλέπω εγώ στο δικό μου, που το συμπλήρωσε λογιστής. Το σύνολο όλων μου των εσόδων, από κάθε πηγή σαν αυτές που αναφέρεις πιο πάνω είναι περασμένα στο 274 Ιδιωτική Πελατεία, και ο ίδιος αριθμός φυσικά στο σύνολο, 283. Στη συνέχεια, στον πίνακα η) Λογιστικός προσδιορισμός καθαρών κερδών, συμπληρώνει τη στήλη των Ελεύθερων Επαγγελματιών.

Το φετινό Ε3 διαφέρει από το περσινό. Βλέπω ότι πέρυσι ο λογιστής τα είχε βάλει στον κωδικό 276, που ονομαζόταν απλώς Π.Υ., και όχι Π.Υ. ΧΟΝΔΡΙΚΗ, όπως ονομάζεται φέτος. Φέτος τα μετακόμισε στον κωδικό 274 Ιδιωτική πελατεία. Ναι, ίσως μπορούσε να τα βάλει στο 278, Λοιπά Έσοδα Ελεύθερων Επαγγ.

Νομίζω όμως ότι θα μπορούσε να τα έχει βάλει και στην κατηγορία Παροχής Υπηρεσιών, όλα στον κωδικό 282, "Λοιπά έσοδα παρ. υπηρεσιών", και να είχε χρησιμοποιήσει τη στήλη Παροχής Υπηρεσιών στον Λογιστικό Προσδιορισμό.

Όπως καταλαβαίνεις, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Πρόκειται περί ανόητης προσπάθειας να κωδικοποιήσουν τα στοιχεία (για στατιστικούς λόγους ίσως), ενώ στην πραγματικότητα αυτό που τους καίει και τους ενδιαφέρει είναι πόσα εισέπραξες! Και επειδή η προσπάθεια είναι ανόητη, ούτε στατιστικό αποτέλεσμα προκύπτει, αφού ο κάθε λογιστής τα βάζει σε άλλο κωδικό, ανάλογα με το τι καταλαβαίνει.

Αλλά ίσως θα έπρεπε να απευθυνθείς σε λογιστή για το Ε3, μόνο και μόνο για να συμπληρώσει τον κωδικό 566, της φορολογικής αναμόρφωσης.
 

anemelos

Member
Ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα για το καλωσόρισμα και τη βοήθεια.

Τελικά τα έβαλα όπως είπες στον κωδικό 274.

Παρεμπιπτόντως, υπέβαλα σήμερα τη δήλωση και μου βγήκε το παρακάτω μήνυμα:
«θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσής σας μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε, μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr.»

Αυτό σημαίνει ότι θα σου στείλουν ειδοποίηση να περάσεις από τη ΔΟΥ να ελέγξουν τα δικαιολογητικά ή ότι απλά θα τα διασταυρώσουν μόνοι τους;
Ελπίζω να μη μας τραβάνε στη ΔΟΥ αυγουστιάτικα!

Ευχαριστώ,
Πάνος
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δυστυχώς δεν τη γλιτώνουμε την επίσκεψη. Αυτό λένε οι σημερινές εφημερίδες για το θέμα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μακάρι να διαψευστώ και να μη χρειαστεί να πάω στη ΔΟΥ για λογαριασμό των γονιών μου, αλλά αφού δεν έχουν λογιστή, ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να ελεγχθούν τα δικαιολογητικά τους; Σημειωτέον ότι οι γονείς μου (συνταξιούχοι, με μοναδικό εισόδημα τη σύνταξή τους) δεν ανήκουν σε καμία από τις κατηγορίες που αναφέρουν σήμερα οι εφημερίδες ότι ελέγχονται, παρόλα αυτά η δήλωσή τους παραμένει σε εκκρεμότητα.
 
Εμένα πάντως, παρόλο που έχω να πληρώσω ένα κάρο λεφτά, μου βγήκε μήνυμα να στείλω τα δικαιολογητικά με συστημένη επιστολή ή να περάσω απ' την εφορία να τα καταθέσω, προκειμένου να εκκαθαριστεί η δήλωση! Ε, αφού δεν βιάζονται να πάρουν τα λεφτά μου, τι να κάνω κι εγώ, κάαααααααποια στιγμή θα τους στείλω τη χαρτούρα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στη δήλωση των γονιών μου που την κατέθεσα εγώ στο Taxis έβγαλε μήνυμα "Θα ειδοποιηθείτε για να φέρετε τη χαρτούρα". Δεν ξέρω πότε θα έρθει αυτή η ειδοποίηση και από ποιον. Από την αρμόδια ΔΟΥ;
 
Δεν ξέρω να σου πω, Αλεξάνδρα. Το γεγονός είναι ότι ο λογιστής μου μου είπε πως το ίδιο μήνυμα βγήκε στο 90% των δηλώσεων που έχει υποβάλει, καθώς και ότι στις ΔΟΥ γίνεται εδώ και καιρό ο κακός χαμός στο τμήμα εισοδήματος από τον κόσμο που σπεύδει να καταθέσει αυτά τα δικαιολογητικά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πήρα τηλέφωνο στην αρμόδια ΔΟΥ. (Δηλαδή, πήρα περίπου 15 αριθμούς μέχρι να απαντήσει κάποιος.) Μου είπαν "τι μήνυμα βγάζει στην αρχή η δήλωση". Απάντησα ότι λέει "Θα ενημερωθείτε μέσω της ιστοσελίδας gsis.gr για την εκκαθάριση της δήλωσής σας μετά τον έλεγχο". Το μυστήριο δεν λύθηκε, όμως, επειδή η απάντηση ήταν "Θα εκκαθαριστεί η δήλωσή σας" και τίποτε άλλο. Ούτε "Φέρτε τα δικαιολογητικά", ούτε τίποτα.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, το σύστημα βγάζει αυτό το μήνυμα όταν την καταθέτεις, και στη συνέχεια αναλαμβάνουν οι υπάλληλοι να δουν μία-μία τις δηλώσεις που δεν εκκαθαρίστηκαν αυτομάτως. Όταν δουν λοιπόν ότι ο φορολογούμενος είναι ένας συνταξιούχος 88 ετών χωρίς άλλα εισοδήματα, θα την εκκαθαρίσουν (υποθέτω τώρα) χωρίς να ζητήσουν τίποτε άλλο. Αν δουν ότι πρόκειται για επαγγελματία και λοιπές συνομοταξίες, τότε ζητάνε τα δικαιολογητικά. Κυρίως, θέλουν να δουν αν έχεις τις βεβαιώσεις παρακράτησης φόρου που ισχυρίζεσαι ότι έχεις.

Και ρωτάω εγώ η αφελής: Γιατί δεν μπορούσαν να βάλουν το σύστημα πρώτα να τις εκκαθαρίζει όλες και μετά να κοιτάξουν αυτές που υπάγονται στα εν λόγω κριτήρια και να φωνάξουν τους φορολογούμενους; Γιατί βάλανε το σύστημα να αποφασίζει μόνο του (με τις δικές τους ρυθμίσεις, βέβαια) ποια δήλωση δεν εκκαθαρίζεται αυτομάτως και βρέθηκαν τώρα στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν κάθε χρόνο που οι δηλώσεις καταθέτονταν ιδιοχείρως.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άκουσα και μια εξήγηση, που δεν φαίνεται και τόσο εξωπραγματική, γι' αυτή την ηλιθιότητα του συστήματος: Τα κριτήρια αποφασίστηκαν από εφοριακούς που δεν επιθυμούν να μειωθεί η δουλειά στις εφορίες, επειδή φοβούνται ότι θα αρχίσουν κάποιοι από τους υπαλλήλους να θεωρούνται υπεράριθμοι.
 
Και ρωτάω εγώ η αφελής: Γιατί δεν μπορούσαν να βάλουν το σύστημα πρώτα να τις εκκαθαρίζει όλες και μετά να κοιτάξουν αυτές που υπάγονται στα εν λόγω κριτήρια και να φωνάξουν τους φορολογούμενους; Γιατί βάλανε το σύστημα να αποφασίζει μόνο του (με τις δικές τους ρυθμίσεις, βέβαια) ποια δήλωση δεν εκκαθαρίζεται αυτομάτως και βρέθηκαν τώρα στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν κάθε χρόνο που οι δηλώσεις καταθέτονταν ιδιοχείρως.

Να επαυξήσω την απορία σου; Επειδή έκατσα δίπλα δίπλα με το λογιστή μου και κάναμε τη δήλωση, είδα ότι εφέτος δεν πετάς ένα ξεκούδουνο νούμερο στο κουτάκι με τους παρακρατούμενους φόρους: ανοίγει ξεχωριστή μάσκα όπου εισάγεις ένα ένα τα ποσά, συμπληρώνοντας και τον ΑΦΜ του πελάτη. Άρα τα ταϊζεις στο σύστημα. Άρα, μπορούν να τα διασταυρώσουν με τα στοιχεία που τους καταθέτει ο πελάτης σου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό ισχύει τουλάχιστον από πέρυσι. Δεν θυμάμαι για πρόπερσι.
 
Εγώ θυμάμαι ότι πέρυσι βάλαμε το νούμερο καρφωτό. Αλλά τες πα, δεν πρόκειται να τσακωθούμε και γι' αυτό. :)
 

Dimi

Member
Επειδή εγώ έκανα τη διαδικασία πριν 3 εβδομάδες, συνιστώ να πάτε τα δικαιολογητικά αυτοπροσώπως και όχι με συστημένη επιστολή. Ο υπάλληλος έλεγχε ένα ένα ότι είχα τα δικαιολογητικά και τσέκαρε ότι ήταν ΟΚ, είδε και ένα μικρό κενό (που δεν ήταν μεν απαραίτητο, αλλά το ζήτησε, έτσι έκανα επιτόπου συμπληρωματική) και τσακώθηκα μαζί του για άλλα στοιχεία επειδή επέμενε να λέει ότι "αν δεν δει εγκύκλιο δεν το δέχεται" μέχρι που αποφάσισε να ρωτήσει την προϊστάμενή του όταν είδε ότι ήμουν ανυποχώρητη (φυσικά είχα δίκιο). Καλύτερα να είστε εκεί και να επιβλέπετε τι κάνουν. Τώρα πότε θα εγκρίνουν τη δήλωση στο σύστημα είναι εντελώς άλλο θέμα. Προφανώς υπάρχει κάποιο σχέδιο πίσω από όλα αυτά, μόνο που εμείς βλέπουμε το πράσινο λιβάδι μόνο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προφανώς υπάρχει κάποιο σχέδιο πίσω από όλα αυτά, μόνο που εμείς βλέπουμε το πράσινο λιβάδι μόνο.
Μα δεν είναι κανένα αδιαφανές σχέδιο. Νομίζω ότι είναι γνωστό ότι φέτος έχουν γίνει θηριώδεις παρακρατήσεις και στους μισθωτούς που θα πρέπει να επιστραφούν κάποια στιγμή, μόλις εκκαθαριστούν οι δηλώσεις. Όσο πιο αργά, λοιπόν, τόσο καλύτερα, αν και το ιδανικό για τη φορολογική διοίκηση θα ήταν να αρχίσουν να κυκλοφορούν εκκαθαριστικά σημειώματα για άλλους φόρους, π.χ. ακινήτων, ώστε να συμψηφιστούν (και επομένως, να εισπραχτούν στα σίγουρα).
 

Dimi

Member
Λες να είναι αυτό; Γιατί διάβαζα ότι ο μέσος όρος για τα χρεωστικά είναι 1000ευρώ, δίνοντας 1 δις ενώ τα πιστωτικά είναι 500 εκ. Γιατί να καθυστερήσεις τα χρεωστικά; Δεν το καταλαβαίνω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δόκτορα, δεν το πιστεύω ότι αυτή είναι η λογική, επειδή έχω απτό παράδειγμα. Η δήλωση των γονιών μου, που λέω πιο πάνω, είναι χρεωστική για μεγάλο ποσό επειδή ΔΕΝ τους παρακράτησαν τον σωστό φόρο. Ξέρω ότι το ίδιο ισχύει και για στρατιωτικούς και άλλους δημοσίους υπαλλήλους. Παρόλα αυτά, δεν την εκκαθαρίζει το σύστημα και πρέπει να τη δει άνθρωπος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νομίζω ότι (α) αυτά τα στατιστικά είναι επί των εκκαθαρισμένων και δεν περιλαμβάνουν π.χ. πολλούς συνταξιούχους και (β) ότι δεν θα ήταν έξυπνο να καθυστερούσαν μόνο τα πιστωτικά (θα φαινόταν). Φυσικά, υπάρχει πάντα και η κουρτίνα (γ), δηλαδή απλώς να έχει γίνει (για άλλη μια φορά) σαλάτα το σύστημα επειδή, τελικά, αυτή είναι η Ελλάδα...
 

SBE

¥
Εγώ φέτος έκανα τις φορολογικές δηλώσεις όλης της οικογένειας και με τη λογική του τι σου βγάζει να πληρώσεις είπα να πηδήξω από το παράθυρο μερικές φορές. Πιο πολύ με ξάφνιασε το ότι βγήκε ένας λογαριασμός 300 ευρώ σε συγγενή ο οποίος δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα, έχει μόνο εισόδημα σύνταξη εξωτερικού που φορολογείται στο εξωτερικό, από χώρα με συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολόγισης. Εκεί σήκωσα τα χέρια ψηλά και είπα πηγαίνετε σε φοροτεχνικό, κάτι δεν κάνω καλά. Πήγε, και του έβγαλαν το ίδιο. Μου λέγανε μετά το σπίτι που μένει είναι τεκμήριο κι η εφορία θεωρεί ότι για να συντηρεί το σπίτι έχει έσοδα. Μα φυσικά και έχει έσοδα, τα οποία έχει δηλώσει και τα οποία έχουν φορολογηθεί στην πηγή τους. Μπορέι κανένας χριστιανός να μου το εξηγήσει; (δεκτοί και άθεοι και λοιπά θρησκέυματα)
 
Top