Η χωματερή

nickel

Administrator
Staff member
Σ' αυτό το νήμα θα μεταφέρουμε καβγάδες και άλλες διενέξεις που ξεφεύγουν από τον κεντρικό σκοπό ενός νήματος. Μπορείτε πάντα να συνεχίσετε τον καβγά εδώ μέσα και να προσθέσετε στο αρχικό νήμα ένα οποιοδήποτε κείμενο θα προήγε τους σκοπούς του νήματος όπως και την επιθυμία των ιδιοκτητών του φόρουμ να υπάρχει ηρεμία. Ευχαριστώ.
 
Από την αρχή επισήμανα ότι είναι τουρλού-τουρλού το νήμα, αλλά αυτό ευτυχώς δεν απέτρεψε τον κόσμο να καταθέσει ελεύθερα αυτό που θεωρούσε «λάθος». Υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες λαθών και λάθη που δεν είναι λάθη αλλά κάτι άλλο, όπως ντοπιολαλιές. Περίμενα κάποιον που θα ήθελε να τα βάλει σε μια τάξη. Meidei;

Στην κοινή νεοελληνική δεν παύουν να είναι λάθη. Με βάση την ΚΝΕ είναι τα παραδείγματα του νήματος. Θα άφηνες ποτέ το "αθρώποι" σε κείμενο που δεν θέλει να τονίσει κάποιο ιδίωμα; Υπάρχει στην κλίση που συναντάμε σε γραμματικές;
 

nickel

Administrator
Staff member
Helle, αναφερόμαστε στις σκοπιμότητες του νήματος. Θα θέλαμε να γεμίσει το νήμα με όλες τις ντοπιολαλιές;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ευτυχώς, δεν μιλάμε όλοι μόνο την ΚΝΕ (την ποια; ). Ευτυχώς, η γλώσσα και η Ιστορία και η Ιστορία της γλώσσας δεν ξεκίνησαν με τη γέννηση του καθενός μας. Ναι, γιά, υπάρχει γλώσσα κι έξω από τις γραμματικές, σε λέω.
Κι αν βρεθείς στην Κρήτη, καλύτερα να μην πεις έτσι απόλυτα σε ντόπιους ότι το αθρώποι είναι λάθος, γιατί ορισμένοι είναι αψίκορφοι αψίκοροι. Από την άλλη, στα δικά σου, ξά σου, Ελληγεννννή. :p
 
Helle, αναφερόμαστε στις σκοπιμότητες του νήματος. Θα θέλαμε να γεμίσει το νήμα με όλες τις ντοπιολαλιές;

Αυτό είναι ένα κοινό λάθος, που ακούγεται από ανθρώπους που μιλάνε στην ΚΝΕ, δεν μιλάω για την χρήση του σε ιδιώματα. Σ' αυτήν την βάση θεωρώ ότι π.χ. το φασούλι είναι κάτι διαφορετικό (και λεξικογραφικά καταγεγραμμένο). Επαναλαμβάνω αυτό που έγραψα πιο πίσω: Δεν βρίσκω γιατί το Οκτώμβριος είναι λιγότερο δικαιολογημένο λάθος από το Βουργαρία. Είμαι βέβαιος ότι με λίγη καλή θέληση μπορείς να "καθαγιάσεις" τα περισσότερα απ' αυτά, ως ευρισκόμενα σε διαλέκτους (π.χ. στο χωριό μου λένε εβρόντητος και αντριάντας).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χέλλε, η Βουργαρία είναι παλιά ιστορία. Ο Σάθας γράφει π.χ., στα τέλη του 19ου αιώνα, στην Ιστορία του ζητήματος της Νεοελληνικής γλώσσης: «[...]Αντί να ειπούν Βουργαρία, λέγουν Βουλγαρία, αντί Μύνχεν, Μόναχον, αντί ΜπερλΙν, Βερολίνον...»

Αλλά ακόμη πιο παλιά ιστορία είναι το λάθος με τον Οκτώμβριο (που ναι, είναι λάθος, οκ). Όπως έχει ήδη γράψει παλιότερα ο Σαραντάκος, το λένε έτσι (όχι εσύ κι εγώ, αλλά φυσικοί ομιλητές), λάθος, οχτακόσια τόσα χρόνια. Πρέπει να είναι το έγκλημα με τη μεγαλύτερη διάρκεια μη παραγραφής στην ελληνική, γλωσσική και μη, ιστορία...

Επειδή είμαστε σε μεταφραστικό και γλωσσικό φόρουμ, είναι πιο χρήσιμο για όλους μας να μην ανακαλύπτουμε συνεχώς τον τροχό. Προσπάθησε να γκουγκλίζεις λίγο περισσότερο πριν γράψεις και να τεκμηριώνεις τις απόψεις σου και τις γνώμες σου αντί να μας τις παρουσιάζεις απλώς ως θέσφατα· έχεις αρχίσει να μας αγχώνεις όλους, έτσι απόλυτος και παντογνώστης που είσαι.
 
Μα την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με το παραπάνω. Θέλεις να πεις ότι η διαπίστωσή μου είναι άκυρη, γνωστή ή κάτι άλλο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θέλω να πω, Χέλλε, ότι κτγμ η διαπίστωσή σου είναι άκυρη, γνωστή, και ότι μαζί και με τα εξαπτέρυγά της για το πώς λένε τι στο χωριό σου δεν πρόσφερε τίποτε στο συγκεκριμένο νήμα του φόρουμ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όπως λέει ένα άλλο νήμα: «Τι τη θέλεις αφού σε χαλάει;»
Μοναδική δικαιολογία ότι γράφτηκε υπό κάποιο κράτος... :)
 

SBE

¥
Απορία: ο τυχαία περαστικός ποδηλάτης κουβαλάει μαζί του χειρουργικά γάντια και ξέρει ακριβώς τι να κάνει; Πού είναι το δεύτερο ποδήλατο;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Απορία: ο τυχαία περαστικός ποδηλάτης κουβαλάει μαζί του χειρουργικά γάντια;
Επειδή η απάντηση σε αυτό μού παραφαίνεται προφανής, κρίνοντας εξ ιδίων, προσωπικά στο αυτοκίνητο έχω κουτί με γάντια λάτεξ ("χειρουργικά") διότι απλούστατα τα φοράω για όλες τις μουτζουροδουλειές (ιδίως στον δρόμο), όπως λ.χ. αλλαγή τροχού, πασπάτεμα στο μοτέρ ή ό,τι άλλο λερώνει και δεν φεύγει ούτε σ' εκατό χρόνια (σχεδόν για τα πάντα δλδ).
 

SBE

¥
Επειδή η απάντηση σε αυτό μού παραφαίνεται προφανής, κρίνοντας εξ ιδίων, προσωπικά στο αυτοκίνητο έχω κουτί με γάντια λάτεξ ("χειρουργικά") διότι απλούστατα τα φοράω για όλες τις μουτζουροδουλειές (ιδίως στον δρόμο), όπως λ.χ. αλλαγή τροχού, πασπάτεμα στο μοτέρ ή ό,τι άλλο λερώνει και δεν φεύγει ούτε σ' εκατό χρόνια (σχεδόν για τα πάντα δλδ).

ΟΚ, εγώ προτιμώ να μουτζουρώνομαι. Τώρα, γιατι μόνο ένα ποδήλατο; Και βλέπουμε 360 μοίρες και μόνο το ποδήλατο του κτηνίατρου. Αυτός με τη βιντεοκάμερα γιατί δεν έχει ποδήλατο;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τώρα, γιατι μόνο ένα ποδήλατο; Και βλέπουμε 360 μοίρες και μόνο το ποδήλατο του κτηνίατρου. Αυτός με τη βιντεοκάμερα γιατί δεν έχει ποδήλατο;
Ε και;
 

SBE

¥
Ε και;

To άρθρο λέει για δυο ποδηλάτες σε απόμερο μέρος.
Αν ο ποδηλάτης είναι ένας, ο άλλος ποιός είναι και πώς βρέθηκε εκεί;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν μπορώ να δω τώρα το βίντεο, εσείς που μπορείτε όμως, πρέπει να λάβετε υπόψη ότι όταν στέκεσαι πάνω στο ποδήλατο και τραβάς με την κάμερα γύρω γύρω, το ποδήλατό σου δεν φαίνεται. Μήπως συμβαίνει αυτό εδώ;
 

Zazula

Administrator
Staff member
To άρθρο λεέι για δυο ποδηλάτες σε απόμερο μέρος.
Αν ο ποδηλάτης είναι ένας, ο άλλος ποιός είναι και πως βρέθηκε εκεί;
Καθώς το άρθρο ανέφερε συγκεκριμένα ονόματα, ήταν τελικά πολύ εύκολο να εντοπίσω τους πρωταγωνιστές της ιστορίας και να μάθω τα πράγματα από πρώτο χέρι. Στην ερώτησή μου: «Γιατί στο βίντεο δεν φαίνεται το δεύτερο ποδήλατο;», η απάντησή τους ήταν αρκετά προφανής και εντέλει αφοπλιστική: «Για να βρει κάτι να πει η SBE.»
 
Το δεύτερο ποδήλατο δεν φαίνεται, SBE, γιατί το καβαλάει αυτός που τραβάει το βίντεο. Μάλιστα η ρόδα του φαίνεται στο κάτω μέρος της οθόνης, γύρνα στο 4:10 που κινείται και φαίνεται καθαρά. Όμως κι εγώ πιστεύω ότι η ιστορία είναι πολύ συμπτωματική για να είναι αληθινή. Αυτό, τίποτα άλλο.
 

SBE

¥
Το σκέφτηκα ότι ο τύπος με την κάμερα μπορεί να ήταν ακροβάτης, αλλά θεώρησα ότι αν ήμουνα εγώ στη θέση του θα κατέβαινα απο το ποδήλατο και θα πλησίαζα να δω τι γίνεται (κι αν ήμουνα ο βοϊδομαιευτήρας πιθανόν να μην εκανα σώου στην κάμερα με το πως φοράμε τα γάντια κλπ αλλά θα πήγαινα κατευθείαν για δουλειά, αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση). Το είπε ο Ελληγενής αυτό που ήθελα να πω.
 
Καμμιά μεγάλη γιορτή δεν μπορεί να συμπέφτει με άλλη γιορτή. Γι' αυτό μεταφέρεται η γιορτή του Αγίου Γεωργίου. Άρα δεν μπορεί να συμπέφτει και με την γιορτή της Ειρήνης. Το εορτολόγιο έχει μάλλον δίκιο, το πότε γιορτάζεται μια γιορτή έχει να κάνει με το πότε την γιορτάζει η εκκλησία, μνημονεύοντάς την στο τελετουργικό της ημέρας (και ψέλνοντας τα σχετικά τροπάρια), όχι με το πότε την γιορτάζει ο καθένας. Το Πάσχα πάντως μπορεί το αργότερο να πέσει 8 Μάη.
 
Top