Tag editor spell check & Microsoft register server

Έχω το trados 7 και προσπαθώ να κάνω spell check σε ένα πολύ μεγάλο αρχείο στον tag editor. Με το που ανοίγει ο tag editor μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει φορτώσει τον spell checker του Word (άσχημα αρχίζουμε). Έτρεξα την εφαρμογή "Register SDL Trados 7 Freelance" αλλά κι αυτή κάποια στιγμή βγάζει μήνυμα ότι ο Microsoft register server has stopped working για κάποιο λόγο που δε μου λέει (κάπου εδώ ανοίγω το κουτί με τα Αρντάν). Έχω δοκιμάσει λύσεις που βρήκα σε διάφορα φόρουμ αλλά δε βλέπω φως.
Η λύση να κάνω κόπι το αρχείο σε word και να το τσεκάρω εκεί απορρίπτεται μετ' επαίνων γιατί το έκανα και είναι κάπου 220 σελίδες (έδωσα ένα Αρντάν και στο Word), οπότε κόλλησε και το Word και ησυχάσαμε.
Καμιά ιδέα; Βάλτε τώρα που γυρίζει.
 
Καλημέρα, Κατερίνα

Ας αρχίσουμε από το πιο βασικό, έχεις ορίσει τον spell checker του Word; Αν, όχι, αυτό φταίει.
Ξεκίνα από αυτό, και αν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα, τα ξαναλέμε.
 
Νάντια, το έχω ήδη κάνει αυτό (5-6 φορές ενεργοποίηση/απενεργοποίηση). :-)
 
Μπορείς να κάνεις Copy-Paste σε Word όλο το κείμενο από τον TagEditor, να τρέξεις εκεί τον ορθογραφικό έλεγχο και τις αλλαγές να τις περνάς στο ttx που έχεις. Είναι το πιο εύκολο κόλπο.
 
Γενικά, για όσους/ες θέλουν ορθ. έλεγχο στον tag editor: για να τον περάσουμε, πάμε στα tools και αν δεν υπάρχει εκεί η επιλογή Check spelling, πηγαίνουμε στα Plug-ins και εκεί στο Spelling Checkers τσεκάρουμε το Word Spelling Checker. Έτσι θα εμφανιστεί το Check spelling στα tools και από εκεί μπορούμε να επιλέξουμε να κάνει έλεγχο κάθε φορά που κλείνουμε segment (αυτό πάντως μπορεί να είναι χρονοβόρο αν π.χ. υπάρχουν πολλές αγγλικές λέξεις μέσα στο ελληνικό κείμενο)

Σχετικά με το αρχικό ερώτημα, δεν ξέρω ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα, πάντως ο ορθογραφικός έλεγχος ακυρώνεται στον tag editor αν τον έχουμε ανοίξει, και μετά ανοίξουμε Word και το κλείσουμε. Άρα η λύση είναι ή να μην ανοίξουμε καθόλου Word μετά τον tag editor, ή αν ανοίξουμε να μην το κλείσουμε. Αν κατά λάθος το κλείσουμε, τότε κλείνουμε τελείως τον tag editor και όταν τον ξανανοίξουμε θα έχει και πάλι ορθογραφικό έλεγχο.
 
Αφού δοκίμασα όλα τα παραπάνω και άλλα πολλά που βρήκα στα φόρουμ γενικώς και αφού δεν κατάφερα τίποτα, ένας συνάδελφος (να τον έχει ο Θεός καλά τέτοιο πρήξιμο που του κάνω) πέταξε την απλή ιδέα να κάνω απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του MS Office 2003, όπως και έπραξα και το πρόβλημα διορθώθηκε!
Ευχαριστώ όλους!
 
Top