metafrasi banner

kurtosis, kurtotic

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στο δικό μου κείμενο βρήκα το kurtotic acid, ως heart-attack inducing toxin. Η έρευνα δείχνει βέβαια ότι δεν υπάρχει τέτοιο οξύ, είναι στη φαντασία του σεναριογράφου.
Στη συνέχεια βρήκα ότι οι όροι kurtosis και kurtotic, από την ελληνική λέξη κύρτωση, χρησιμοποιούνται στη Στατιστική, άρα πρέπει να αποδίδονται κύρτωση και κυρτωτικός. Σωστά;

Ιn probability theory and statistics, kurtosis (from the Greek word κυρτός, kyrtos or kurtos, meaning bulging) is a measure of the "peakedness" of the probability distribution of a real-valued random variable. Higher kurtosis means more of the variance is due to infrequent extreme deviations, as opposed to frequent modestly-sized deviations.

Και στο δικό μου κείμενο, λέω να το αποδώσω "κυρτωτικό οξύ". Καμιά αντίρρηση;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ η άποψή μου είναι ότι δεν μπορούμε να μεταφέρουμε αβασάνιστα κάθε λέξη που πλάθει η φαντασία των αγγλόφωνων λεξιπλαστών. Ξέρω για κάμψη της καρδιάς, αλλά για κύρτωση δεν ξέρω. Άρα πώς να φτιάξουμε κυρτωτικό με αυτή τη σημασία (άλλο η κύρτωση στη Στατιστική). Αν λοιπόν πρόκειται για βιβλίο (με τα χρονικά περιθώρια που δίνει μια τέτοια μετάφραση), επιβάλλεται συνεννόηση με τον λεξιπλάστη. Αν όχι, καλύτερα κάποιος όρος που θα είχε να προτείνει ένας Έλληνας λεξιπλάστης με ιατρικές γνώσεις.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
... καλύτερα κάποιος όρος που θα είχε να προτείνει ένας Έλληνας λεξιπλάστης με ιατρικές γνώσεις.
Ζητείται Έλληνας λεξιπλάστης με ιατρικές γνώσεις.
Πληροφορίες εντός.
 
Top