metafrasi banner

Στις 20 του μηνός/τριμήνου πλέον οι ημερομηνίες περιοδικής δήλωσης του ΦΠΑ

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στις 20 του μηνός από τις 26 θα υποβάλλονται πλέον οι δηλώσεις ΦΠΑ.

Η είδηση (από το taxheaven), όπου θα βρείτε συνδέσμους κ.λπ.

Σύμφωνα με την απόφαση του Υ.Ο. ΠΟΛ.1129/3.6.2013 επήλθε τροποποίηση του χρόνου υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. καθώς και του περιεχομένου του εντύπου 050 – ΦΠΑ ΕΚΔΟΣΗ 2η 2011, Φ2 TAXIS.
Πιο συγκεκριμένα:
Η περιοδική δήλωση υποβάλλεται στη Δ.Ο.Υ.* που είναι αρμόδια για τη φορολογία εισοδήματος μέχρι:
α) Την 20η ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη της φορολογικής περιόδου (μήνα ή τρίμηνο ) στην οποία αφορά η δήλωση, εφόσον προκύπτει χρεωστικό υπόλοιπο.
β) Την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη της φορολογικής περιόδου (μήνα ή τρίμηνο ) στην οποία αφορά η δήλωση, εφόσον προκύπτει μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο. [...]


Ημερομηνίες υποβολής (κάποιες αλλάζουν προφανώς λόγω αργιών) από τον ιστότοπο της ΓΓΠΣ του ΥπΟικ, εδώ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ, λόγω βιβλίων Γ' κατηγορίας, ήμουν ήδη έτσι (δλδ στις 20), με μηνιαία υποβολή.

Ωστόσο κάτι που δεν πρέπει να ξεχνά όποιος είναι χρεωστικός στον ΦΠΑ είναι και το μέχρι πότε μπορεί/πρέπει να έχει πληρώσει· π.χ. η ταυτότητα πληρωμής για τον ΦΠΑ που μου βγήκε εμένα σήμερα ήταν για μέχρι τις 21/10 — ενώ για τον ΦΠΑ τού 8ου μου 'χε δώσει μέχρι τις 26/9, αν θυμάμαι καλά.
 
Top