Θέμα ερμηνείας

Κάποιος συμμετέχει σ' έναν αφιερωματικό τόμο προς τον George Heath γράφοντας ένα βιογραφικό σημείωμα γι' αυτόν, και σε υποσημείωση λέει:

As well as George and Mary Heath themselves, I am grateful to Kate Laurel, Peter Selig, Nick Serawan and William Kerner for information used in this paper.

Λογικά, εννοεί ότι "είμαι ευγνώμων όχι μόνο στον ίδιο τον βιογραφούμενο και στη γυναίκα του αλλά και στους Kate Laurel κλπ. για τις πληροφορίες". Γλωσσικά όμως μου φαίνεται ότι θα 'πρεπε τότε να λέει As well as to George and Mary Heath themselves, ή ότι, αν αυτό είναι άκομψο ή αντιγραμματικό, θα 'πρεπε ν' αλλάξει σύνταξη· και μου φαίνεται ότι αυτό που αντιθέτως λέει έτσι, χωρίς το to, είναι "είμαι ευγνώμων στους Kate Laurel κλπ., όπως τους είναι ευγνώμονες και o ίδιος ο George και η Mary Heath, για τις πληροφορίες".

Εσάς, πώς σας φαίνεται;
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι κάπως απρόσεκτα αγγλικά πράγματι. Δεν είναι ακριβώς λάθος. Λάθος θα ήταν κάτι σαν «I am grateful both to George and Mary» ή «I am grateful to both George and to Mary», επειδή το both θέλουμε να ακολουθείται από συμμετρικές φράσεις. Δεν ισχύει το ίδιο για το as well as. Απλώς, έτσι που το έβαλε στην αρχή, επιτρέπει τη δισημία για δύσκολους αναγνώστες. (Αν είχε «apart from», δεν θα ενοχλούσε.)
 
(Αν είχε «apart from», δεν θα ενοχλούσε.)

Εμένα θα με ενοχλούσε - σαν να μήν τους είναι ευγνώμων. Σώζεται όμως αν βάλουμε ένα also μετά - Apart from X and Y, I am also grateful to Z, A, B, C, and Old Uncle Tom Cobleigh and all.:)
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχεις δίκιο. Το apart from είναι σαν το ποτήρι που άλλος το βλέπει μισογεμάτο και άλλος μισοάδειο:


apart from
1 except for someone or something
I hardly know anyone in the village apart from William and you.
2 in addition to someone or something
Apart from providing humanitarian aid, the UN is also supposed to enforce agreements.

http://www.macmillandictionary.com/dictionary/british/apart
 
Το apart from είναι απατηλό.
Apart from John, everybody else was there.
Apart from John, only two other people were there.
Apart from John, two other people were there.
Apart from John, three other guys were also there.

Πότε ο Τζον είναι παρών, και πότε απών;

Νικ, με πρόλαβες!
 
Top