bra & boob tube

i) Ξερω ότι η τουρκική λέξη για σουτιέν είναι ‘sutyen’ [σε αργκό 'ikizleri takke'] αλλά η πεθερά μιας φίλης μου χρησιμοποιεί μια διαφορετική λέξη. Θα ήταν κάτι σαν meme korsesi ή «ğöğüs korsesi / korsajı»;

ii) Όσον αφορά για τα «έξωμο/μπούστο/τοπ/τοπάκι/ στράπλες μπλουζάκι/στράπλες» το τουρκικό λεξικό μου μόνο δίνει ‘aptal kutusu’, η οποία προφανώς αναφέρεται στην τηλεόραση δηλ. «χαζοκούτι». Θέλω, όμως, τον όρο για ένα έξωμο [ μπούστο/τοπ,/τοπάκι/στράπλες μπλουζάκι/ στράπλες ]. Θα ήταν ‘meme tüpü/askısız sutyen’ ή κάτι παρόμοιο;:)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα,
κατ' αρχάς, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι όταν λες meme στα τουρκικά είναι σαν να λες «βυζιά» (tits), οπότε είναι μια λέξη που δεν θα χρησιμοποιούσες αν δεν ήσουν με φίλους :)
Δεύτερον, υποψιάζομαι η πεθερά της φίλης σου είναι μεγαλύτερης ηλικίας, από την εποχή που οι γυναίκες φορούσαν κορσέδες, οπότε δεν αποκλείεται αυτός να είναι ο λόγος που λέει «κορσές για το στήθος».
Το μπλουζάκι δεν ξέρω πώς το λένε στα τουρκικά. Το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιούν την αγγλική λέξη. Askısız sutyen means a strapless bra, in any case.
 
Top