Ολυμπιακοί 2008

nickel

Administrator
Staff member
Εντυπωσιακά πράγματα. Η αποθέωση της συλλογικότητας. Ο χορός του πληκτρολογίου με μουσική που θύμιζε διασκευή των Κάρμινα Μπουράνα, ιδιοφυής. Πάμε παρακάτω...
 
Μην πείτε τίποτα ακόμη ή βάλτε WARNING SPOILERS! Περιμένουμε να το δούμε στην βραδινή επανάληψη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν χρειάζεται warning.
Ήθελα να πω ότι ο εκφωνητής της ΕΡΤ, λόγω νεαρής ηλικίας, προφανώς, όταν είδε τον Τέως μετά της συμβίας του να χαιρετάνε την ελληνική ομάδα, είπε "να ο Κωνσταντίνος και η Σοφία".
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο καλούλης μου ο Κατσαρός λέει διάφορα ωραία (π.χ. Καμπόντια) και καλά που υπάρχει και η Μαργαρίτα για τα κοινωνικά, να αναγνωρίζει και κανέναν στρογγυλοποιημένο Κίσιντζερ («αγαπά τον αθλητισμό», είπαν — να τον παρακολουθεί, έτσι;).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σωστά. Και ο Κωστάλας αναγνώρισε την πριγκίπισσα Άννα όταν μπήκε η ομάδα της Βρετανίας, ενώ ο Κατσαρός παρέμεινε άφωνος, αφού του ήταν παντελώς άγνωστη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν υπάρχει λόγος να χασμουριέσαι. Όταν ο φακός εστιάζεται πάνω σε επισήμους, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν ο σπίκερ γνωρίζει να με πληροφορήσει ποιο είναι αυτό το πρόσωπο. Επίσης δεν θεωρώ απαραίτητο να γίνεται κάποιος αθλητικός συντάκτης στην ΕΡΤ επειδή ήταν και ο μπαμπάς του.

Από τον Κατσαρό μάθαμε επίσης ότι υπάρχει και ο όρος "σκοποβόλος".
 
Μπα, το χασμουρητό ήταν η κριτική μου για την εκδήλωση. Πραγματικά βαρέθηκα, όπως βαριέμαι κάθε φορά που βλέπω τέτοια πράγματα.

Όσο για τους σπήκερ, τα έχουμε πει. Τέτοιοι χαραμοφάηδες έχουν να φανούν χιλιάδες χρόνια στο στερέωμα. Είναι που βαριέμαι να γράφω μαργαριτάρια...
 

nickel

Administrator
Staff member
[ΧΑΣΜΟΥΡΗΤΟ. ΤΕΡΑΑΑΑΑΣΤΙΟ ΧΑΣΜΟΥΡΗΤΟ]

Εγώ το απόλαυσα σαν μικρό παιδί (όπως και όλους τους Ολυμπιακούς αγώνες, τις απονομές Όσκαρ, τα Γιουροβίζιον και τις Χρυσές Σφαίρες).

Ο λάτρης των σόου
 

nickel

Administrator
Staff member
Από τον Κατσαρό μάθαμε επίσης ότι υπάρχει και ο όρος "σκοποβόλος".
Σχολιάζοντας τηλεφωνικά το παραπάνω, έκανα ένα ωραίο σαρδάμ: Από την τοξοβολία έβγαλαν τον τοξοβόλο, οπότε κι από την *σκοποβολία έβγαλαν τον *σκοποβόλο.

Τελικά, όμως, ούτε στο σαρδάμ δεν είχα πρωτιά: *σκοποβολία.
 

efi

¥
Μην πείτε τίποτα ακόμη ή βάλτε WARNING SPOILERS! Περιμένουμε να το δούμε στην βραδινή επανάληψη.

Μήπως ξέρει κανείς πού και πότε είναι η βραδινή επανάληψη; (Ή μήπως ''ήταν;'')
 

efi

¥
Ευχαριστώ, Κόμη! Ωραία ώρα για πίτσα και πυροτεχνήματα! Παίρνω θέση!
 
Και ας μην ξεχνάμε: είχαμε και το πρώτο κρούσμα ντόπινγκ που αφορά Έλληνα αθλητή. Α ρε αρχαίο πνεύμα...
 

efi

¥
Εδώ είχαμε κρούσμα πολέμου, στο ντόπινγκ θα κολλήσουμε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Περιμένω να δω αν στην επανάληψη θα ξαναδείξουν [εννοώ η ΕΤ] τον Κωνσταντίνο και την Άννα-Μαρία (έμαθα ότι η ελληνική αποστολή υπό την Μπακογιάννη διαμαρτυρήθηκαν επίσημα). Σίγουρα δεν θα ξανακάνει το λάθος ο Κατσαρός, γιατί έχουμε νέα αφήγηση.

23:40: Μπα, ούτε νέα αφήγηση, ούτε καινούργια λάθη...
 

Elsa

¥
Απεχθάνομαι τέτοιες εκδηλώσεις, αλλά για μια στιγμή που είδα λίγο, έμαθα ενδιαφέροντα πράγματα όπως, οτι η γλώσσα του Ιράν είναι το φαρσί.
Σιγά μην είναι και το φαράσι...
Περνάει η αντιπροσωπία της Σαουδικής Αραβίας και όλοι οι συμμετέχοντες είναι άντρες. Δεν είδα πολλές, αλλά δεν νομίζω να υπήρχε και άλλη χωρίς καμία γυναίκα. Αν σχολίασαν σχετικά οι παρουσιαστές; Μπα...
 

crystal

Moderator
Πολλά θα μπορούσαν να σχολιάσουν οι παρουσιαστές, αλλά έπρεπε να παραμείνουν εντός του εορταστικού πνεύματος...
Με τον τέως είχα ξεραθεί στο γέλιο. Ωραία σκηνοθετική πατάτα! (Αλεξάνδρα, μη θυμώνεις - κι η Σοφία της οικογενείας είναι!) :D
Δεν κρατιέμαι, θα το πω: μου φαίνεται πως ο Παπαϊωάννου δημιούργησε σχολή. Σε κάποια φάση, η αισθητική λευκό/μπλε/ασημί μου θύμησε έντονα τη δική μας τελετή έναρξης.
Εντυπωσιακότατη, πάντως. Απ' όλα μου άρεσε περισσότερο η ανυψωμένη υδρόγειος!
 
Top