Pussy Riot: Punk Prayer

2 χρόνια στις πάνκισσες που προσευχήθηκαν μέσα στη Μητρόπολη να γλιτώσει η Παναγία τη Ρωσία από μια τρίτη προεδρία Πούτιν. Ο "ένας-Πούτιν-μάς-χρειάζεται" κ. Γιανναράς μπορεί να νιώθει δικαιωμένος: Πούτιν, Ρωσία, Ορθοδοξία! (CBS News)

The case comes in the wake of several recently passed laws cracking down on opposition, including one that raised the fine for taking part in an unauthorized demonstration by 150 times to 300,000 rubles (about $9,000).

Another measure requires non-government organizations that both engage in vaguely defined political activity and receive funding from abroad to register as "foreign agents."
 

Elsa

¥
581993_10150977507596363_445512958_n.jpg
http://takeaction.amnestyusa.org/si...iJUG&b=6645049&aid=517749&msource=W0000ACFACE

Κι άλλα βήματα προς τα πίσω για τη Ρωσία: Τέλος στις παρελάσεις Gay Pride για τα επόμενα 100 χρόνια στη Μόσχα!
 
Αυτό μού θυμίζει το Γ' Ράιχ, που οι θιασώτες του το έβλεπαν να διαρκεί 1000 χρόνια...
 
[Για προχωρημένους:] Αμ τη μιαν από τις τρεις, που τη λεν Αλιέχινα; :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν καταλαβαίνω (γκουγκλομετάφρασης βοηθούσης) καλά τη ρώσικη βίκη, λέει ότι η διαδεδομένη γραφή Αλιέχιν είναι η καθιερωμένη (αλλά εσφαλμένη) απόδοση της σωστής Αλιόχιν:
Алекс'aндр Алекс'aндрович Ал'eхин (распространённое написание и произношение Алёхин
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και βέβαια έχει διαφορά διότι πρόκειται για δύο διαφορετικά γράμματα: γιε (е) & γιο (ё) — πρβλ. κ. Πατιόμκιν. :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Πάνω που περιμένω να γίνει κανένας τζερτζελές, να αυτονομήσουμε τις Πούσι, αυτοί το γυρίζουν στο σκάκι και σε κάποια περίεργη συζήτηση για φωνήεντα. Είναι τρελοί αυτοί οι λεξιλόγοι!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κύριε, κύριε, τα φωνήεντα της ρωσικής είναι το ευαίσθητο σημείο μου! :twit:
 

bernardina

Moderator
Κύριε, κύριε, αυτοί πιάνονται από κάτι και λένε, λένε λένε... :twit:
 

SBE

¥
Kαλά που το έβαλες γιατί δεν το είχα δει, και δεν το είδα όλο γιατί η μουσική δεν είναι του γούστου μου.
Γενικά την υπόθεση δεν την έχω παρακολουθήσει γιατί μάλλον έγινε όσο ταξίδευα.
Λοιπόν, με βάση αυτά που βλέπω μιλάμε για παραβίαση του χώρου (αν τους ζήτησαν να φύγουν και δεν έφυγαν, που όπως φαίνεται αυτό έγινε), μαγνητοσκόπηση χωρίς άδεια, αντίσταση κατά της αρχής (αν οι τύποι είναι αστυνομικοί), προσβολή θρησκευτικών συμβόλων, δεν ξέρω αν η μασκοφορία είναι παράνομη στη Ρωσία, μπορεί να είναι, αν ανταλλάχτηκαν φιλοφρονήσεις ειδικά προς τις κυριούλες με το τσεμπέρι έχουμε εξύβριση. Και μπορεί αν λερώσανε ή σκίσανε τίποτα να προσθέσουμε και βανδαλισμούς. Δυστυχώς τα εγκλήματα κατά της μουσικής δεν διώκονται.
Κι όλα αυτά χωρίς να ξέρω τι λένε, θα μπορούσαν να λένε "ζήτω ο Πούτιν" και "Ρωσσία ρουλζζζζζζ" και "η ΡΟ εκκλησία θα γανώσει το κέρατο κάθε αντίχριστου".
Γενικά πάντως, άσχετα από το περιεχόμενο της διαμαρτυρίας, έχουμε μια σειρά μικρομεσαία πταίσματα για τα οποία μπορεί να σου ρίξουν δυο χρόνια συνολικά σε κάθε πολιτισμένη χώρα χωρίς να μπει καν θέμα ελευθερίας του λόγου.
Τώρα θα ακουστώ σαν παλαιοκομμουνίστρια αν πω ότι η είδηση πήρε τέτοιες διαστάσεις διεθνώς γιατί και οι ΗΠΑ και η μισή ΕΕ είναι αρνητικά διακείμενες στη Ρωσσία; Αν επρόκειτο για διαμαρτυρία στο Βατικανό εναντίον του Μόντι το πολύ να άλλαζε η ποινή, όχι η δίωξη, και θα πέρναγε στα πολύ ψιλά του διεθνούς τύπου.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τώρα θα ακουστώ σαν παλαιοκομμουνίστρια αν πω ότι η είδηση πήρε τέτοιες διαστάσεις διεθνώς γιατί και οι ΗΠΑ και η μισή ΕΕ είναι αρνητικά διακείμενες στη Ρωσσία;
Όχι, γιατί κι εγώ κάτι τέτοιο βλέπω εδώ. Εκτός πια κι αν είμαστε και τα δυο μας παλαιοκομμούνια.
 

SBE

¥
Είσαι κρυπτοκνίτης.
Βλέπω επίσης στο αρχικό άρθρο ότι η μέγιστη ποινή είναι εφτά χρόνια και η πολιτική αγωγή είχε ζητήσει τρία, άρα με δύο χρόνια μια χαρά τη γλυτώσανε. Έχουν ήδη έξι μήνες μέσα, αν υπάρχει στη Ρωσσία ελαφρυντικό, καλή διαγωγή κλπ, σε έξι- εφτά μήνες πάλι έξω.
Ομολογώ πάντως ότι είχε χιούμορ το άσμα, αν ήταν όπως το λέει το άρθρο.
Τέλος, κοιτάζοντας τα σχόλια των αναγνωστών, πολλοί παρατηρούν ότι παρόμοια πράξη σε τόπο λατρείας στις ΗΠΑ θα είχε θεωρηθεί hate crime και θα είχε σοβαρή ποινή (στη χειρότερη) ή tresspassing και καλά ξεμπερδέματα με κανέναν άγριο αστυνομικό με όπλο στην καλύτερη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είσαι κρυπτοκνίτης.
Ήξερα ότι είμαι κρυπτονίτης, να που έγινα πλέον και κρυπτοκνίτης. Αυτά είναι, όσο πάω κι αναβαθμίζομαι! :D
 
Top