αρνητικό κόστος

nickel

Administrator
Staff member
«Αρνητικό κόστος» θα έχει για την κυβέρνηση το νέο φορολογικό σχέδιο, έμαθα σήμερα ακούγοντας τις ειδήσεις στο Mega, καθώς όλοι περιμένουν τις πρώτες φθινοπωρινές δημοσκοπήσεις να πέσουν σαν τα πρωτοβρόχια (η ποιητική έξαρση, δική μου).

Μα υπάρχει θετικό και αρνητικό κόστος; Θα μπορούσε να υπάρχει:

Ως αντιπρόταση στα παραπάνω, η εταιρεία [PricewaterhouseCoopers] προτείνει το διαχωρισμό και την αξιολόγηση του λειτουργικού κόστους σε «θετικό», «αρνητικό» και «ουδέτερο».

Το θετικό κόστος περιλαμβάνει δαπάνες για πωλήσεις και μάρκετινγκ και είναι αυτό που προάγει την τρέχουσα και τη μελλοντική ανάπτυξη. Η μείωσή του συνήθως επιφέρει επιζήμιες επιπτώσεις μεσοπρόθεσμα.

Το ουδέτερο κόστος δεν προάγει άμεσα την ανάπτυξη, αλλά ούτε είναι συχνά άμεσα υποψήφιο για σημαντικές περικοπές. Περιλαμβάνει τις δαπάνες για υποδομή πληροφορικής, προσωπικό πρώτης γραμμής και υποστηρικτικό προσωπικό εξυπηρέτησης πελατών.

Το αρνητικό κόστος είναι αυτό που δεν υποστηρίζει ούτε την ανάπτυξη ούτε την υποδομή του οργανισμού. Περιλαμβάνει επικαλυπτικές διαδικασίες, ανεξέλεγκτες αγορές, περιττές δαπάνες στον τομέα πληροφορικής, έργα και σημαντικές επενδύσεις που δεν εντάσσονται στην εταιρική στρατηγική, καθώς και διογκωμένες λειτουργίες υποστήριξης εσωτερικών διαδικασιών.


Ευτυχώς, αυτό ήταν εύκολο και το κατάλαβα, και δεν χρειάστηκε να διαβάσω το άρθρο «Μάνατζερ: Το αρνητικό κόστος της επιχείρησης, ήτοι η προσιτότητα του Απρόσιτου πέρα από τη Λογική της απροσιτότητας του Προσιτού» στο Βήμα Των Κοινωνικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Ιούλιος 2000. (Εναλλακτικός τίτλος: Πώς πιάνεις το προσιτό και το κάνεις απρόσιτο.)

Είμαι βέβαιος ότι κάτι θα σημαίνει και για τους λογιστές το αρνητικό κόστος.

Κατά τ' άλλα, αν μου έλεγαν ότι το φορολογικό θα έχει κόστος για την κυβέρνηση, θα το καταλάβαινα καλύτερα χωρίς να τσινήσω λογικά, μαθηματικά, γλωσσικά.
 
Κατά τ' άλλα, αν μου έλεγαν ότι το φορολογικό θα έχει κόστος για την κυβέρνηση, θα το καταλάβαινα καλύτερα χωρίς να τσινήσω λογικά, μαθηματικά, γλωσσικά.
Ή μπορούσε να πει «αρνητικές επιπτώσεις», όχι πάντως αρνητικό κόστος. Στην καθομιλουμένη, το κόστος έχει πάντα αρνητική χροιά. Δύο αρνήσεις κάνουν μία κατάφαση, άρα ακούγεται σαν να λέει «Κέρδoς θα έχει για την κυβέρνηση το νέο φορολογικό σχέδιο» (άτοπο, αφού το άρθρο μιλάει για τις αντιδράσεις του κόσμου που καλείται να πληρώσει για να καθυστερήσει λίγο αυτό που πραγματικά χρειάζεται αυτή η χώρα: ένα καλό φορμάτ).
Ωστόσο, στην (οικονομική) θεωρία, κάθε μέγεθος μπορεί να έχει αρνητικό πρόσημο, π.χ. αρνητικά κέρδη (δηλ. ζημίες).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συμφωνώ ότι η επιλογή εδώ της λέξης «κόστος» είναι εντελώς άστοχη (εκτός κι αν μιλούσε για «υψηλό κόστος» ή κάτι τέτοιο). Κατά τ' άλλα, αυτά που λέει ο YiannisMark, με πιθανές εναλλακτικές τις: αρνητικές επιπτώσεις, συνέπειες, αποτελέσματα κ.τ.ό.
 
Top