Ενημερώνεστε με RSS; Ποιον αναγνώστη χρησιμοποιείτε; Ποιες πηγές παρακολουθείτε;

nickel

Administrator
Staff member
Η έμπνευση για την ερώτηση έρχεται από την ειδοποίηση που έστειλε η Google ότι σε λίγες μέρες βάζει λουκέτο στον αναγνώστη της. Οπότε λέω να μοιραστούμε εμπειρίες. Ενημερώνεστε από RSS; Έχετε βρει ενδιαφέρουσες πηγές που κάνουν καλή ενημέρωση με RSS; Ποιον αναγνώστη χρησιμοποιείτε; Αν χρησιμοποιείτε κι εσείς τον αναγνώστη της Google, ποιον σκέφτεστε να βάλετε τώρα στη θέση του;

Ευχαριστώ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
1. Ενημερώνεστε από RSS;
2. Έχετε βρει ενδιαφέρουσες πηγές που κάνουν καλή ενημέρωση με RSS;
3. Ποιον αναγνώστη χρησιμοποιείτε;
4. Αν χρησιμοποιείτε κι εσείς τον αναγνώστη της Google, ποιον σκέφτεστε να βάλετε τώρα στη θέση του;
1. Όχι
2. n/a
3. n/a
4. n/a
 
Καλή ερώτηση! Κι εγώ αναρωτιόμουν τι θα κάνω τώρα, γιατί βασιζόμουν πολύ στο Reader. Έχουμε καιρό όμως - νομίζω ότι τον Ιούνιο θα σταματήσει.

Edit: Για όλους έχουν την αλεπού, χρήσιμος σύνδεσμος http://mashable.com/2007/05/26/rss-firefox-guide/
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
1. Ενημερώνεστε από RSS;
2. Έχετε βρει ενδιαφέρουσες πηγές που κάνουν καλή ενημέρωση με RSS;
3. Ποιον αναγνώστη χρησιμοποιείτε;
4. Αν χρησιμοποιείτε κι εσείς τον αναγνώστη της Google, ποιον σκέφτεστε να βάλετε τώρα στη θέση του;
1. Ναι
2. Ναι
3. Το iGoogle (που θα κλείσει, όμως, τον Νοέμβριο)
4. n/a
 
Για τους φανατικούς, προτάθηκε αυτό: http://theoldreader.com/

Το μεγάλο πλεονέκτημα του γούγλη, που δεν πρόκειται να αντικατασταθεί, είναι ότι έδινε πρόσβαση σε οποιαδήποτε σελίδα του παρελθόντος είχε κάποτε δώσει feed, ανεξάρτητα από τη στιγμή που το ζητάμε εμείς. Το εξηγεί ο Stazybo Horn (ένα, δύο).
 
Εγώ ψηφίζω ότι και ο Ζάζουλας, όχι στο πρώτο.
Βλέποντας το πρώτο του Στάζυμπου, με έπιασε φοβερή περιέργεια τι σπουδαίο πράγμα ήταν αυτός ο Ρίντερ που τώρα κόβεται. Πάω να δω το δεύτερο, μήπως λύνεται η απορία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν το Google θεωρεί ότι κάτι δεν λειτουργεί, νά που το στέλνει.
 
έδινε πρόσβαση σε οποιαδήποτε σελίδα του παρελθόντος είχε κάποτε δώσει feed, ανεξάρτητα από τη στιγμή που το ζητάμε εμείς

είχε κάποτε προνοήσει κάποιος να περάσει το feed της στον Αναγνώστη του, καλύτερα. Απο εκεί και μετά ξεκινά τη δουλειά του ο γούγλης. Για παράδειγμα, τον Κωτούλα, δεν τον είχα στον Αναγνώστη μου -τι να τον έκανα άλλωστε; Μέσω Reader, βρήκα τη ροή του-φάντασμα, και πήρα το περιεχόμενό του μέχρι κάπου το 2008, που δεν πρέπει να ήταν η αρχή του ιστολογίου, αλλά η στιγμή που κάποιος τον πρωτοέβαλε στο δικό του Reader. Με τη ροή των σχολίων στο ίδιο ιστολόγιο που δοκίμασα, επίσης, διαπίστωσα ότι ήμουν ο πρώτοε που το επιχειρούσε, αφού μου γύρισε μόνο τα 10 τελευταία σχόλια.

Γενικότερα, τώρα, όποιος λέει ότι δεν χρησιμοποιεί feeds, ή παρακολουθεί λίγες πηγές, ή χάνει χρόνο άδικα. Χωρίς αυτά, θα ήταν αδύνατο να περνάω έγκαιρα από καμιά χιλιάδα σάιτ την ημέρα, να ελέγξω τι καινούργιο αξιόλογο υπάρχει. Το iGoogle είναι το ίδιο, η μόστρα αλλάζει, που μπορείς να την φτιάξεις πιο όμορφη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν είναι το ίδιο βέβαια, κάθε άλλο, αλλά εγώ έχω ήδη διαμορφώσει έναν λογαριασμό στο τουίτερ που τον χρησιμοποιώ σαν οιονεί ρίντερ. Το κακό είναι, φυσικά, ότι οι περισσότεροι ιστότοποι δεν τουιτάρουν. Το δεύτερο κακό είναι ότι πολλά τουίτ επαναλαμβάνονται και συσκοτίζουν τη συνολική εικόνα.
 
Το ίδιο όσον αφορά τις πηγές feed που μπορείς να έχεις· διαφορετικό σε μεγέθη.

Όσο για το τουίτερ, εκτός των άλλων, ούτε σε ανοιχτό πρότυπο βασίζεται, ούτε ελέγχεις τη διαθεσιμότητά του, ούτε ξέρεις τους περιορισμούς που ο κατασκευαστής του βάζει στο API του -κι αλλάζει όποτε θέλει. Και φυσικά, ως εργαλείο αρχειοθέτησης ούτε λόγος, εκτός κι αν κάτσεις να φτιάξεις ο ίδιος εφαρμογή -η πεμπτουσία του verba volant…
 
Εγώ μετακόμισα ήδη στο feedly και φαίνεται ότι όλα θα πάνε καλά έως και καλύτερα. Δεν χρειάζεται καμία προσπάθεια. Κάνεις login με τα στοιχεία της Google και σου έρχονται όλα όπως τα ήξερες. Το μόνο θέμα είναι ότι λειτουργεί στο Chrome μόνo μέσω extension, νομίζω το ίδιο και στο Firefox.
 
Όλα θα λειτουργούν «καλά έως και καλύτερα», όσο οι χρήστες είναι λίγοι, κι ο όγκος μικρός -μόντουλο, φυσικά, την αρχειοθέτηση του παρελθόντος, που την ξεχνάμε. Και μια ωραία πρωία θα αρχίσουν να ξεπουλιούνται, ή να κλείνουν, και οι εναλλακτικοί…
 
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς με την αρχειοθέτηση. Το feedly φαίνεται ότι βλέπει την ίδια βάση δεδομένων με τον G-Reader με διαφορετική front-end εφαρμογή και εμφάνιση. Tα starred items του G-Reader διατηρούνται στο feedly και εξακολουθούν να υπάρχουν ως saved. Αυτά που δεν φαίνεται να περνάνε είναι τα tags. Δεν αποκλείεται όμως το θέμα αυτό να διευθετηθεί μέχρι να σιγήσει ο G-Reader. Σαν λύση σκέφτομαι πρόχειρα να βάλω αστεράκι σε όσα feeds έχω αρχειοθετήσει με tags ώστε να παραμείνουν και στο feedly.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σας παρακολουθώ με άπειρες απορίες. Αλλά θα επιστρέψω όταν θα νιώσω πιο ώριμος.
 

pidyo

New member
[Με έχουν αφήσει τόσο λίγο διάφορα τρεχάματα να περιδιαβαίνω το διαδίκτυο που σε λίγο θα πρέπει να ξανασυστήνομαι σε παλιούς γνωστούς. Ενιγουέι]

1. Ενημερώνεστε από RSS;
2. Έχετε βρει ενδιαφέρουσες πηγές που κάνουν καλή ενημέρωση με RSS;
3. Ποιον αναγνώστη χρησιμοποιείτε;
4. Αν χρησιμοποιείτε κι εσείς τον αναγνώστη της Google, ποιον σκέφτεστε να βάλετε τώρα στη θέση του;
1. Ναι, πώς αλλιώς; Εκπλήσσομαι πραγματικά που υπήρχαν άνθρωποι που δεν τα χρησιμoποιούσαν.
2. Εννοείται, σε βαθμό που η νέα μόδα να μη βγάζουν κάποιοι ιστότοποι που με ενδιέφεραν και να αρκούνται στο «follow us on twitter» μου την έδινε ιδιαιτέρως.
3. Τον μελλοθάνατο.
4. Περιμένω εναγωνίως να συστήσει κάτι ο Στάζυμπος, γιατί δεν προλαβαίνω να ψάξω. :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλωσόρισες στο φόρουμ μας. :-) Το OldReader έβαλα και δοκιμάζω. Πιο αργό. Δεν ξέρω για το ιστορικό του βάθος (αλλά δεν με έχει απασχολήσει ως τώρα).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εκπλήσσομαι πραγματικά που υπήρχαν άνθρωποι που δεν τα χρησιμoποιούσαν.
Και που όχι μόνο δεν τα χρησιμοποιούν, αλλά και που τους αφήνουν αδιάφορους παγερότερα κι από χειμωνιάτικο πρωινό στον Πλούτωνα. :D
 
4. Περιμένω εναγωνίως να συστήσει κάτι ο Στάζυμπος, γιατί δεν προλαβαίνω να ψάξω. :p
Πριν 3 (ή 4) μέρες πήγα να εισα(γά)γω στον παλιαναγνώστη τις συνδρομές μου, και βρήκα 40, και, χιλιάδες άλλους στην ουρά μπροστά μου. Η κατάσταση δεν έχει αλλάξει ως σήμερα... Ίσως κάποιος με 50 κι 100 ροές να είναι πιο τυχερός.

Και με τον παλιαναγνώστη, βέβαια, το ερώτημα είναι τι πηγές θα έχει όταν κλείσει ο κανονικός αναγνώστης. Τι είναι πρωτογενές σε όλους αυτούς τους εναλλακτικούς, και πόσο βασίζονται στον μεγάλο ρουφιάνο.
 
Top