Αμοιβές μεταφραστών (καλά που δεν πληρώνουμε από πάνω)

Zann

Member
Πόσο νομίζουν κάποιοι ότι κοστίζει μια μετάφραση; Σταχυολογώ διάφορες γνώμες από μια συζήτηση που έγινε εδώ:

http://www.insomnia.gr/topic/178936-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85/page-13

Γνωρίζει κανείς πόσο πάει να μεταφράσεις ένα μυθιστόρημα περίπου 120 χιλιάδων λέξεων στα αγγλικά; Το λέω γιατί η ιδέα με το e-book μου αρέσει αρκετά.

Δεν ξέρω αν είναι ευκολη η διαδικασία. Πάντος, δεν νομίζω να κοστίσει η μετάφραση παραπάνω απο 300 ευρώ, μπορεί και πολύ πιο λίγα.

Μέγιστη τιμή; Δεν έχω ιδέα, ούτε το 'χω ψάξει ακόμα το θέμα. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ρωτήσεις γνωστούς σου μήπως και έχουν να σου προτείνουν κάποιον ή να βάλεις αγγελία σε εφημερίδα ζητώντας φοιτητή για τη μετάφραση.

Με έπιασε νευρικό γέλιο. Ευτυχώς πιο κάτω ένας γνωστός μας βάζει τα πράγματα στη θέση τους. :-)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τέλειο :) Αυτός που το γράφει, υπολόγισε το κόστος σε 0,25 λεπτά του ευρώ/λέξη. :lol:
 

Zann

Member
Νομίζω ότι δεν φαντάστηκε, ούτε κατά προσέγγιση, πόσο χρόνο χρειάζεται μια τέτοια μετάφραση. Μια βδομαδούλα θα κάνει ο μεταφραστής, σου λέει.

Και βέβαια, όταν θέλουμε να γίνει καλή δουλειά, ψάχνουμε να βρούμε έναν φοιτητή!
 

bernardina

Moderator
Νομίζω ότι δεν φαντάστηκε, ούτε κατά προσέγγιση, πόσο χρόνο χρειάζεται μια τέτοια μετάφραση. Μια βδομαδούλα θα κάνει ο μεταφραστής, σου λέει.

Και βέβαια, όταν θέλουμε να γίνει καλή δουλειά, ψάχνουμε να βρούμε έναν φοιτητή!

Γιατί, καλέ; Τι απέγινε ο γιος του καφετζή; Δεν μείναμε ικανοποιημένοι;

Μα με τίποτα να μην ευχαριστιούνται αυτοί οι άθρωποι...
 
Εντάξει, αν είδα καλά αυτός που ελπίζει για 300 ευρώ γεννήθηκε το '97, άρα είναι δεκαπέντε-δεκάξι χρονώ. Συγχωρείται. :)
(Ο Ζαζ τι κάνει εκεί μέσα; :rolleyes:)
 
Καλά, μην τρελαίνεστε, είναι λογικό να μην καταλαβαίνει τον όγκο δουλειάς ένα παιδί.
 
Top