Eurovision 2013

nickel

Administrator
Staff member
Θα είναι άραγε το 2013 η χρονιά που θα μείνουμε μόνοι μας έξω από τη διοργάνωση;

Προς το παρόν, ας δούμε τι κάνουν οι άλλοι: οι Ελβετοί διάλεξαν το τραγούδι τους. Θα στείλουν στη Σουηδία (στο Μάλμε) την μπάντα του Στρατού Σωτηρίας (που όμως θα πρέπει, διαβάζω, να αλλάξει το όνομά της λόγω των κανόνων της Eurovision). Ο κυριούλης που αναδύεται πρώτος στο βίντεο είναι ο 94χρονος μπασίστας του συγκροτήματος.

Heilsarmee: You and Me



http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231227231
http://en.wikipedia.org/wiki/Heilsarmee
 

bernardina

Moderator
Το άσμα αυτό ανήκει 100% στο λεγόμενο "χριστιανικό ροκ". :D

And now, let us praise our Lord and Savior, Jesus Christ. Amen. :inno:

Βρε, μπας να στέλναμε τους παπαροκάδες, που είναι και πιο δυναμικοί; Σκεψ σκεψ:huh:

ΥΓ. Ωραίες σκάλες!
ΥΓ2. Η Τουρκία δεν θα συμμετάσχει. Θεωρεί άδικο τον τρόπο βαθμολόγησης. Εμείς μάλλον θα συμμετάσχουμε. Βρήκαμε χορηγό.

να τρολάρω κι άλλο ή φτάνει τόσο;:p
 
Το άσμα αυτό ανήκει 100% στο λεγόμενο "χριστιανικό ροκ". :D

Μου έκλεψες το σχόλιό μου.:laugh:

Ωραίο είναι το κομμάτι μουσικά. Το ρεφραίν του μού θυμίζει λίγο τις κόρνες από το πρελούδιο του Gadfly Suite του Σοστακόβιτς (στο 3:00 περίπου είναι οι κόρνες). Μην ρωτήσετε τι σχέση έχει, μού το θυμίζει ρυθμικά.
 

SBE

¥
Ακούγεται χαρούμενο.
Επειδή δεν το άκουσα όλοκληρο, αυτό μας έλειπε, αναφέρει πουθενά τον Ιησού;
Επίσης, θα φοράνε τις στολές στον τελικό; Αν ναι, προτείνω να αποσυρθεί η Ελλάδα σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τη θρησκευτική προπαγάνδα. Ή να στείλουμε βυζαντινή χορωδία.
 
Όχι, δεν αναφέρει τον Ιησού. Δεν νομίζω ότι θα έστελναν ποτέ τέτοιο τραγούδι και γενικά οι οργανώσεις τέτοιου τύπου προσεγγίζουν τον κόσμο περισσότερο φιλοσοφικά παρά θρησκευτικά, πόσο μάλλον που μιλάμε για Eurovision.
 

SBE

¥
Δεν θα το έλεγα ακριβώς φιλοσοφία, πάντως αυτοί είναι Μεθοδιστές, δεν είναι τίποτα περίεργο. Αλλά η συμμετοχή τους και μόνο είναι μεγάλη διαφήμιση γι'αυτούς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ενημέρωση: http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231234085

Από τα τραγούδια που είναι υποψήφια για τη συμμετοχή της Ελλάδας στη Eurovision 2013, νομίζω ότι θα προκριθεί αυτή η απομίμηση του προπέρσινου γερμανικού τραγουδιού (One Last Kiss, Θωμαή Απέργη).








Από την άλλη, αν θέλουμε να δείξουμε ότι βρισκόμαστε στον κόσμο μας, το παρακάτω (Alcohol is Free, Koza Mostra και Αγάθωνας Ιακωβίδης) θα ήταν εύστοχη επιλογή:

 
Το δεύτερο κλάσεις ανώτερο του πρώτου. Το γερμανικό που λες, αν καταλαβαίνω καλά, είναι το αντιπροπέρσινο (2010), όχι το πρoπέρσινο. Πάντως και το πρώτο δείχνει πως επιτέλους μάθαμε ότι τραγούδια στην αγγλική πρέπει να ερμηνεύονται από άτομα που ξέρουν να προφέρουν κάποια μορφή αγγλικής γλώσσας.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ενημέρωση: http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231234085

Από τα τραγούδια που είναι υποψήφια για τη συμμετοχή της Ελλάδας στη Eurovision 2013, νομίζω ότι θα προκριθεί αυτή η απομίμηση του προπέρσινου γερμανικού τραγουδιού (One Last Kiss, Θωμαή Απέργη).
[...]Από την άλλη, αν θέλουμε να δείξουμε ότι βρισκόμαστε στον κόσμο μας, το παρακάτω (Alcohol is Free, Koza Mostra και Αγάθωνας Ιακωβίδης) θα ήταν εύστοχη επιλογή.

Αμ το 'λεγε ο Εάριον πριν από δυο μήνες (κι έχω ήδη δώσει το ντουζ πουάν μου):

Μα καλά, ξεμύτισε στον αέρα τραγουδάκι καλοκαιρινής διάθεσης, αγγλόφωνο, ελληνικής κατασκευής, από τραγουδίστρια που το λιγότερο που μπορεί να πει κανείς γι’ αυτήν είναι ότι έχει καλή φωνή, και τόσον καιρό με αφήνετε ανενημέρωτο; Μιλάμε για μουσική χωρίς μπουζούκια, ακόμα καλύτερα με στιλ που δεν προέρχεται ή δεν σηκώνει μπουζούκια, στιλ ανάλαφρο, ιντερνάσιοναλ μεντιτεράνεαν να το πω μ’ ένα λόγο, που μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς στα λογής λογής ΕμΤιβί του πλανήτη. Το τραγούδι λέγεται...

What's Your Name (Μια Βραδιά)

και η κούκλα που το τραγουδάει λέγεται Θωμαή Απέργη, γέννημα θρέμμα της Τήνου, με φωνούλα --ας το παραδεχτούμε χωρίς ενοχές-- ενδιαφέρουσα, κι ακόμα πιο ενδιαφέρουσα παρουσία (1,66 ύψος, 60 κιλά). Το σημερινό Πρώτο Θέμα της αφιερώνει σαλόνι, απ’ όπου πληροφορούμαστε ότι η Θωμαή σπουδάζει φιλολογία στην Πάτρα («Χρωστάω πέντε μαθήματα και σκοπεύω να αποφοιτήσω κάποια στιγμή», ομολογεί με συστολή) και, το κυριότερο (και εδώ κάτι σκιρτά μέσα μου):

Παράλληλα με τις σπουδές της αξιοποιεί τον ελεύθερο χρόνο της δουλεύοντας ως διορθώτρια κειμένων σε τοπική εφημερίδα και στα περιοδικά Κόσμος, 7 μέρες αγγελίες και Image, αλλά και κάνοντας προπονήσεις στην ομάδα μπάσκετ ΕΑΠ της Πάτρας.

Κι έπειτα συζητάμε ότι δεν θα στείλουμε τραγούδι στη Γιουροβίζιον φέτος.

Δαεμάνε, έχεις χάσει το καλύτερο μου φαίνεται. :twit:

Και στην αντίστροφη El > En > El:



Το δεύτερο, που μου θυμίζει πολύ τους Gogol Bordello (και γιουροβιζιονικώς τους γείτονες Athena), θα το έλεγα και ρεμπεσκά, παρότι με τέτοιο τίτλο και στίχους μάλλον στον ρεμπεσκέ παραπέμπει (τη χάρη την έχουμε, τ' όνομα μάς έχει βγει, ας το επενδύσουμε και μουσικά). Are they For Real?
Ανδροφθαλμόλουτρο όμως θα έχει το πρώτο, ενώ στο δεύτερο τι να δεις, τους καροφουστάδες Σκωτοέλληνες ή τη μουστάκα του Αγάθωνα; :whistle: Και πού είπαμε πως είναι τζάμπα τα ξίδια, που μου θέτε και ταξίδια στας Ευρώπας, ρε παιδιά;
 

Earion

Moderator
Staff member
Λοιπόν ελάτε να μιλήσουμε σοβαρά, έτσι; Αρχίζω δηλώνοντας ότι τρέφω μεγάλο σεβασμό στον Αγάθωνα και ακόμα μεγαλύτερο σε ό,τι αντιπροσωπεύει. Αλλά ο Αγάθωνας είναι αυτός που είναι, και πιο πέρα δεν μπορεί να πάει. Τι είναι το ζητούμενο εδώ; Να το πάρουμε σημειολογικά. Τι εικόνα προβάλλουμε και τι θέλουμε να προβάλλουμε; Συζητούμε έχοντας όλοι μας πλήρη γνώση του τι είναι το «πανηγυράκι» της Γιουροβίζιον, ωραία; Για σκεφτείτε τι περιμένουν να δουν εκεί από τη μπατιρημένη Ελλάδα; Μια μπάντα βαλκανικών διαστάσεων που εκπέμπει για μυριοστή φορά το μύθο του ελληνικού γλεντιού; Να δικαιωθούν όλοι εκείνοι που μας βρίζουνε ότι τρώμε τα λεφτά στα ξεφαντώματα; Εγώ λέω να δείξουμε μια πραγματικά όμορφη κοπελιά με πραγματικά όμορφη φωνή και αξιοπρεπές ιντερνάσιοναλ στάιλ --που έλεγα και προηγουμένως. Και να λέμε και την αλήθεια, ομορφότερη είναι από την Παπαρίζου, το τραγουδάκι της συγκριτικά καλύτερο από εκείνης, γιατί να μην έχει τις ίδιες πιθανότητες; Εντάξει, δεν υποστηρίζω ότι θα συμπληρώσει ως ελληνικό προϊόν το ζεύγος Νάνα Μούσχουρη--Βίκη Λέανδρος --τουλάχιστον όχι ακόμα. Αλλά καταλάβατε πού ρίχνω την ψήφο μου.
 

SBE

¥
Το δεύτερο ψηφίζω και με τα δύο χέρια.
Πέρα από το ότι δεν είναι άσχημο τραγουδάκι, έχει δυνατότητες για τσιμπουροτράγουδο και ανήκει στην κατηγορία Γιουροβίζιον δεν σε παίρνω στα σοβαρά, κατηγορία που έχει προσφέρει στιγμές γέλιου σε όλη την Ευρώπη. Εντωμεταξύ θα μας δούνε οι Ευρωπαίοι και θα πούνε πάει, αυτοί λαλήσανε από τη λιτότητα, διαγράψτε κάνα χρέος τους να έρθουν στα συγκαλά τους. Βεβαίως μπορεί να ακούσει καμιά τρόικα ότι το οινόπνευμα είναι δωρεάν και να να πει να το φορολογήσουμε κι αυτό, αλλά θα κερδίσουμε ψήφους από τους εξής:
Όλους τους υπερβόρειους και τους ρώσους και τους αγγλοσάξονες μόλις ακούσουν για δωρεάν ποτά (και θα αυξηθεί και το τουριστικό ρεύμα προς Ελλάδα).
Αγγλία στο τσεπάκι, Σκωτία στο τσεπάκι.
Τουρκία γιατί θα δουν μπαγλαμά και θα ξετρελαθούν.
Λοιπό ανατολικό μπλοκ λόγω διπλοπενιάς και τριπλοπενιάς.
Οι οπαδοί του σκά, όπως είπε κι ο Δαεμάνος.
Και τέλος, οι αδελφοί Κύπριοι θα μπορούν να μας εκδικηθούν γιατί τους καταστρέψαμε οικονομικά και να φανεί ότι απλώς έχουν υψηλά μουσικά κριτήρια.

ΥΓ Ας βάλουν και δυο ημίγυμνες με ένα ντέφι να χτυπιούνται στο βάθος και λύνεται το πρόβλημα του οφθαλμόλουτρου για τους κυρίους.
 

SBE

¥
Εάριε, σοβαρά τώρα.
Το τραγούδι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, το στυλ τζαζέ γρήγορo νούμερο με ιμιτασιόν μαύρη βραχνή φωνή είναι χιλιοπαιγμένο. Και θα διαφωνήσω με τον Ελληγενή στα περί προφοράς. Είναι καλύτερη από πολλούς, αλλά και πάλι τους μισούς στίχους δεν τους καταλαβαίνω. Ίσως γιατί προσπαθεί να ακουστεί βραχνή και χάνει την άρθρωση (στο άλλο στα ελληνικά δεν είναι βραχνή). επίσης τι εικόνα δείχνει; Ότι μας πληρώνουν κι εμείς το ρίχνουμε στο χορό και το τραγούδι, και μάλιστα με εισαγωγής μουσική και εισαγωγής χορό.

Από τη στιγμή που η ΕΡΤ δεν πρόκειται να ξοδέψει για την προώθηση, ελπίδες δεν υπάρχουν για θέση ψηλά ακόμα κι αν στείλουμε το καλύτερο τραγούδι του κόσμου. Η Παπαρίζου, μια που την αναφέρεις, είχε πάει σε όλες σχεδόν τις χώρες της Γιουροβίζιον (είχε έρθει και Λονδίνο και ήταν η μόνη φορά που ήρθε Έλληνας τραγουδιστής εδώ και πήγαινε το μάρκετινγκ σύννεφο). Ο Ρουβάς είχε πάει σε κάμποσες, αλλά όχι όλες, για να συγκρίνεις.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μας βλέπω να χωριζόμαστε σε δύο στρατόπεδα, τους γιουροβιζιονιστές με έμφαση στο κλασικό Euro- από τη μια (σαχλοβίζιον), και τους γιουρεβιζιονιστές με έμφαση στο ρεβίζιον και το «δεν σας παίρνουμε στα σοβαρά» από την άλλη (γελωβίζιον). Εγώ είμαι με τους σκέτους βιζιονιστές, με έμφαση στο βίζιον (ή βύζιον, διαλέξτε ποια μεταγραφή σάς ταιριάζει καλύτερα εδώ). :p
Αλλά χωρίς euro, πού πας, ρε Καραμίχαλε, τη σήμερον ημέρα;
 
Παρεξήγησες SBE, δεν είπα ότι η προφορά της είναι άψογη, είπα ότι είναι πολύ καλύτερη από των προηγούμενων (και προφέρει International English, ουσιαστικά). Στα υπόλοιπα συμφωνώ απολύτως.

Επιπροσθέτως, πιστεύω ότι η Γιουροβίζιον χρειάζεται άμεσα μια ανανέωση σε πολλά πράγματα και πρώτα απ' όλα στο όριο διάρκειας των τραγουδιών. Η διάρκεια πρέπει να κατέβει στα δύο, το πολύ δυόμιση, λεπτά. Η πλειονότητα των τραγουδιών είναι βαρετά κι επαναλαμβανόμενα, με πολύ κλισέ τεμάχια (κουπλέ, γέφυρες, κτλ). Είναι τόσο στάνταρ που ξέρεις πού θα είναι το σόλο, πώς θα γίνει η είσοδος, πότε θα ανέβει η οκτάβα, πώς θα κλείσει. Αυτό το πράγμα δεν αντέχεται για 50 τραγούδια. Αν ήταν δίλεπτα θα ήταν συμπαθητικά, αρκετά απ' αυτά.
 
Περί Θωμαής: μου λένε ότι, όταν τη ρώτησαν σε κάποια εκπομπή αν το όνομά της είναι Θωμαΐς ή Θωμαή, απάντησε ότι το έκανε Θωμαή γιατί δεν αντέχει να ακούει της Θωμαΐς και την Θωμαΐς. Ειλικρινά συγκινήθηκα μ' αυτό και της δίνω ντουζ πουάν από τώρα! :-D :-D
 

nickel

Administrator
Staff member
Πείτε καμιά κουβέντα. Χάνουμε διοργανώσεις. Τη Δευτέρα έγινε η παρουσίαση των τραγουδιών για τη Eurovision και διάλεξαν τελικά το βαλκανοτράγουδο των Koza Mostra με τον Αγάθωνα.

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231235977
 
Top