metafrasi banner

Για τα λογιστικά των μεταφραστών, περιστασιακών και μη

Tassos

New member
Γειά σας,

Θα 'θελα πάρα πολύ τη γνώμη σας, σ' ένα θέμα, που προφανώς το γνωρίζετε όχι απλώς καλά, αλλά βιωματικά! :huh:

Η κοπέλα μου, είναι γιατρός χωρίς ειδικότητα -σε αναμονή να διοριστεί σε κάνα χρόνο (...), για να ξεκινήσει ειδικότητα...
Όσο κι αν έψαξε σε Ιδιωτικές Κλινικές, για να κάνει εφημερίες, δυστυχώς, τζίφος...

Βρήκε έναν Εκδοτικό Οίκο, όπου της πρότειναν να μεταφράσει κάποια κεφάλαια ενός αγγλικού ιατρικού συγγράμματος.
Το θέμα δεν είναι το οικονομικό, αυτό είναι άλλο "κομμάτι" (...), :s
αλλά, μην την μπλέξουν σε απίστευτες και μη αναστρέψιμες περιπέτειες με την Εφορία...! :eek:mg:

Πάρα πολύ συνοπτικά :

Τα χρήματα,
θα της τα καταθέσουν σε τραπεζικό λογαριασμό, κόβοντάς της Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών για την Εφορία της...
Δεν χρειάζεται να έχει ή να κάνει Έναρξη Εργασιών => Μπλοκ Παροχής Υπηρεσιών...

Αναρρωτιέμαι, :confused:
~~Είναι δυνατόν, να είναι κάποιος "Εξωτερικός Συνεργάτης", χωρίς Μπλοκ Παροχής Υπηρεσιών;;
~~Αυτομάτως, αυτό δεν σημαίνει, και καταβολή ΦΠΑ -άρα περιοδική 3μηνιαία καταβολή του;;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, εκ των προτέρων, για την προσοχή σας και την ευαισθησία σας :s:(
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μάλλον εννοούν πως θα την πληρώσουν με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης (ΑΕΔ), όπου το τρέχον όριο είναι 10.000€ και να πρόκειται για περιστασιακή (όχι εκ συστήματος ή επαγγελματική) ενασχόληση.
 

rogne

¥
http://www.express.gr/news/finance/676312oz_20130112676312.php3

Στα 10.000 από 5.000 ευρώ ανεβαίνει το όριο για τις αποδείξεις δαπάνης

ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ στα 10.000 ευρώ φέτος (από 5.000 ευρώ πέρυσι) το ετήσιο όριο των αποδοχών το οποίο οι εργαζόμενοι ή επαγγελματίες μπορούν να λαμβάνουν από εργοδότες με απόδειξη δαπάνης, δηλαδή με μια απόδειξη την οποία εκδίδει η επιχείρηση χωρίς να απαιτείται καμιά φορολογική ή άλλη γραφειοκρατική διαδικασία από τον αμειβόμενο. Σύμφωνα με όσα προβλέπονται στον ΚΦΑΣ που τίθεται φέτος σε ισχύ, οι εργαζόμενοι και επαγγελματίες μπορούν εισπράττουν αμοιβές έως 10.000 ευρώ το χρόνο (δηλαδή έως και 840 ευρώ το μήνα) με τη λεγόμενη απόδειξη δαπάνης.

Ο δικαιούχος της αμοιβής δεν έχει υποχρέωση έκδοσης στοιχείων, εφόσον συντρέχουν αθροιστικά οι εξής προϋποθέσεις:
1. Να απασχολείται περιστασιακά με τη συγκεκριμένη εργασία και όχι από σύστημα.
2. Να λαμβάνει μικροποσά από αυτή την εργασία.
3. Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία.

Την απόδειξη δαπάνης τη χορηγεί ο εργοδότης (ο λήπτης της υπηρεσίας που παρέχει ο εργαζόμενος) με τους ακόλουθους «κανόνες»:
1. Παρακρατεί φόρο 20% τον οποίο και αποδίδει στην εφορία
2. Παρακρατεί χαρτόσημο 3,6%, το οποίο επίσης αποδίδει στο Δημόσιο. Έτσι, για αμοιβή 1.000 ευρώ, ο ενδιαφερόμενος εισπράττει 764 ευρώ.
 

Tassos

New member
http://www.express.gr/news/finance/676312oz_20130112676312.php3
Ο δικαιούχος της αμοιβής δεν έχει υποχρέωση έκδοσης στοιχείων, εφόσον συντρέχουν αθροιστικά οι εξής προϋποθέσεις:
1. Να απασχολείται περιστασιακά με τη συγκεκριμένη εργασία και όχι από σύστημα.
2. Να λαμβάνει μικροποσά από αυτή την εργασία.
3. Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία.

Την απόδειξη δαπάνης τη χορηγεί ο εργοδότης (ο λήπτης της υπηρεσίας που παρέχει ο εργαζόμενος) με τους ακόλουθους «κανόνες»:
1. Παρακρατεί φόρο 20% τον οποίο και αποδίδει στην εφορία
2. Παρακρατεί χαρτόσημο 3,6%, το οποίο επίσης αποδίδει στο Δημόσιο. Έτσι, για αμοιβή 1.000 ευρώ, ο ενδιαφερόμενος εισπράττει 764 ευρώ.[/COLOR]

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας, και τις τόσο κατατοπιστικές πληροφορίες σας!!! :):)

Σίγουρα, θα ήταν σκόπιμο να ψάξω και το σχετικό ΦΕΚ, που ενδεχομένως περιγράφει αναλυτικότερα τις προϋποθέσεις αυτές.

Για παράδειγμα, το "μικροποσά"...?

Για τις σελίδες που έχουν προτείνει στη φίλη μου, της υπολόγισαν ένα ποσό γύρω στα 1500 ευρώ (...) :s

Επίσης, αν ξέρετε,
μέσω της Απόδειξης Επαγγελματικής Δαπάνης, υπάρχει τρόπος καταβολής εισφοράς για υγειονομική περίθαλψη...?
Το ρωτάω γιατί,
τέλος του μήνα, που λήγει το 12μηνο του ΟΑΕΔ (όχι Επιδόματος, αλλά απλής Εγγραφής στο Μητρώο του ΟΑΕΔ),
λήγει και η υγειονομική Κάλυψη ΙΚΑ, που μέσω ΟΑΕΔ, είχε λάβει...:confused:

Πάντως, ειλικρινά, σας ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! :eek::)
 

Tassos

New member
Μάλλον εννοούν πως θα την πληρώσουν με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης (ΑΕΔ), όπου το τρέχον όριο είναι 10.000€ και να πρόκειται για περιστασιακή (όχι εκ συστήματος ή επαγγελματική) ενασχόληση.

Γειά σας και πάλι!

Να κάνω μια παρατήρηση?? :s:confused:

Μια σειρά επαγγελμάτων, που,
βάσει της παρ.1 άρθρο 48 του Ν.2238/1994 (Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος),
κατατάσσονται ως "Ελευθέρια Επαγγέλματα" (γιατροί, οδοντίατροι, μηχανικοί, λογιστές, μεταφραστές κλπ...),
εξαιρούνται από τους "Μη Υπόχρεους Απεικόνισης Συναλλαγών"
δηλαδή,
ΔΕΝ απαλλάσονται από την τήρηση Βιβλίων ΚΒΣ,
ανεξάρτητα από το ύψος των Ακαθάριστων Εσόδων τους, και από την Εργασιακή τους Σχέση (πχ. Ευκαιριακή Εργασία...)

Άρα, το να παράσχει κάποιος, ευκαιριακά, υπηρεσίες μεταφραστή,
απλά και μόνο με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης, χωρίς δηλαδή Έναρξη Εργασιών,
μήπως είναι παράνομο...?? :confused:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα Τάσο,

Δεν αποκλείω να περάσει κάποιος με περισσότερες ειδικές γνώσεις, αλλά με τον πρόσφατο φορολογικό νόμο έγιναν μια σειρά από αλλαγές που ακόμη δεν τις έχουμε συνειδητοποιήσει (ως μεταφραστική κοινότητα, εννοώ), δες π.χ. τη συζήτηση εδώ.

Θα σου πρότεινα να αναζητήσεις συμβουλές και από την τοπική σας εφορία (ΔΟΥ), έναν καταρτισμένο και έμπιστο λογιστή κάποιου γνωστού σας ή, το καλύτερο από όλα, αν έχεις το κουράγιο να περιμένεις στην τηλεφωνική αναμονή, κατευθείαν από τις πληροφορίες του υπουργείου. Στο κάτω κάτω, δεν ...αμαρτήσατε ακόμη και η σκέψη να δουλέψει κανείς δεν τιμωρείται (προς το παρόν).

Καλή επιτυχία
 

Tassos

New member
Καλημέρα Τάσο,

Δεν αποκλείω να περάσει κάποιος με περισσότερες ειδικές γνώσεις, αλλά με τον πρόσφατο φορολογικό νόμο έγιναν μια σειρά από αλλαγές που ακόμη δεν τις έχουμε συνειδητοποιήσει (ως μεταφραστική κοινότητα, εννοώ), δες π.χ. τη συζήτηση εδώ.

Θα σου πρότεινα να αναζητήσεις συμβουλές και από την τοπική σας εφορία (ΔΟΥ), έναν καταρτισμένο και έμπιστο λογιστή κάποιου γνωστού σας ή, το καλύτερο από όλα, αν έχεις το κουράγιο να περιμένεις στην τηλεφωνική αναμονή, κατευθείαν από τις πληροφορίες του υπουργείου. Στο κάτω κάτω, δεν ...αμαρτήσατε ακόμη και η σκέψη να δουλέψει κανείς δεν τιμωρείται (προς το παρόν).

Καλή επιτυχία

Καλή σας μέρα και καλό ξεκίνημα εβδομάδας! :)

Να 'στε καλά για τις σκέψεις σας,
και κυρίως, για το πραγματικά ανθρώπινο και αλληλέγγυο πνεύμα που αποπνέει το μήνυμά σας!

Να 'στε καλά και πάλι!! :)
 
Σε σχέση με όλα τα παραπάνω, λογίστρια μου έστειλε σημείωμα που λέει ότι η αγαθή πολιτεία υπαναχώρησε κι έτσι οι 10.000 ξαναέγιναν 5.000, και επίσης ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες εξαιρούνται από τη μη τήρηση βιβλίων ακόμα και για κάτω από 5.000 ετήσιο εισόδημα:

Στην ερμηνευτική εγκύκλιο ΠΟΛ.1018/4.2.2013 του Υπ. Οικονομικών δίνονται διευκρινίσεις σχετικά με την απαλλαγή τήρησης βιβλίων και στοιχείων του Νέου ΚΦΑΣ, μετά την τροποποίηση των σχετικών άρθρων από τον νόμο 4110/2011.

Συγκεκριμένα :
Από την τήρηση βιβλίων και την έκδοση στοιχείων λιανικής απαλλάσσεται το φυσικό πρόσωπο υπόχρεο εφαρμογής του Κ.Φ.Α.Σ., το οποίο κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο πραγματοποίησε συνολικά ακαθάριστα έσοδα από την πώληση αγαθών και την παροχή υπηρεσιών μέχρι πέντε (5.000) χιλιάδες ευρώ.

Εξαιρούνται της εν λόγω απαλλαγής και τηρούν τουλάχιστον απλογραφικά βιβλία, τα πιο κάτω πρόσωπα ακόμη και εάν τα έσοδά τους είναι μέχρι 5.000 ευρώ.

α) ο ασκών ελευθέριο επάγγελμα,

β) αυτός που πραγματοποιεί ακαθάριστα έσοδα κατά ποσοστό άνω του 60% από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών σε άλλο υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών, σε πρόσωπα της παραγράφου 1 του άρθρου 3 και σε αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α.,

γ) αυτός που εξάγει τα αγαθά του ανεξαρτήτως ποσοστού,

δ) τα πρόσωπα της παραγράφου 23 του άρθρου 4 του Κ.Φ.Α.Σ (εκμεταλλευτής χώρου διαμονής ή φιλοξενίας, εκπαιδευτηρίου, κλινικής ή θεραπευτηρίου, κέντρου αισθητικής, γυμναστηρίου, χώρου στάθμευσης, γιατροί και οδοντίατροι όλων των ειδικοτήτων),

ε) το φυσικό πρόσωπο που παρέχει υπηρεσίες από δική του επαγγελματική εγκατάσταση,

στ) το φυσικό πρόσωπο που παρέχει υπηρεσίες επισκευής ή συντήρησης τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων επιτηδευματιών ή μη.

Σημειώνεται ότι διευκρινίσεις για τα πρόσωπα που αφορά η εξαίρεση των πιο πάνω περιπτώσεων ε' και στ' έχουν δοθεί με την παράγραφο 1 του άρθρου 1 της ΠΟΛ.1091/14.6.2010.

Με τις νέες ισχύουσες διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 3 του Κ. Φ.Α. Σ. δεν απαλλάσσονται από την τήρηση βιβλίων, σε σχέση με τις αντίστοιχες προϊσχύουσες διατάξεις:

α) Ο υπόχρεος που παρέχει υπηρεσίες και/ή πωλεί αγαθά με ακαθάριστα έσοδα από 5.000 έως 10.000 ευρώ.

β) Ο υπόχρεος που αναφέρεται στις πιο πάνω περιπτώσεις ε' και στ'.


Γενικές επισημάνσεις και δυνατότητες για τους υπόχρεους των παραπάνω περιπτώσεων α) και β).

Προσοχή : !!!!
Δεδομένου ότι η ψήφιση των κοινοποιούμενων διατάξεων πραγματοποιήθηκε σε χρόνο μεταγενέστερο της έναρξης εφαρμογής τους, παρέχεται η δυνατότητα τακτοποίησης των υποχρεώσεων των επιχειρήσεων, ως ακολούθως.

Δήλωση μεταβολής

Η δήλωση μεταβολής από τους πιο πάνω υπόχρεους μπορεί να υποβληθεί μέχρι την 15η Φεβρουαρίου 2013 χωρίς την επιβολή προστίμου της παρ. 1 του άρθρου 4 του ν. 2523/1997 όπως ισχύει. Η δήλωση αυτή υποβάλλεται από τους υπόχρεους, οι οποίοι με βάση τις διατάξεις του ΚΦΑΣ (πριν την εν λόγω τροποποίησή τους), έχουν ήδη υποβάλλει δήλωση μεταβολής για απαλλαγή καθώς και από τους υπόχρεους, οι οποίοι ήταν απαλλασσόμενοι από την τήρηση βιβλίων το 2012 και με τις νέες διατάξεις παύουν να είναι απαλλασσόμενοι (υπόχρεοι που πωλούν αγαθά με ακαθάριστα έσοδα από 5.000 έως 10.000 ευρώ).
 

rogne

¥
Επανέρχομαι στο νήμα με μια προσωπική εκτίμηση.

Προφανώς ισχύουν όσα αναφέρει η ενημέρωση της λογίστριας του Κώστα, αυτό όμως που συμπεραίνω εγώ είναι ότι απλώς εξακολουθεί να ισχύει (μετά από ένα μικρό διάλειμμα...) το καθεστώς που ίσχυε και επί ΚΒΣ. Σε ό,τι αφορά εμάς, δηλαδή, μπορούμε να πληρωνόμαστε κανονικά με ΑΕΔ μέχρι του ορίου των 5.000 ευρώ, εφόσον βέβαια δεν έχουμε ανοίξει βιβλία ή έχουμε κλείσει τα βιβλία μας. Σε αυτή την περίπτωση, και υπό τον πρόσθετο όρο ότι δεν κάνουμε δήλωση στην εφορία με την ιδιότητα του ασκούντος άλλο "ελευθέριο επάγγελμα", δεν μπορούμε να θεωρηθούμε "ελεύθεροι επαγγελματίες" για να έχει εφαρμογή και σε μας η εξαίρεση από την απαλλαγή τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων λιανικής. Το ότι κάνουμε π.χ. μεταφράσεις δεν μας μετατρέπει αυτομάτως σε ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα (δεν είμαστε π.χ. σαν τους γιατρούς, τους δικηγόρους, τους μηχανικούς κλπ.), γιατί την ιδιότητα του ελεύθερου επαγγελματία μόνο η εγγραφή μας στον ΟΑΕΕ μας τη φοράει καπέλο δίνει. Από τη στιγμή που δεν είμαστε γραμμένοι στον ΟΑΕΕ, θεωρούμαστε εξ ορισμού "περιστασιακά απασχολούμενοι" μεταφραστές, άρα μπορούμε να πληρωνόμαστε κανονικά με ΑΕΔ για "μικροποσά" (που τείνουν βέβαια να εξισωθούν με το ετήσιο εισόδημά μας). Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ σε ό,τι αφορά το λογιστικό μέρος του πράγματος (δεν εξετάζω καθόλου εδώ το ασφαλιστικό).
 
Η έννοια του μικροποσού πώς ορίζεται; Αν ας πούμε κάνω μέσα σ' ένα χρόνο ένα βιβλίο των 4900 ευρώ, είναι μικροποσό; Και είναι η ενασχόλησή μου περιστασιακή;

Και επίσης το κρίσιμο: το αν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας το ορίζει το αν έχω ήδη άλλη ασχολία ελ. επαγγέλματος και έχω γραφτεί στον ΟΑΕΕ ή το ορίζει "αντικειμενικά" το είδος της εργασίας που ασκώ έστω και περιστασιακά, με μικροποσά και εκτός ΟΑΕΕ, ή δηλ. το ορίζει το γεγονός ότι παρέχω πνευματική εργασία, υπηρεσίες, και δεν πουλάω αγαθά;
 

rogne

¥
Το "μικροποσό" καθορίζεται προφανώς από το όριο των 5.000 ευρώ: οτιδήποτε κάτω από αυτό, "μικροποσό" θεωρείται, και ως εκ τούτου "περιστασιακή" και η απασχόληση.

Νομίζω ότι αυτός ο "αντικειμενικός" ορισμός του ελευθέριου επαγγέλματος που λες δεν έχει να κάνει στ' αλήθεια (ίσως μόνο στη θεωρία και στην ιστορία...) με το είδος της εργασίας που παρέχεις. Στην πράξη έχει να κάνει με το καθεστώς των ήδη καθορισμένων "ελευθέριων επαγγελμάτων", όπως τα παραθέτει το άρθρο 48 του Ν. 2238/1994. Σε αυτό τον κατάλογο, κάθε επάγγελμα καθορίζεται ως ελευθέριο με διαφορετικό, αλλά (νομίζω) πρακτικό τρόπο: αν π.χ. είσαι γιατρός, μηχανικός, δικηγόρος, δημοσιογράφος-μέλος της ΕΣΗΕΑ κλπ., δεν έχει καμία σχέση ο ΟΑΕΕ, το καθεστώς του ελευθέριου επαγγέλματος καθορίζεται από Ιατρικούς ή Δικηγορικούς Συλλόγους, το Τεχνικό Επιμελητήριο, το επιστημονικό/επαγγελματικό/κλαδικό σωματείο της ΕΣΗΕΑ που είναι συνυφασμένο με το ασφαλιστικό ταμείο των δημοσιογράφων, κ.ο.κ. Αν π.χ. είσαι δημοσιογράφος και δεν είσαι στην ΕΣΗΕΑ, δεν θεωρείσαι δημοσιογράφος (κ.ο.κ.). Εμείς οι μεταφραστές (όπως και διάφοροι άλλοι), που δεν έχουμε τέτοια κριτήρια, έχουμε τον ΟΑΕΕ.

Θα ήταν αλλόκοτο αν το έσχατο κριτήριο για τον καθορισμό των "ελευθέριων επαγγελμάτων" ήταν το είδος της εργασίας (πνευματική ή όχι): ποιος και πώς να πειστεί ότι τόσοι και τόσοι μη ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα δεν παρέχουν πνευματική εργασία ή ότι τόσοι και τόσοι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα δεν πουλάνε αγαθά; Κι αν πειθόταν, τι θα έπρεπε να γίνει τότε, να αναταξινομηθούν ασφαλιστικά και φορολογικά όλοι αυτοί βάσει του είδους της εργασίας τους; Απίθανο, γι' αυτό έχουμε την κατηγορία του "ελεύθερου επαγγελματία", που όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει (ανάμεσα σε αυτά, και τα "ελευθέρια επαγγέλματα").

Όλα τα παραπάνω, βέβαια, βάσει της λογικής (μου). Αναρωτιέμαι ωστόσο μήπως έχουμε ξεφύγει υπερβολικά από το λογιστικό επίπεδο...
 
Τι να σου πω, εγώ νιώθω πως πρόκειται για ναρκοπέδιο, με νεφελώδεις και άρα υποκειμενικά (από τον έφορο δηλαδή κρινόμενες) διατυπώσεις. Ας δούμε τις προϋποθέσεις της παλιάς διάταξης, που είχες ποστάρει πριν από λίγο καιρό:

Ο δικαιούχος της αμοιβής δεν έχει υποχρέωση έκδοσης στοιχείων, εφόσον συντρέχουν αθροιστικά οι εξής προϋποθέσεις:
1. Να απασχολείται περιστασιακά με τη συγκεκριμένη εργασία και όχι από σύστημα.
2. Να λαμβάνει μικροποσά από αυτή την εργασία.
3. Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία.


1. Αν εγώ κόβω κάτω από 5000 ετησίως επί δέκα χρόνια, είναι περιστασιακή η απασχόλησή μου ή από σύστημα;
2. Προς τι το αρ. 2, αν είναι ταυτόσημο με το όριο των 5000; Εν τοιαύτη περιπτώσει, θα μπορούσε/έπρεπε να λείπει.
3. Λέει να μην είναι "επιτηδευματίας" από άλλη αιτία, και όχι να μην είναι "ελ. επαγγελματίας" από άλλη αιτία. Αυτό μας κάλυπτε φυσικά, ως τη στιγμή της εξαίρεσης των "ελεύθ. επαγγελματιών" από την απαλλαγή· τώρα πια, δεν ξέρω. Πάντως γι' αυτό το τρίτο, όταν ρώτησα τη λογίστρια "τότε για ποιους μιλάει, ότι μπορούν να μην έχουν βιβλία;" μου απάντησε, "ε, αν έχεις κάτι και θέλεις να το πουλήσεις, ή αν φτιάχνεις περιστασιακώς χειροτεχνήματα κττ." Και πρόσθεσε: "το άλλαξαν γιατί σκέφτηκαν ότι όλοι αυτό θα κάνουν" (δηλ. θα δουλεύουν με ΑΕΔ).

Έδιτ: δεν κατάλαβα το συλλογισμό σου σε σχέση με τα καθορισμένα επαγγέλματα του Νόμου του '94. Αναφέρει και τους μεταφραστές ως ελεύθερους επαγγελματίες, οπότε σε τι αυτό έρχεται πρακτικά σε αντίθεση με αυτό που είπα εγώ, ότι άπαξ και έχεις εισόδημα από μετάφραση ασκείς ελ. επάγγελμα (εντάξει, όχι ίσως βάσει ουσίας αλλά βάσει γραπτού νόμου) και άρα εξαιρείσαι από την απαλλαγή τήρησης βιβλίων ακόμα και για έσοδα κάτω των 5000 ευρώ;
 

rogne

¥
Για τα τρία σημεία, δεν έχω, φοβάμαι, καλές απαντήσεις: δεν αποκλείω καθόλου όλα να εξαρτώνται από τον παντοδύναμο έφορο (αλλά, πάλι, και πριν όλα από αυτόν εξαρτιόνταν).

Σχετικά με την τελευταία σου απορία, παραθέτω την αρχή του επίμαχου άρθρου 48: Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου κλπ. Εγώ από αυτό καταλαβαίνω όχι ότι ασκείς ελ. επάγγελμα άπαξ και έχεις εισόδημα από ιατρική, οδοντιατρική, κτηνιατρική κλπ. (νομίζω ότι φαίνεται ήδη ο παραλογισμός αν αντικαταστήσουμε τη "μετάφραση" με τα "ιατρική, οδοντιατρική, κτηνιατρική"), αλλά το αντίστροφο: ότι άπαξ και είσαι γιατρός, οδοντίατρος, κτηνίατρος, μεταφραστής κλπ., τότε ασκείς ελ. επάγγελμα και έχεις (ή δεν έχεις...) εισόδημα από αυτό. Οπότε, με το δικό μου σκεπτικό, το τι εστί ελ. επάγγελμα δεν τεκμηριώνεται από το είδος του εισοδήματός σου, αλλά από τον νομικό καθορισμό του ελ. επαγγέλματος, ο οποίος στην περίπτωση των μεταφραστών γίνεται με την εγγραφή στον ΟΑΕΕ, όχι με άλλον τρόπο (δεν είναι κλειστό το επάγγελμα για να χρειάζεται άδεια άσκησης του ενός ή του άλλου τύπου).

ΥΓ. Από τα παραπάνω νομίζω ότι προκύπτει αβίαστα η ανάγκη να είναι παντοδύναμος ο έφορος: γιατί ποιος άλλος θα μπορούσε να ερμηνεύσει τας γραφάς; Οι ενδιαφερόμενοι πολίτες; Όχι δα: μόνο ο έφορος (ίσως και ο Θωμάς ο Ακινάτης, αλλά αυτός δεν ζει).
 
Top