Όταν συνδέεστε στο φόρουμ, να πατάτε και το Remember me (διότι La donna è mobile)

Θα ήθελα να ρωτήσω τους μοδεράτορες γιατί το φόρουμ με πετάει έξω ανά τακτά χρονικά διαστήματα και κάθε τρεις και λίγο πρέπει να συνδέομαι από την αρχή.
Είναι κάποια πάγια ρύθμιση του φόρουμ ή εγώ έχω κάνει κάτι λάθος;
Να σημειώσω ότι κοίταξα και τα FAQs αλλά κάτι σχετικό με αυτό δεν βρήκα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πρόβλημα, Κατερίνα.
Ούτε υπάρχει τέτοια ρύθμιση. Σήμερα σού το κάνει αυτό ή πάντα;
 
Από την πρώτη μέρα που έγινα μέλος.
Συνδέομαι το πρωί μόλις ανοίγω τον υπολογιστή και διατηρώ ανοιχτή την καρτέλα της λεξιλογίας όλη την ημέρα. Όταν μου έρχεται με μέηλ ειδοποίηση για κάποια δημοσίευση πηγαίνω στην καρτέλα που έχω ανοιχτή και πατάω new posts για να μου εμφανίσει αυτήν και τυχόν άλλες δημοσιεύσεις που δεν έχω δει.
Στο 99% των περιπτώσεων πρέπει να ξανασυνδεθώ γιατί το σύστημα με έχει πετάξει έξω. Με πηγαίνει δηλαδή από μόνο του στη σελίδα της σύνδεσης...
 
Έκανα log out και ξανασυνδέθηκα. Δεν θυμάμαι αν είχα επιλέξει το κουτάκι σήμερα το πρωί, αν έχει όμως σημασία τώρα που ξαναέκανα είσοδο δεν ήταν επιλεγμένο και το επέλεξα.
Έχει μεγάλη σημασία να επιλέγεις το κουτάκι αυτό;
 
Έχει σημασία γιατί υποτίθεται ότι έτσι δεν χρειάζεται να ξανακάνεις login. Αν αφήσεις λίγη ώρα τη σελίδα του φόρουμ ανοιχτή και έπειτα προσπαθήσεις να δεις κάποιο νήμα, θα καταλάβουμε αν λειτουργεί ή όχι. Αν δεν σου ξαναζητήσει στοιχεία, λειτουργεί.
 

Elsa

¥
Το πάθαινα κι εγώ, γιατί δεν τσεκάριζα το remember me. Από τότε που το επιλέγω, βρήκα την υγειά μου! :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Διάρκεια σύνδεσης

Υποθέτω ότι εδώ είναι το κατάλληλο φόρουμ και υποθέτω ότι έψαξα αρκετά καλά —αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Η απορία: Υπάρχει π.χ. για λόγους ασφαλείας κάποιος χρονικός περιορισμός στη διάρκεια που μπορεί να παραμένει κάποιος συνδεδεμένος στο φόρουμ αλλά αδρανής (να κάνει άλλες δουλειές, να μπαίνει σε άλλες καρτέλες κλπ) ή ειναι κάποια ιδιορρυθμία του φάιρφοξ που με αναγκάζει να ξανασυνδέομαι μετά από π.χ. 15-20 λεπτά αδράνειας;

Ευχαριστώ
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έχεις τσεκαρισμένο το Remember Me? όταν κάνεις log-on;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Με πρόλαβες, Ζαζ. Πρέπει να είναι τσεκαρισμένο το remember me. Εγώ όταν το κλείνω και μετά το ξανανοίγω, είμαι αμέσως online.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και να προσθέσω κάτι ακόμη που παρατήρησα. Πρέπει να τσεκάρετε το remember me εκεί που πληκτρολογείτε τους κωδικούς σας. Όταν πήγαινα να απαντήσω σε κάποιο ποστ (και στο μεταξύ είχα αποσυνδεθεί) πληκτρολογούσα ξανά τους κωδικούς μου στα πλαίσια που εμφανίζονται πάνω δεξιά. Ταυτόχρονα, βλέποντας στην αριστερή στήλη ότι το Remember me έμενε τσεκαρισμένο, δεν το τσεκάριζα και πάνω δεξιά, όπως τελικά φαίνεται ότι πρέπει.
 
Top