Πολιτισμικές διαφορές ρήσεων αγγλικών-ελληνικών

Οι συγκρίσεις που ακολουθούν έχουν σκοπό περισσότερο να διασκεδάσουν παρά να δείξουν κάτι, μιας και άλλωστε η λαϊκή "σοφία" γνωρίζει πολλά δίπορτα και πολλές από τις παρατιθέμενες ρήσεις έχουν και τις αντίθετές τους. Επιπλέον, όλες οι ρήσεις δεν είναι ευθέως αντίστοιχες μεταξύ τους και δεν χρησιμοποιούνται απαραίτητα σε παρόμοιες καταστάσεις. Προσθέστε, σχολιάστε ή κριτικάρετε (μόνο μην δαγκώνετε τον νηματοθέτη).

Ελληνική: Κορίτσι σαν τα κρύα τα νερά
Αγγλική: Hot girl

Ελλ.: Έχω τις μαύρες μου
Αγγλ.: I feel blue

Ελλ.: Κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρει -- κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε
Αγγλ.: All good things come to those who wait

Ελλ.: Η δουλειά κάνει τους άντρες
Αγγλ.: All work and no play makes Jack a dull boy

Ελλ.: Επτάψυχος σαν γάτα
Αγγλ.: A cat has nine lives (ενδιαφέρον το γιατί ο ένας λαός χρησιμοποιεί τον αριθμό 7 και ο άλλος το 9)

Ελλ.: Η ισχύς εν τη ενώσει
Αγγλ.: A chain is no stronger than its weakest link

Ελλ.: Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Αγγλ.: A fool at forty is a fool forever

Ελλ.: Η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει σπάζει
Αγγλ.: Hard words break no bones

Ελλ.: Ελευθερία ή Θάνατος
Αγγλ.: Better safe than free
 

daeman

Administrator
Staff member
Εεε, κύριε, κύριε, «κόκαλα τσακίζει» το ξέρω, και όχι μόνο εγώ. Να το αλλάξουμε και να σβήσουμε κι αυτό το ποστ ή επιμένετε;

Ωραία ιδέα πάντως.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
ΟΚ, να παίξουμε το παιχνίδι των μετρήσεων λοιπόν, να δούμε πόσο είναι αυτό το «συχνότερα», στο διαδίκτυο τουλάχιστον που μπορούμε (ατόφια η φράση και τελικές γκουγκλιές):

η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει: 426
η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει: 435

η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα σπάζει: 2
η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα σπάζει: 2

η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα σπάει: 27
η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα σπάει: 9

Τόσο συχνότερα. Πάμε παρακάτω τώρα;
 

surfmadpig

New member
Ελλ.: Ελευθερία ή Θάνατος
Αγγλ.: Better safe than free

Better safe than free;; Το λένε αυτό; 39 results στο Γκούγκλ.

Συγνώμη, αλλά ιδιαίτερα με την προσθήκη του συγκεκριμένου ανύπαρκτου, στο τέλος κιόλας, η λίστα μου φαίνεται πιο πολύ προορισμένη να αναδείξει τον υπέροχο Έλληνα και να μειώσει τον ξεφτίλα Άγγλο (ή Αμερικάνο ή οτιδήποτε) παρά να διασκεδάσει.

Από πού προέρχεται, αν επιτρέπεται;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν πιστεύω ότι η λίστα μπορεί να έχει αξιώσεις γλωσσικής ή πολιτισμικής μελέτης και καλά έκανε ο νηματοθέτης και ζήτησε να μην τον πυροβολήσουμε — μάλλον ήδη αντιλαμβανόταν το ειδικό της βάρος.
:)
 

bernardina

Moderator
Όποιος έχει εντρυφήσει έστω και λίγο στον αχανή χώρο των παροιμιών, θα έχει ασφαλώς διαπιστώσει ότι πολύ συχνά υπάρχουν ρήσεις που υποστηρίζουν διαμετρικά αντίθετα αξιώματα. Παράδειγμα: το γοργόν και χάριν έχει vs όποιος βιάζεται σκοντάφτει ή σπεύδε βραδέως.

Αυτό το better safe than... όχι free, αλλά sorry, όπως είναι το σωστό, θα μπορούσε να έχει το απολύτως αντίστοιχό του στο "η μάνα του δειλού δεν έκλαψε ποτέ".

Μεγάλη μπουκιά έκοψες, Ελ, και να δούμε πώς θα τη μασήσουμε. ;)
 
Προειδοποίησα εξαρχής ότι η λίστα είναι περισσότερο για να διασκεδάσει. Κάποια είναι όντως αντίστοιχα, κάποια άλλα είναι απλώς ρήσεις που μοιάζουν αλλά δεν χρησιμοποιούνται σε αντίστοιχες περιπτώσεις ενώ π.χ. το τελευταίο δεν είναι κάποια ρήση ευρείας αποδοχής (κάποιος το είχε πει, δεν θυμάμαι όμως ποιος). Σε καμμία περίπτωση δεν γράφτηκε η λίστα για να εξυμνήσει τον Έλληνα και να δείξει ότι ο Άγγλος είναι κατώτερος. Η λίστα είναι δική μου.

Όποιος έχει εντρυφήσει έστω και λίγο στον αχανή χώρο των παροιμιών, θα έχει ασφαλώς διαπιστώσει ότι πολύ συχνά υπάρχουν ρήσεις που υποστηρίζουν διαμετρικά αντίθετα αξιώματα. Παράδειγμα: το γοργόν και χάριν έχει vs όποιος βιάζεται σκοντάφτει ή σπεύδε βραδέως.

Σε πρόλαβα στην εισαγωγή:

μιας και άλλωστε η λαϊκή "σοφία" γνωρίζει πολλά δίπορτα και πολλές από τις παρατιθέμενες ρήσεις έχουν και τις αντίθετές τους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η λίστα είναι δική μου.

Χέλλε, έχεις πει στο παρελθόν ότι συμμετέχεις στο phorum.gr. Είσαι ο mik1987 εκεί; Ή ο «Βάμβαξ Ερατοσθένης»; Επειδή, προσωπικά και επαγγελματικά, έχω μεγάλη αλλεργία στις σκόπιμες απόπειρες λογοκλοπής.
 
Εκεί είμαι ο Hellegennes, όπως κι εδώ, αλλά κάποιο διάστημα είχα σταματήσει να συμμετέχω και μετά αποφάσισα ότι θέλω να ξαναμπώ με άλλο όνομα και να ανεβάζω μόνο 100% σοβαρά θέματα. Βλέποντας ότι δεν υπήρχε ανταπόκριση, το γύρισα στο άγριο τρολάρισμα γράφοντας σε σακατεμένη καθαρεύουσα (αν δεις άλλες δημοσιεύσεις του mik1987 θα καταλάβεις). Μετά παράτησα τον λογαριασμό και επέστρεψα ξανά σαν Hellegennes. Δεν θα έκλεβα ποτέ των ποτών κείμενο άλλου. Φυσικά "Βάμβαξ Ερατοσθένης" δεν υπάρχει. Σαν mik1987 έχω δημοσιεύσει και το τρίτο μέρος μιας τριλογίας δοκιμίων με θέμα τις γενιές μετά το Πολυτεχνείο ενώ τα άλλα δυο τα έχω δημοσιεύσει με το κανονικό μου alias (εδώ, εδώ κι εδώ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και χαίρομαι για την ουσία της απάντησής σου. Γκριζάρισα την ερώτησή μου, αλλά (εκτός αν διαφωνείς) θα αφήσω εδώ τα γκρίζα για την περίπτωση που θα υπάρξει κι άλλος με την ίδια απορία.
 

surfmadpig

New member
Δεν πιστεύω ότι η λίστα μπορεί να έχει αξιώσεις γλωσσικής ή πολιτισμικής μελέτης και καλά έκανε ο νηματοθέτης και ζήτησε να μην τον πυροβολήσουμε — μάλλον ήδη αντιλαμβανόταν το ειδικό της βάρος.
:)

Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να πυροβολήσω το νηματοθέτη -εξάλλου δεν ήξερα πως η λίστα ήταν δική του, νόμισα πως την παράθεσε απλά για σχολιασμό-, πραγματικά απόρησα με το "better safe than free", ήταν εντελώς ουρανοκατέβατο. Η υπαρκτή του βερσιόν είναι προφανώς εντελώς άσχετη με το θέμα "Ελευθερία ή θάνατος".
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πραγματικά απόρησα με το "better safe than free", ήταν εντελώς ουρανοκατέβατο. Η υπαρκτή του βερσιόν είναι προφανώς εντελώς άσχετη με το θέμα "Ελευθερία ή θάνατος".
Η υπαρκτή του βερσιόν (better safe than sorry) μάλλον πάει αντάμα με το κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.
 
Top