Στην Ιταλία τρέμουν την Παρασκευή και 17

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ψάχνοντας (όπως συνήθως) για κάτι άλλο, ανακάλυψα κάτι που σκέφτηκα ότι μπορεί να σας ενδιαφέρει: Η Ιταλία είναι η μοναδική χώρα και η ιταλική παράδοση η μοναδική στον κόσμο όπου ο συνδυασμός άτυχης μέρας και αριθμού είναι η Παρασκευή και 17. Έτσι, π.χ., η κινηματογραφική παρωδία Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth μεταφράστηκε στα ιταλικά ως Shriek - Hai impegni per venerdì 17? (η αρχική, κλασική πια ταινία τρόμου μεταφράστηκε, βέβαια, ως Venerdì 13).

Ως πιθανές αιτίες γι’ αυτή τη χαρακτηριστικά ιταλική πρόληψη αναφέρονται (στην ιταλική βίκη) ότι, σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη, ο Κατακλυσμός του Νώε άρχισε τη δεκάτη εβδόμη μέρα του δεύτερου μήνα ή ότι η 17η, 18η και 19η λεγεώνα καταστράφηκαν από τις δυνάμεις του Αρμίνιου/Χέρμαν και, όπως θα λέγαμε σήμερα, από τότε αποσύρθηκαν οι φανέλες τους --με άλλα λόγια, δεν ονομάστηκαν ξανά λεγεώνες με αυτόν τον αριθμό. Πιο πιθανή φαίνεται πάντως η ερμηνεία που συσχετίζει με τη λατινική λέξη VIXI (που σημαίνει, ελεύθερα «δεν ζω πια») που σκάλιζαν συχνά στους τάφους οι Ρωμαίοι και είναι αναγραμματισμός του ρωμαϊκού αριθμού 17, XVII.

Η αντίστοιχη φοβία του αριθμού 17 είναι, όπως θα περιμέναμε, η heptakaidekaphobia ή heptadecaphobia και στα ελληνικά, επτακαιδεκαφοβία. Στην Ιταλία, είναι τόσο ισχυρή η πρόληψη ώστε το Renault 17 κυκλοφόρησε ως Renault 177, ενώ παρατηρούνται και τα φαινόμενα που είναι γνωστά αλλού με τη δεισιδαιμονία του 13: η Alitalia δεν έχει σειρά 17, κάποια κτίρια δεν έχουν 17ο όροφο.

Κλείνοντας αυτό το μικρό αφιέρωμα στον αριθμό 17, αξίζει νομίζω να αναφέρω ότι το κανονικό δεκαεπτάγωνο (heptadecagon στα αγγλικά, δηλαδή το κανονικό σχήμα με δεκαεπτά ίσες πλευρές) μπορεί να κατασκευαστεί με τις προδιαγραφές της ευκλείδειας γεωμετρίας (μόνο με κανόνα και διαβήτη), αλλά τη μέθοδο την απέδειξε ο μεγάλος μαθηματικός Καρλ Φρίντριχ Γκάους το 1796 (σε ηλικία 19 ετών) και ήταν η πρώτη νέα απόδειξη κατασκευής κανονικού πολυγώνου μετά από 2000 χρόνια (στο πιο πάνω λήμμα της γουίκη θα δείτε και τον εντυπωσιακό τρόπο της κατασκευής).

Όπως βλέπετε, ακόμη και ένας μάλλον ασυνήθιστος αριθμός στην καθημερινότητα, όπως το 17, κρύβει ενδιαφέρουσες πτυχές και τριβιδάκια, οπότε μπορείτε να ρίξετε κι εσείς εδώ τον οβολό σας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ότι είναι πρώτος αριθμός είναι το μοναδικό που ξέρω. Εκτός αν αρχίσω να θυμάμαι τι συνέβη στον εκπληκτικό 17ο αιώνα.
 
Πριν από κανα μήνα που έγραψα για το 13, είχα αναφέρει παρεμπιπτόντως την ιταλική φοβία για το 17. Στην Κίνα φοβούνται το 4.

Εγώ το αντίστοιχο νήμα θα το ανεβάσω στις 17/7/2017, αλλά ως τότε ας θυμηθούμε το At Seventeen, της Janis Ian, που μου άρεσε πολύ όταν ήμουν στην ηλικία αυτή:


Bέβαια υπάρχουν τουλάχιστον 17017 τραγούδια με το 17 στον τίτλο τους (ως και οι Τζέθρο Ταλ έχουν), οπότε δεν θα αναφέρω άλλα ξένα. Από τα ελληνικά θα θυμηθούμε τον ταχυδρόμο που πέθανε ενώ ήταν παιδί στα 17 (ή θυμάμαι λάθος; )

Για μας στην Ελλάδα το 17 θυμίζει τις 17 Νοέμβρη (την εξέγερση και την οργάνωση). Επί Χότζα υπήρχε στην Αλβανία μια καλή ποδοσφαιρική ομάδα ονόματι 17 Νεντόρι (=Νοεμβρίου) που τώρα λέγεται ΚΦ Τίρανα. Μάλλον επειδή στις 17.11.44 απελευθερώθηκαν τα Τίρανα.

Δεκαεφτασύλλαβος είναι ο στίχος του Καζαντζάκη στην δική του Οδύσεια αλλά και στη μετάφραση της Οδύσσειας και Ιλιάδας (νομίζω) από Καζ-Κακριδή. Πάντα όταν τα διαβάζω μου έρχεται να κόψω δυο συλλαβές από κάθε στίχο να γίνει στρωτός 15σύλλαβος.

Αν και θα υπάρχουν επίσης 1777 ταινίες με το 17, η μόνη που μου έρχεται στο νου είναι μια εθνικοπατριωτική ελληνική της δεκ. 1980, "17 σφαίρες για έναν άγγελο" που τη θυμάμαι επειδή την είχαμε παρωδήσει σε "... για ένα κάγκελο".
 
Και κατά σύμπτωση, το παραπάνω ήταν το υπ' αρ. 3717 ποστ μου!
 

bernardina

Moderator
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι το 17 είναι ο τυχερός μου αριθμός.:D



Α, και ότι το σχηματάκι 150px-16-simplex_t0.svg.png της βίκης μού θυμίζει τα γεωμετρικά χειροτεχνήματα με καρφιά και κλωστή που φτιάχναμε ένα φεγγάρι στα νιάτα μας τελευταία χρόνια της εφηβείας μας.

Να, σαν αυτό: ναι, ξέρω ότι έχει ένα παραπάνω. ;)

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το 80% των ανθρώπων που τους ζητούν να ονομάσουν έναν αριθμό μεταξύ 1 και 20 λένε το 17.

Η παρατήρηση αυτή (που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, ΣτΔρ) στάθηκε αφορμή, σύμφωνα με τους ιδρυτές του, για τη δημιουργία ενός ιστότοπου αφιερωμένου αποκλειστικά στον αριθμό δεκαεφτά και στις κάθε λογής σοβαρές και λιγότερο σοβαρές σχετικές πληροφορίες και τριβιδάκια. Ατυχώς, ο ιστότοπος είναι στα γερμανικά. Ευτυχώς, υπάρχει και ο γκούγκλης για μεταφράσεις στο περίπου.

Από εκεί αντιγράφω (και βελτιώνω) επίσης την εξής παρατήρηση:

Η τελευταία αποστολή του προγράμματος Απόλλων στη Σελήνη ήταν το Απόλλων 17 και έγινε το 1972. Το 1972 είναι, βέβαια, ακέραιο πολλαπλάσιο του 17, και μάλιστα, 116 φορές. Φυσικά, 1+16= 17. Τυχαίο; ;)
 
Top