metafrasi banner

Οι συνεργασίες με το εξωτερικό έχουν πολλές γλυκές στιγμές

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ και μερικά χρόνια συνεργάζομαι με ένα ολλανδικό μεταφραστικό γραφείο το οποίο μου δίνει ελάχιστη δουλειά, αφού δεν έχουν πελάτες για τα ελληνικά. Ωστόσο, ίσως επειδή ο ιδιοκτήτης του γραφείου είναι συνομήλικός μου, έχουμε πολύ καλή σχέση, η οποία βελτιώνεται από την έξυπνη τεχνολογία που χρησιμοποιεί η εταιρεία αλλά και τα ωραία δωράκια που στέλνει στις γιορτές.

Φέτος το πακετάκι που ήρθε είχε το σχήμα του Kindle. Γρήγορα η λογική μού είπε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο. Πράγματι, όταν άνοιξα το πακετάκι, είδα ότι το ένα δώρο ήταν το ημερολογιάκι που στέλνουν κάθε χρόνο (και που πρέπει να τους πω να τ' αλλάξουν — ποιος χρησιμοποιεί σήμερα μη ηλεκτρονικά ημερολόγια;), το δεύτερο μια σακούλα με απίθανες σοκολάτες και το τρίτο η ανακοίνωση για αύξηση των αμοιβών. Στο συνοδευτικό γράμμα υπήρχε κι η παρακάτω παράγραφος:

Chocolate letter
Those of you who live (or have lived) in the Netherlands will need no introduction, but for the rest of you a short explanation may be useful. December 6 is the feast of St Nicholas and on the evening before, Dutch families celebrate ‘Sinterklaas’. Presents (surprises) are given, poems are exchanged, shoes are put outside the door in the hope of extra gifts, and chocolate letters are handed round in the shape of the initial of the person receiving it. We won’t confuse you with descriptions of people having their faces painted black and being hit with a stick by a man dressed up as a bishop who has come from Spain in a steam ship... We hope you enjoy your chocolate letter and we hope it hasn’t broken into too many pieces in the post! We have chosen ‘Fair Trade’ chocolate because that's the relationship we like to think we have with you and our clients.


Έχω ζήσει πολλές θετικές στιγμές στις σχέσεις μου με τα ξένα μεταφραστικά γραφεία, αλλά αρχίζω με αυτήν επειδή ζω τη γλύκα της αυτήν ακριβώς τη στιγμή!
 
Μετρήστε ακόμη έναν που χρησιμοποιεί μη ηλεκτρονικό ημερολόγιο. ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Όπως θα καταλάβατε, το νήμα αναρτήθηκε για να βρω σε ποιον θα πασάρω ένα ημερολόγιο που δεν έχω τι να το κάνω...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ποιος χρησιμοποιεί σήμερα μη ηλεκτρονικά ημερολόγια;
Εγώ (και πάρα πάρα πολύς άλλος κόσμος), και μάλιστα πάνω από δύο.
 

daeman

Administrator
Staff member
..
Για τα χάρτινα ημερολόγια: hear, hear!

Ένα τσέπης
πάντα πάντοτε δίπλα μου (επειδή είναι βολικό), ένα επιτοίχιο πάντα πάντοτε απέναντί μου στο γραφείο (επειδή είναι από παντού ορατό) κι ένα επιτραπέζιο πάντα (επειδή είναι γλυκούλικο και χνουδωτό).
Και ηλεκτρονικά - εξελόφυλλο στο πισί για τις δουλειές· στο κινητό μόνο για τις αγγαρείες και τις υπενθυμίσεις - για μπακάπ (soft copy).


Όπως θα καταλάβατε, το νήμα αναρτήθηκε για να βρω σε ποιον θα πασάρω ένα ημερολόγιο που δεν έχω τι να το κάνω...

Here, here! :p
Και μια ανακοίνωση για την αύξηση των αμοιβών καθόλου δεν θα με χάλαγε· για τον Δεκέμβρη, σε σοκολάτες θα τα χάλαγα τα επιπλέον.
:cheek: Στα αραβικά: Αχ, να 'χα τα λάχανα. Τα 'χα αλλά μου τα χάλασαν, ω Αλλάχ.
 

SBE

¥
Κι εγώ, κι εγώ, αν και το χρησιμοποιώ τόσο λίγο που χαμένο πάει το χαρτί...
 

nickel

Administrator
Staff member
Το κακό είναι ότι με το σνομπάρισμα που κάνω στα έντυπα ημερολόγια έχουν σταματήσει να μου δίνουν διάφοροι φίλοι, αλλιώς θα είχα να σας καλύψω όλους. Τώρα μπορώ να σας μιλήσω για τα καλά των ηλεκτρονικών ημερολογίων...
 

Earion

Moderator
Staff member
Νά μαι κι εγώ. Μπήκα. Να κλείσω και την πόρτα καλύτερα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παρών! Πού είναι η ουρά για τα ημερολόγια;
Το κακό είναι ότι με το σνομπάρισμα που κάνω στα έντυπα ημερολόγια έχουν σταματήσει να μου δίνουν διάφοροι φίλοι, αλλιώς θα είχα να σας καλύψω όλους. Τώρα μπορώ να σας μιλήσω για τα καλά των ηλεκτρονικών ημερολογίων...
Κατάλαβα! Είναι η ουρά όπου δεν υπάρχουν ημερολόγια...
 
Top