se superposer [FR>EL]

Το Κάουφμαν λέει (πάνω-κάτω) "τοποθετούμαι από πάνω, συσσωρεύομαι". Στα αγγλικά, για το superpose υπάρχουν διάφορες αποδόσεις (επιθέτω, υπερθέτω, κ.λπ.). Το "υπερθέτω" δεν υπάρχει σε ελληνικό λεξικό (από αυτά που κοίταξα), το "επιθέτω" υπάρχει (με αυτήν την έννοια), αλλά μόνο στην ενεργητική φωνή.
Η πρόταση λέει: Il se superpose à l'affrontement entre Lumières et contre-Lumières.
Τι λέτε;
 
Last edited:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω ότι μπορεί να ταιριάζει ένα «επικρατεί» «προστίθεται» (βιάστηκα!) εδώ.
 
Γαλλικά δεν ξέρω καθόλου, απλώς θέλω να σημειώσω ότι ο Μπαμπινιώτης έχει τον όρο "υπέρθεση" (τοποθέτηση ενός πράγματος πάνω σε κάτι άλλο).
 
To "il" αναφέρεται σε ένα "le clivage" (διαχωρισμός) ανάμεσα σε δύο τάσεις.
 
Υπερθέστε (εεε... προσθέστε, ήθελα να πω!) και 349 "υπερτίθεται" στο Google (άσχετα αν το θεωρώ κακόηχο και λανθασμένο).
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως όμως αυτή η ρήξη «έρχεται να προστεθεί» (όπως λέει η palavra) στη σύγκρουση / διαμάχη / αντιπαράθεση διαφωτισμού και αντιδιαφωτισμού; (αν τα λέω καλά) Με ποια σημασία θα ήταν εδώ η «υπέρθεση»;
 
Μόνο αυτή τη σημασία μπορώ να αντιληφθώ κι εγώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Αυτό είναι, Νικόλαε! Ευχαριστώ!
Τώρα, αν θέλετε, συζητάμε και το προβληματικό "se superposer" γενικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια γρήγορη κόπια του superimpose από Collins:

If you superimpose a word, drawing, painting, etc on something else, you write, draw, or paint on top of it in such a way that the thing underneath can still be seen.
Three photos were superimposed one on top of the other... ...a superimposed slogan.

If you superimpose features or characteristics from one situation on to another situation, you add them, and thus lose the clarity and individuality of that situation.
It would be wrong to superimpose the pattern of the East-West conflict on the present problems.


Θα μπορούσαμε να πούμε «έγινε υπέρθεση των τριών φωτογραφιών». Κάποιοι δεν διστάζουν να παίξουν με «υπερθέσουμε», «υπερθέσαμε». Το επίθετο η Microsoft το δίνει «σε υπέρθεση». Αλλιώς, θα πεις «υπερτιθέμενη» (ενεστώτας) ή «υπερτεθειμένη» (που έχει μπει από πάνω).

Στη δεύτερη σημασία, «προσθέτω». Δεν είναι ακριβές να πούμε κάτι με «επικαλύπτω». Μπορούμε ωστόσο να το αναλύσουμε: «Θα ήταν λάθος να θολώσουμε τη θεώρηση των σημερινών προβλημάτων προσθέτοντας σ' αυτά τη σύγκρουση Ανατολής-Δύσης» (ή κάτι καλύτερο που δεν μου έρχεται τώρα). Πάντως, σκέτη η υπέρθεση ή η προσθήκη ή το σκέπασμα δεν βοηθάει.
 
Τώρα, αν θέλετε, συζητάμε και το προβληματικό "se superposer" γενικά.

(1)SUPERPOSER. v. tr. Poser une ligne, une surface, un corps sur un autre. En géométrie, on superpose souvent deux figures pour en démontrer l'égalité
Littré, dic. en ligne
se superposer à qqch: phr. s'ajouter à qqch/superposer des <spl>: phr. placer des <spl> l'un au-dessus de l'autre, empiler des <spl>; p.ex: superposer des boîtes, des livres / superposer un dessin: phr. placer un dessin au-dessus de qqch, faire coïncider un dessin avec qqch
Henri ZIGLÉ: Dictionnaire combinatoire du français, p.1173
http://tinyurl.com/6fpccr

Το se superposer μπορεί ανάλογα με τα συμφραζόμενα να αποδοθεί και ως:
υπερισχύω
selon les cas, se superpose au droit national, le remplace ou coexiste avec lui. Dans tous les cas il y a une perméabilité et une interaction constante. ...
www.dflti.ionio.gr/user_pages/politis/web/Beyrouth 2005.htm
παρεμβάλλομαι
Matrioska naît de l'idée que de nombreuses épaisseurs se superposent dans les choses que nous voyons.

36 p.526 Quand 2 ondes de frequence f1et f2 se superposent, la frequence des battements resultants est f = |f1− f2| soit f =900−8962π= 0,6366Hz (p.3)
http://homepages.vub.ac.be/~pmarage/ex_12_corr.pdf
επικαλύπτω
les vraies caractéristiques qui dépendent du matériel de l'anode se superposent au spectre du rayonnement de freinage.
http://tinyurl.com/6gn6b3

Τέμνομαι (;)
Les deux courbes se superposent. et le point d’intersection des courbes numerique et asymptotique a pour ... analytique se superposent une fois encore. ...
www.cerfacs.fr/~cfdbib/repository/TR_CFD_03_72.pdf

Αντικαθιστώ
que toutes les modifications apportees aux donnees brutes, y compris a celles mises en memoire sur ordinateur, ne se superposent pas aux mentions precedentes, indiquent la raison de la modification et sont signees et datees,
 
Last edited by a moderator:

Zazula

Administrator
Staff member
Συγγνώμη για το λίγο άσχετο της ερώτησής μου, αλλά μιας κι αναφέρθηκαν και τα αγγλικά αντίστοιχα, παίρνω το θάρρος και ρωτώ: αν το superpose αποδίδεται «επιθέτω, εναποθέτω» και το superimpose αποδίδεται «υπερθέτω», ισχύει όντως αυτή η λεπτή εννοιολογική διαφορά — και, αν ναι, τηρείται στην πράξη;
 
Top