Greeklish issues

Καλημέρα και καλή εβδομάδα..

greeklish.jpg
 

Earion

Moderator
Staff member
Χα, χα, :laugh::laugh::twit:

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι προστίθεται και πίνακας μεταγραμματισμού κατά Γκρίκλις, ωσάν να υπήρχε σύστημα στα Γκρίκλις!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι λάθος greeklish αυτά, vafw είναι η σωστή γραφή :b
Μα αυτό είναι το πρόβλημα με τα γκρίκλις, ότι δεν υπάρχει σωστή και λάθος γραφή. Π.χ. το ντ και το μπ. Άλλος τα γράφει ως d και b, άλλος γράφει nt και mp. Το ξ, ομοίως, το βλέπεις ως x και ως ks. Το γκ το βλέπεις γραμμένο g, αλλά και ως gk.
 

surfmadpig

New member
Ισχύει μεν, αλλά υποχρέωση του κάθε γκρήκλις γιούζα είναι -τουλάχιστον στις περιπτώσεις που υπάρχει κίνδυνος παρερμηνείας/άτυπου συνωνύμου λόγω τρόπου γραφής όπως στο παραπάνω παράδειγμα- να χρησιμοποιεί μια μορφή που δε δέχεται παρερμηνείες.

Λέμε τώρα.

Πάντως, στα σοβαρά, αντίστοιχες παρερμηνείες μπορούν να προκύψουν όταν κάποιος γράφει ελληνικά μεν, ανορθόγραφα δε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, και μια φίλη μου Αμερικάνα που τη λέγανε Maureen δεν τολμούσα ποτέ να τη φωνάξω δυνατά όταν ταξιδεύαμε στα ελληνικά νησιά. Άσχετο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως, στα σοβαρά, αντίστοιχες παρερμηνείες μπορούν να προκύψουν όταν κάποιος γράφει ελληνικά μεν, ανορθόγραφα δε.
Χαχαχα... Τι μου θύμισες τώρα. Ναι, έχω δει μια τέτοια περίπτωση, όπου μια ανορθόγραφη συντομογραφία σε ένα SMS δημιούργησε παρεξήγηση που παραλίγο να καταλήξει σε χωρισμό.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ναι, και μια φίλη μου Αμερικάνα που τη λέγανε Maureen δεν τολμούσα ποτέ να τη φωνάξω δυνατά όταν ταξιδεύαμε στα ελληνικά νησιά. Άσχετο.
Μαρή Μαυρηηήν (αντιστρέψιμο, και με τοοονισμένο και μακρόοο), πρόσεχε, όχι στα βαθιά, έχει ρεύματα εδώ στο Ικάριο! :p
 

SBE

¥
Ναι, και μια φίλη μου Αμερικάνα που τη λέγανε Maureen δεν τολμούσα ποτέ να τη φωνάξω δυνατά όταν ταξιδεύαμε στα ελληνικά νησιά. Άσχετο.

Μόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοριν
δεν ακούγεται σαν
Μωρήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη(ν)
 

nickel

Administrator
Staff member
Έλα που οι Αμερικάνες Maureen θέλουν συνήθως να τις φωνάζουν Μορίν.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, και μια φίλη μου Αμερικάνα που τη λέγανε Maureen δεν τολμούσα ποτέ να τη φωνάξω δυνατά όταν ταξιδεύαμε στα ελληνικά νησιά.
Ενώ αν τη λέγανε Κλαίρη θα πέταγες ένα: «Έλα 'δώ, μαρή Κλαίρ’!» κι όλοι θα έλεγαν «ωωωλαλάάάά, μα quelle classe!» :p
 

SBE

¥
Γιά κοίτα πώς μεγάλωσε η Ρέιτσελ... :clap:

Τόσο πολύ, που το κεφάλι της είναι δυσανάλογα μεγαλύτερο από το σώμα της και τα χέρια της με λίγη προσπάθεια περικλείουν την περιφέρειά της (αθάνατο φοτοσόπ)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τόσο πολύ, που το κεφάλι της είναι δυσανάλογα μεγαλύτερο από το σώμα της και τα χέρια της με λίγη προσπάθεια περικλείουν την περιφέρειά της (αθάνατο φοτοσόπ)
Υποθέτω ότι, όπως εδώ πλέον φορολογούν ακόμη και τον αέρα που αναπνέουμε, έτσι στο ΗΒ μάλλον πρέπει να 'χουν αρχίσει να φορολογούν τα καλά λόγια. Αλλά, SBE, δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς — την επιστροφή φόρου την έχεις σίγουρη! :p
 
Top