Το σπιτικό φαγητό

nickel

Administrator
Staff member
Η ΔΗΜΑΡ με ανακοίνωσή της ζητά από την ΕΟΕ την ανάκληση της αθλήτριας Βούλας Παπαχρήστου από τους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου (λόγω του απαράδεκτου ρατσιστικού σχολίου που δημοσίευσε στο twitter).

Ρατσιστικό χιούμορ και «αστειάκια» που αφορούν ανθρώπινες ζωές δεν είναι ανεχτά από την ελληνική κοινωνία, δεν μπορούν να ευδοκιμούν στον ελληνικό αθλητισμό. Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να ανακαλέσει τώρα την κυρία Βούλα Παπαχρήστου από τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βλέποντας από την τηλεόραση τους Ολυμπιακούς Αγώνες ας κάνει όσα άθλια «αστεία» θέλει στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Σίγουρα, όμως, δεν μπορεί να εκπροσωπεί την Ελλάδα στο Λονδίνο.

+1
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Και όμως, της στοίχισε το όνειρο! Ο λόγος για την Βούλα Παπαχρήστου, η οποία εξαιτίας της... ατυχούς επιλογής της να αναρτήσει ένα ρατσιστικό σχόλιο στον προσωπικό λογαριασμό της στο twitter, αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, έπειτα από επίσημη ανακοίνωση της ΕΟΕ.

Συγκεκριμένα, η αθλήτρια έγραψε ότι «με τόσους Αφρικανούς στην Ελλάδα, τουλάχιστον τα κουνούπια του Δυτικού Νείλου θα τρώνε σπιτικό φαγητό», κάτι που στη συνέχεια δήλωσε ότι δεν εννοούσε, αλλά όπως φάνηκε ήταν αργά.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΟΕ:
«Με απόφαση του αρχηγείου της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, τίθεται εκτός Ολυμπιακής Ομάδος η αθλήτρια στίβου του άλματος τριπλούν Παρασκευή Παπαχρήστου για δηλώσεις της που αντίκεινται στις αξίες και τα ιδεώδη του Ολυμπισμού. Η αθλήτρια δεν βρίσκεται στο Λονδίνο καθώς αναμενόταν λίγο πριν την έναρξη των αγωνισμάτων στίβου».
[...]

+1000.
Επειδή υπάρχουν και ντόπια κουνούπια - που ως γνωστόν τρέφονται μόνο από καθαρόαιμους Ελληναράδες - κρίμα δεν είναι να τους στερήσουμε το σπιτικό φαγητό και μάλιστα τέτοια εποχή; Ας κάτσει σπίτι της, να της ρουφάνε το αίμα οι ελληνοκώνωπες καθώς θα ρουφάει τ' αβγό της. Καλύτερα να ρουφάει παρά να γράφει. :mad:
 

SBE

¥
Διαβάζοντας το άρθρο που παραπέμπει ο Δαεμάνος, βλέπω ότι κατόπιν εορτής απαγορεύτηκε στους αθλητές να μιλάνε δημόσια για θέματα εκτός αγώνων. Μήπως θα έπρεπε και πριν τους στείλουν στο Λονδίνο να τους έχουν μαζέψει όλους και να τους έχουν κάνει μάθημα τι είναι πρέπον και τι δεν είναι και ότι συμμετοχή στην εθνική ομάδα δεν σημαίνει ο καθένας για την πάρτη του με στόχο το πριμ και το διορισμό και ό,τι άλλο τους έχουν υποσχεθεί, αλλά υπάρχουν και υποχρεώσεις;
Από κει και πέρα, μια ακόμα κλασσική περίπτωση παιδιού που μεγάλωσε με την τεχνολογία αλλά δεν έχει ακόμα καταλάβει ότι τα γραπτά μένουν. Για να μην πω ότι τη στιγμή που η μισή ομάδα της Ελλάδας είναι μεταγραφές από εξωτερικό, με τι μούτρα θα τους αντικρίζει;
 

MelidonisM

New member
ΑΡΗΣ ΔΗΜΟΚΙΔΗΣ
25.7.2012
Έλληνες αθλητές των Ολυμπιακών: Σκεφτείτε για ποιους πανηγυρίζουμε.
http://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/31930
Kounoupia lathro.jpg
https://www.facebook.com/photo.php?...0846.59129.122422724503763&type=1&relevant_co
 

SBE

¥
Διαφωνώ με το ότι γίνεται ζήτημα το ότι η αθλήτρια είναι οπαδός της ΧΑ. Από τη στιγμή που η ΧΑ είναι νόμιμο κόμμα έχει και οπαδούς. Αν απαγορευτεί στους αθλητές να εκφράζουν δημόσια υποστήριξη σε κόμματα, τότε ναι, αλλά αφού δεν απαγορεύεται μπορεί να υποστηρίζει ό,τι κόμμα θέλει.

Έχω κάποιες αντιρρήσεις με τον αρθρογράφο σχετικά με το αν είναι όντως "ωραιότατη" η αθλήτρια, αλλά εγώ
α. δεν είμαι άντρας
β. πάσχω από βαρύτατο ταξικό ρατσισμό και μου φαίνεται πολύ λαϊκάντζα η αθλήτρια, οπότε δεν μπορώ να δω την ομορφιά, βλέπω μια μέση ελληνίδα, ούτε ωραιότατη, ούτε ασχημότατη.


ΥΓ Και πριν ρωτησει κανείς, από τις ελληνίδες αθλήτριες ωραία είναι π.χ. η Σοφία Μπεκατώρου, που δεν ξέρω καν αν ασχολείται ακόμα με την ιστιοπλοία. Και γενικά, όσοι δεν κάνουν στίβο μοιάζουν πιο φυσιολογικοί.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member

nickel

Administrator
Staff member
Αργά χτες έμαθα για τη σχέση της κοπέλας με τα χρυσαυγίτικα. Δεν με είχαν επηρεάσει. Η αντίδρασή μου ήταν αυτόματη όταν πληροφορήθηκα από τις μεσημβρινές ειδήσεις το περιεχόμενο του τιτιβίσματος. Και ήταν τόσο αυστηρή, ίσως υπερβολικά αυστηρή σύμφωνα με την κρίση κάποιου φίλου, επειδή θεωρώ τους αθλητές μας κάτι σαν πρεσβευτές της χώρας μας. Θα έπρεπε να τους μαθαίνουν οι υπεύθυνοι των αντιπροσωπειών ότι οι αθλητές που αντιπροσωπεύουν τις χώρες τους είναι σαν τη γυναίκα του Καίσαρα: δεν φτάνει να μην είναι ρατσιστές, πρέπει και να το δείχνουν κιόλας.

Να συμπληρώσω και με όσα διάβασα στο in.gr / στο μπλογκ της Shannon J. Owens:
http://sports.in.gr/stivos/article/?aid=1231206633
http://www.orlandosentinel.com/spor...os-greek-olympian-racist-tweet,0,2795472.post

Ό,τι έχω διαβάσει ως τώρα είναι πιο επιεικές από την ανακοίνωση της ΔΗΜΑΡ ή την απόφαση της ΕΟΕ. Μήπως αντιδρούμε υπερβολικά; Αν ναι, πώς πρέπει πια να δείξουμε τον αποτροπιασμό μας στις εθνικιστικές και ρατσιστικές κορόνες ή ακόμα και στα ύπουλα νύγματα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ό,τι έχω διαβάσει ως τώρα είναι πιο επιεικές από την ανακοίνωση της ΔΗΜΑΡ ή την απόφαση της ΕΟΕ. Μήπως αντιδρούμε υπερβολικά; Αν ναι, πώς πρέπει πια να δείξουμε τον αποτροπιασμό μας στις εθνικιστικές και ρατσιστικές κορόνες ή ακόμα και στα ύπουλα νύγματα;
Νομίζω πως όπως η αθλήτρια έχει δικαίωμα να ανεβάζει κρύα ανέκδοτα στα σόσιαλ μίντια, έτσι και η ΕΟΕ έχει δικαίωμα να μην έχει χιούμορ. Από ό,τι ξέρω, η αθλήτρια δεν υπέστη ποινικές ή χρηματικές κυρώσεις, φυλακή δεν την έβαλαν, σε στρατόπεδο συγκέντρωσης δεν την έστειλαν, ούτε στη Σιβηρία να σπάει πέτρες. Έχει όμως δικαίωμα η χώρα της να επιλέξει να μην εκπροσωπείται από αυτήν.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση που βλέπουμε στο δεύτερο λινκ που βάζεις, η ποινή ήταν υπερβολική για το συγκεκριμένο αδίκημα:

poll.PNG

Η δική μου γνώμη είναι ότι αν επρόκειτο απλώς για το συγκεκριμένο κρύο, βλακώδες αστείο, ναι, η ποινή είναι δυσανάλογη με το αδίκημα. Αν το δούμε σε συνδυασμό με την αγάπη της εν λόγω δεσποινίδας για τη Χρυσή Αυγή, το αστείο είναι ένα κομμάτι του παζλ της προσωπικότητάς της.

Αλλά πάλι, μια χαρά βρίσκω την πρόταση της Owens. Όχι "να την κλείσουν σ' ένα δωμάτιο με Αφρικανούς", όπως το ερμηνεύει αυθαίρετα και μάλλον εμπρηστικά ο δημοσιογράφος/μεταφραστής του in.gr, αλλά "let her room with African competitors", δηλαδή να της βάλουν για συγκάτοικο στο δωμάτιό της κάποια συναθλήτριά της από την Αφρική.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και τι φταίει η συναθλήτριά της από την Αφρική να τη φάει στη μάπα;
 

SBE

¥
πώς πρέπει πια να δείξουμε τον αποτροπιασμό μας στις εθνικιστικές και ρατσιστικές κορόνες ή ακόμα και στα ύπουλα νύγματα;

Το ζήτημα δεν είναι αυτό, κατά τη γνώμη μου. Δεν είναι υπόθεση του κάθε υπεύθυνου της ελληνικής αποστολής να γίνει χωροφύλακας κάθε άποψης. Το ζήτημα είναι ότι η Ελληνική ομάδα πρέπει να παρουσιάζει καλή εικόνα και η καλή εικόνα περιλαμβάνει έλεγχο στη δημόσια συμπεριφορά των μελών της. Όπως είπα και χτες, το κάθε χαζοχαρούμενο πιτσιρίκι έχει λογαριασμό στο Τουίτερ και λέει ό,τι του κατέβει νομίζοντας ότι μιλάει στην παρέα του. Αυτό είναι για μένα το ζητούμενο, να καταλάβουν οι αθλητές ότι είναι εκπρόσωποι της χώρας και ότι πρέπει να μην δίνουν τροφή για σχόλια.

Σκέψη περαστική: μήπως υπήρχε και καμιά ανησυχία ότι δεν θα περάσει τα τεστ για ντοπάρισμα κι είπαν να τη στείλουν σπίτι της;


Σκέψη Νο 2: η αντίδραση των κομμάτων και το ότι έγινε ζήτημα μεγάλο με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως η Ελλάδα έχει αποκτήσει καμιά άτυπη ιντερνετική αστυνομία που παρακολουθεί συστηματικά την ιντερνετική παρουσία όποιου έχει δείξει ότι είναι π.χ. οπαδός της ΧΑ (σήμερα. Αύριο της ΝΔ, μεθαύριο του ΠΑΣΟΚ και πάει λέγοντας εκ δεξιών προς τα αριστερά), περιμένοντας πότε αυτός θα πει κάτι στραβό για να το κάνουν θέμα. Δεν το θεωρώ απίθανο κάτι τέτοιο, τα κόμματα ειδικά, ακόμα και τα πολύ μικρά, μπορούν άνετα να δημιουργήσουν τέτοιες καταστάσεις. Κι αν κρίνω από τις ιντερνετοφυσιογνωμίες που έχω παρατηρήσει να σχολιάζουν στο μόνο ελληνικό μπλογκ που διαβάζω συστηματικά, που δεν είναι πολιτικό μπλογκ, υπάρχει πολύς άρρωστος κόσμος που στο μυαλό του είναι σε εμπόλεμη κατάσταση και το πεδίο μάχης είναι το ιντερνέτ.
Κι εδώ που τα λέμε, ποιος διαβάζει τα τουίτ μιας αθλήτριας; Λογικά θα περίμενα να είναι θαυμαστές της, ελαφρώς τυφλωμένοι από το θαυμασμό και πρόθυμοι να της συγχωρήσουν τις παρατυπίες της. Αν ήταν όμως έτσι θα είχαν περάσει απαρατήρητα τα σχόλια.
Καλώς ήρθατε στην Ελλάδα του μεγάλου αδερφού (αν πιστεύετε ότι είχατε φύγει ποτέ) ;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για την πρώτη παράγραφο, συμφωνώ. Για τη δεύτερη, δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας μεγάλος αδερφός. Ένα ριτουίτ/ποστάρισμα στο φ/β συνοδευόμενο από οργισμένο σχολιασμό αρκεί για να εξαπλωθεί το όποιο σχόλιο σαν πυρκαγιά σε όλα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένα ριτουίτ/ποστάρισμα στο φ/β συνοδευόμενο από οργισμένο σχολιασμό αρκεί για να εξαπλωθεί το όποιο σχόλιο σαν πυρκαγιά σε όλα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Ακριβώς. Καλωσήρθατε στον πλανήτη του Μεγάλου Αδελφού, λοιπόν, για να ακριβολογούμε. Να προσέχεις πού μιλάς και τι λες...
 

SBE

¥
Επειδή ακριβώς είμαι πολύ παλιά στο ιντερνέτ και ξέρω τι άρρωστοι κυκλοφορούν εκεί, δεν το θεωρώ απίθανο το ότι υπάρχουν κάποιοι που περνάνε όλη την ημέρα τους στο ιντερνέτ να ανιχνεύουν αναφορές στη ΧΑ. Κι επειδή και οι άρρωστοι έχουν τεχνολογία, το πιο πιθανό είναι να κάνει την ανίχνευση για λογαριασμό τους κάποιο λογισμικό. Θα μπορούσαμε άνετα να το ελέγξουμε ακόμα και στη Λεξιλογία συγκρίνοντας προέλευση των επισκεπτών σε συζητήσεις σκέτα γλωσσικές, πολιτικές χωρίς αναφορά στη ΧΑ ή συζητήσεις με αναφορές στη ΧΑ.
Ο μεγάλος αδερφός δε χρειάζεται να υπάρχει, αρκούν πολλοί μικροί αδερφοί να κάνουν τη δουλειά του. Ένα σχόλιο και ίσως και δεύτερο και τρίτο μέχρι να τραβήξει προσοχή, μια αποστολή στο σωστό σχολιαστή, για να ανάψει η φωτιά κλπ. Ολόκληρη επιστήμη το viral marketing, όχι αστεία.
Σε γενικές γραμμές πάντως, μια σύγκριση με το σχόλιο για τον Σόιμπλε- σακάτη προ καιρού θα ήταν χρήσιμη (και αυτό ήταν πολύ πιο σοβαρό και βαρύ, απλά δεν εκπροσωπούσε την Ελλάδα αυτή που το έγραψε). Δεν έχω όμως ούτε το χρόνο, ούτε την τρέλα να ασχοληθώ.
 

SBE

¥
Και να προσθέσω: τα κόμματα τα ανέφερα γιατί κατά βάθος είμαι της συνωμοσιολογίας, κι ας κοροιδέυω τους συνωμοσιολόγους :lol:
Ποιος επομένως θα κάνει ριτουίτ με άγριο σχόλιο;
  • Κάποιος που θαυμάζει την αθλήτρια και γι'αυτό τη διαβάζει και του φάνηκε κρύο το αστείο και ξαφνικά το ίνδαλμά του γκρεμίστηκε και αποφάσισε να προωθήσει το μήνυμά της με εμπρηστικό σχόλιο;
  • Κάποιος που της την είχε στημένη λόγω των πολιτικών της απόψεων (για τις οποίες δεν μπορεί κανείς να της κάνει τίποτα) και περίμενε τη στιγμή που θα έκανε αυτή ένα σχόλιο που θα προσφερόταν για αγανάκτηση, ριτουίτ με εμπρηστικό σχολιασμό κλπ κλπ;
  • Κάποιος που ούτε την ξέρει, ούτε τον ενδιαφέρει αλλά βρέθηκε (παρόλο που δεν ενδιαφέρεται) να είναι στο τουίτερ της και που ενώ δεν τη διαβάζει ποτέ, κατά σατανική σύμπτωση έπεσε όλως τυχαία το μάτι του στο σχόλιό της και του έφυγε η αδιαφορία;
Πιό πιθανό βρίσκω το δεύτερο. Κάποιος που την έχει δει τη δουλειά χωροφύλακας της κοινής γνώμης.
  • Μπορεί να είναι ένας απλός ιδιώτης, πλήρως ουδέτερος που δεν έχει δεχτεί καμία πολιτική επιρροή
  • Μπορεί να είναι οπαδός/ μη οπαδός που έχει δεχτεί μπόλικη επιρροή και που δρα αυτόβουλα.
  • Μπορεί να είναι κάποιος που δεν δρα αυτόβουλα.

Πιο πιθανό βρίσκω πάλι το δεύτερο.
 

MelidonisM

New member
Ας υποθέσουμε, πως την αφήναμε να πάει στο Λονδίνο, θα υπήρχαν αντιδράσεις, ίσως και νομικές, θα αναρτούσαν πανό, θα κυκλοφορούσαν αντι-ανέκδοτα του τύπου "με τόση πείνα στην Ελλάδα..."

Η απόφαση προστάτευσε και την ίδια και τη χώρα. Γενικότερα, δεν είναι εικόνα αυτή αθλητών, από άποψη πειθαρχίας, τις παραμονές των αγώνων να λένε ό,τι τους κατέβει στο ίντερνετ, το οποίο απορροφά ψυχική ενέργεια, τη στιγμή που πρέπει να είναι απομονωμένοι στο στόχο τους.
 
Δεν είναι ότι τα σχετίζω σαν γεγονότα, αλλά θυμήθηκα ένα περιστατικό -πάλι μέσω τουίτερ- του μπασκετμπολίστα Μπόγρη, που είχε σχολιάσει την παρουσία 3 Ελληνοαμερικάνων στην αποστολή της Εθνικής για κάποια διοργάνωση (πρίν κάνα χρόνο, μάλλον Ευρομπάσκετ). Είχε φάει κράξιμο φυσικά, αλλά δεν θυμάμαι αν επισήμως είχε υπάρξει ανακοίνωση (είτε από την Ομοσπονδία, είτε από τον σύλλογο που ανήκε). Ενδεχομένως ,βέβαια, να υπήρξε ''άτυπη'' τιμωρία. Γιατί δεν θυμάμαι π.χ. να ξανακλήθηκε στην Εθνική.
 

SBE

¥
Το επίμαχο τουίτ προωθήθηκε απευθείας στην ΕΟΕ - διάβασε παρακάτω:

Αυτό δεν αποκλείει αυτό που λέω πιο πάνω. Ποιος θα ασχοληθεί τοιουτοτρόπως με το σχόλιο κάποιου άλλο στο τουίτερ; όχι εγώ που το πιο πιθανό είναι να έλεγα στην καλύτερη "κοίτα τι είπε το μαλακισμένο" και άμα είχα διάθεση να σχολίαζα με κανένα ψιλοκράξιμο, άμα δεν είχα να προχώραγα παρακάτω.
 
Top