Ψάχνω κάποια παλιά φωτογραφία από Πάτρα...

Zazula

Administrator
Staff member
...για μια εργασία, και συγκεκριμένα από οποτεδήποτε μέχρι και δεκαετία 1980 για την περιοχή όπου είναι τώρα η Αρόης.
 

SBE

¥
Φωτογραφίες δεν έχω γιατί η Αρόη όταν ζούσα στην Πάτρα ήταν χωράφια στου διαόλου τη μάνα και δεν ξέραμε κανέναν που να μένει εκεί και δεν είχαμε λόγο να πάμε από εκεί (τώρα βέβαια έχει χτιστεί τελείως). Μια διόρθωση: Η Αρόη, της Αρόης, όνομα αρχαίου αχαϊκού χωριού, που σημαίνει εύφορη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ε ναι, «Αρόης» δεν έγραψα κι εγώ; Την οδό Αρόης εννοώ.
 

SBE

¥
Ε ναι, «Αρόης» δεν έγραψα κι εγώ; Την οδό Αρόης εννοώ.

Νόμιζα ότι ζητούσες φωτογραφίες απο τη συνοικία, όχι από την οδό.
 

Zazula

Administrator
Staff member
(Ζαζ, άμα ψάχνεις φωτογραφίες της περιοχής αυτής πριν το 1980, βολεύεσαι και με γενική φωτογραφία αγροτικής έκτασης με χείμαρρο, τίποτα δεν υπήρχε εκεί τότε).
Μάλλον με κάτι σαν κι αυτό που προτείνεις με βλέπω να βολεύομαι τελικά. Οπότε κλπ...
 

SBE

¥
Ξέρεις τι; Μετα θυμήθηκα ότι εκέι ήταν η βιομηχανική ζώνη ή μάλλον οι παρυφές της, οπότε όχι περιβόλια και στάχυα κλπ αλλά περισσότερο χέρσα χωράφια, κανα παρατημένο συνεργέιο αυτοκινήτων στο βάθος κλπ. ΟΚ, είχε και μερικές νεοκλασσικές βίλλες κοντα στη θάλασσα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ δεν ψάχνω τόσο χαμηλά, αλλά πάνω απ' τα Ταμπάχανα προς Αρόη:
 

SBE

¥
Αυτός ο χάρτης έχει το Βλατερό σε λάθος σημείο.

Κοίταξα μερικά σάιτ με παλιές φωτογραφίες, αλλά δεν έχουν τίποτα απο εκεί που ζητάς, προφανως γιατί ήταν όλο χωράφια και εργοστάσια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ε κι εγώ ψάχνοντας σε σάιτ με παλιές φωτό και βίντατζ καρτποστάλ ξεκίνησα, αλλά με απογοήτευσε η παντελής απουσία σχετικού υλικού.
 
Top