Ολυμπιάδα 2012, Λονδίνο

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αφού τέλειωσε το Euro 2012, ας αρχίσουμε σιγά σιγά να ετοιμαζόμαστε για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου (οι Ολυμπιακοί 2008, εδώ).

Για ορεκτικό, από σήμερα αρχίζει στο Καράκας τους αγώνες της στο προολυμπιακό η εθνική μπάσκετ. Ξεκινάει σήμερα χαλαρά, με αντίπαλο την Ιορδανία (ΕΤ1, 21.00). Ομάδα, πρόγραμμα κ.α. στοιχεία εδώ.
 

SBE

¥
Πάνω στην ώρα, έρχομαι από έκθεση φωτογραφίας για τους Ολυμπιακούς το 1896, στα πλαίσια κλπκλπ.
Σήμερα διάβαζα στην τοπική εφημερίδα ότι βάφτηκε η μια από τις ειδικές λωρίδες κυκλοφορίας. Στον υπόγειο έχουν ήδη βάλει τις σχετικές πινακίδες, χρώματος ροζ φωσφοριζέ. Ελπίζω να μην είναι έτσι κι οι δρόμοι.
Χτες ή προχτές διαδήλωναν οι κάτοικοι της περιοχής που θα τοποθετηθούν τα αντιαεροπορικά.
Εδώ και λίγες μέρες (από την ημέρα που αποκλείστηκαν στο ποδόσφαιρο) άρχισαν οι διαφημίσεις που εμφανίζουν και αλλοδαπούς αθλητές, ξέρετε, τη μάνα του κινέζου γυμναστή κλπ.
Σε γενικές γραμμές, τους βρίσκω πολύ κουλ κι αδιάφορους για τους αγώνες. Μάλιστα σε πολλά σημεία του κέντρου έχουν ξεκινήσει τα ετήσια θερινά έργα στο δρόμο, που δε θα τελειώσουν πριν τους αγώνες. Κάτι διαφημίσεις που έλεγαν βοηθήστε μας να καλωσορίσουμε τους επισκέπτες πέρασαν στα ψιλά.
Η πολιτιστική Ολυμπιάδα έχει ξεκινήσει. Κλασσικά βαφτίστηκαν μέρος του φεστιβάλ όλα όσα προγραμματίζονται κάθε χρόνο, π.χ. το φεστιβάλ του Εδιμβούργου. Όλοι τα ίδια κάνουν.
Μια φίλη μου θα είναι στην τελετή έναρξης- θα χορεύει στην τελετή έναρξης, δεν θα παρακολουθεί. Ευτυχώς κιόλας, γιατί άμα η περιγραφή είναι όπως όλα τα αθλητικά του μπιμπισί, σωθήκαμε.
Εισιτήρια; Δεν πέτυχα ούτε στον πρώτο γύρο, ούτε στο δεύτερο, και στον τρίτο γύρο είχαν μείνει μόνο τα πολύ ακριβά για τα σπορ που δεν θέλει να δει κανείς. Λέγαμε με κάτι φίλους να βγάλουμε εισιτήρια για το μπάσκετ που έχει ακόμα, αλλά δεν ξέρουμε το πρόγραμμα και διστάζουμε. Εγώ είπα να βγάλουμε για τον τελικό, όποιος και να παίζει καλά θα παίζει.
Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά, ελπίζω να μην μας πρήξουν με τα πολυπολιτισμικά (στο Πεκίνο το μικρό αγγλικό σώου έπαιζε με την τουριστική εικόνα της χώρας, ελπίζω να μείνουμε στα τουριστικά, έχω ΒΑΡΕΘΕΙ τα άλλα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ χαίρομαι που θα έχουμε ανταποκρίτρια on location.
 

SBE

¥
Η ανταποκρίτρια θεωρεί ότι θα πρέπει να βγάλει εισιτήριο για Ελλάδα και να την κάνει, όπως κάνουν όλοι οι φίλοι και γνωστοί της (πλην της τελετοεναρξοχορεύτριας), αλλά επειδή πέρασε ωραία στην Αθήνα, θέλει να δει από κοντά τους αγώνες εδώ. Βεβαίως, ο δήμος μας στέλνει κάθε βδομάδα φυλλάδια που μας λέει ότι δεν θα μπορούμε να βγούμε από το σπίτι μας, θα είναι όλα τα μέσα μεταφοράς φίσκα, και γενικώς θα έρθει η συντέλεια του κόσμου για όσους δεν είναι στο Λονδίνο αποκλειστικά για τους αγώνες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτι ήξερα που είχα σταματήσει να παρακολουθώ μπάσκετ. :curse:
 
Κάτι ήξερα που είχα σταματήσει να παρακολουθώ μπάσκετ. :curse:

Έτσι φαίνεται. Απόψε ούτε ομάδα υπήρχε ούτε προπονητής. Συγχαρητήρια στους Νιγηριανούς για την παλικαρίσια πρόκρισή τους. Όσο για τα "αστέρια" μας, ας θέσουν και μερικά ερωτήματα στον εαυτό τους (ή στους εαυτούς τους, αν προτιμάτε ;) ). Δεν κοιμάται ο θεός σε όλα τα ματς μπάσκετ ή μπορεί και να κοιμηθεί για χάρη άλλων... :whistle:
 

SBE

¥
Olympic bargains galore as London's theatres and hotels slash rates

"We originally increased our prices by an average of 80% for the Games," says Conan Gupta, one of the hotel's directors. "But we've had to cut them because our bookings for the Olympics period are down 50% on last year, and in August, when we'd expect to be full, it's completely dead."

Εγώ το έλεγα, και ελπίζω τώρα οι σπιτονοικοκύρηδες που είπαν στους νοικάρηδές τους ότι θα πρέπει να μετακομίσουν την περίοδο των Ολυμπιακών ή πληρώσουν το τετραπλάσιο ενοίκιο, να βρεθούν τώρα με ένα ενοίκιο μέιον.

Όλοι οι γνωστοί μου κανόνισαν να λείπουν απο το Λονδίνο όχι γιατί υπήρχε κανένας πραγματικός φόβος ότι τα μακρινά προάστεια που μένουν και εργάζονται θα γέμιζαν τουρίστες αλλά γιατί άμα θέλεις να το παίξεις καλός Άγγλος (δεν είναι όλοι οι φίλοι μου άγγλοι) πρέπει να σνομπάρεις τις διεθνείς ομαδικές εκδηλώσεις.
 

SBE

¥
Για όσους σκέφτονται ταξιδάκι τελευταίας στιγμής, βλέπω ότι υπάρχουν ακόμα εισιτήρια για την τελετή έναρξης, προς £2012 και £1600. :cool:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και πάνω που αναρωτιόμουν τι να κάνω τα λεφτά απ' την επιστροφή της εφορίας!
 

SBE

¥
Κοίτα, άμα θες να ξοδέψεις λιγότερα, υπάρχει κι η τελετή λήξης, με τα λεφτά του πρώτου εισιτηρίου της τελετής έναρξης βγάζεις και το αεροπορικό εισιτήριο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κόπιαρα το κειμενάκι για την γκρίνια και εδώ γιατί αξίζει να σχολιαστεί, ιδίως από τους διαμένοντες στο Λονδίνο.

Στο τέλος θα λέμε για τους υποδειγματικούς Ολυμπιακούς της Αθήνας (και το τέλος του Δεύτερου Χρυσού Αιώνα).
 

SBE

¥
Απαντάνε οι διαμένοντες στο Λονδίνο με κάποια καθυστέρηση.

Λοιπόν, σε γενικές γραμμές το άρθρο λέει τα πράγματα ακριβώς όπως είναι. Εκτός από τη ΝΥΤ και η Γκάρντιαν είχε παρόμοιο άρθρο και είχε πολύ ενδιαφέρον να δει κανείς τα σχόλια των αναγνωστών, που λίγο- πολύ έκαναν πολύ κατανοητό το γιατί υπάρχει γκρίνια.
Επειδή μένω στο κέντρο ο δήμος μου εδώ και μήνες με βομβαρδίζει με φυλλάδια και λοιπή ενημέρωση σχετικά με το τι θα γίνει στους αγώνες. Τα φυλλάδια είναι του στυλ "κατά τη διάρκεια των αγώνων θα έρθει η συντέλεια του κόσμου, μη βγείτε από το σπίτι σας και μην επιχειρήσετε με κανέναν τρόπο να χρησιμοποιήσετε δημόσια συγκοινωνία. Οι παραβάτες θα τιμωρούνται με φυλάκιση σε σκοτεινό βαγόνι του μετρό κολλημένο στη μέση της σήραγγας, με τη θέρμανση στο φουλ και με ελαφριά διαρροή καυσαερίων από τη μηχανή". Μ' άλλα λόγια παίζεται το σώου φύγετε ντόπιοι. Επειδή το ίδιο έγινε και στην Αθήνα αν θυμάμαι καλά, αναρωτιέμαι αν αυτό είναι πολιτική της ΔΟΕ για να γίνουν οι αγώνες με όσο το δυνατό μικρότερη ενόχληση. Βέβαια στην Αθήνα το ότι οι αγώνες έγιναν μέσα στις θερινές διακοπές του Έλληνα ήταν μια κάποια ενθάρρυνση ότι όλοι θα λείπουν. Εδώ η πόλη δεν κατεβάζει ρολά τον Αύγουστο, παρόλο που τις έξι εβδομάδες των σχολικών διακοπών γενικά πέφτει η κίνηση, οπότε είναι πιο δύσκολο να πείσεις τους ντόπιους να πάνε διακοπές ειδικά τότε. Γι’ αυτό προσπαθούν να τους πείσουν ότι αν πρέπει να μείνουν και αν πρέπει να πάνε μέχρι το γραφείο τους στο κέντρο θα πρέπει να ξεκινάνε στις πέντε το πρωί γιατί θα είναι φίσκα ο υπόγειος. Και αναρωτιέται ο κάθε λογικός άνθρωπος: οι αθλητικές εγκαταστάσεις είναι στο (πρώην) υποβαθμισμένο ανατολικό Λονδίνο, στη ζώνη 2/3. Κάποιες εκδηλώσεις θα γίνουν κοντά στο παλάτι και κάποιες στο Γουέμπλεϊ. Εγώ που ζω π.χ. στο δυτικό Λονδίνο, και δεν παίρνω ούτε ένα τρένο που να περνάει από αυτούς του προορισμούς, στις οχτώ το πρωί που ακόμα δε έχουν ξεκινήσει τα αθλήματα, γιατί θα επηρεαστώ; Κι αν επηρεαστώ, πόσο χειρότερα θα είναι από τις εκδηλώσεις του Ιωβηλαίου που δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στο μετρό, εκτός από συνωστισμό σε πεντέξι σταθμούς που ήταν κοντά στις εκδηλώσεις;
Εντωμεταξύ σε δήμους που δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τους αγώνες έχει γίνει το ίδιο. Κάτι φίλοι μου που μένουν στο καταπράσινο και χαρωπό γκέτο νεόπλουτων Μάζγουελ Χιλ κανόνισαν διακοπές ακριβώς την περίοδο των αγώνων, φεύγουν την Παρασκευή και γυρίζουν την επόμενη της τελετής λήξης. Όταν τους είπα ότι στερούν στα παιδιά τους την δυνατότητα να ζήσουν από κοντά την ατμόσφαιρα των αγώνων μου είπαν ότι το Σπίτι της Ολλανδίας θα είναι στο πάρκο δίπλα τους και χορηγός θα είναι η Χάινεκεν, άρα η γειτονιά τους θα γεμίσει μεθυσμένους Ολλανδούς χούλιγκαν (ίσως οπαδούς της συγχρονικής κολύμβησης) που θα καταναλώνουν δωρεάν μπύρα. Όταν τους εξήγησα ότι αυτά τα μέρη είναι περισσότερο σαν εκθεσιακοί χώροι για δημόσιες σχέσεις και προβολή της χώρας διαφώνησαν, δε βαριέσαι.
Ο καιρός: μέσα Μαΐου έκανε απότομο καλοκαίρι, δυο βδομάδες με 30 βαθμούς σχεδόν. Μετά έπιασε βροχή και δεν σταμάτησε μέχρι προχτές. Από προχτές έχουμε πάλι καλοκαίρι που λέει θα συνεχιστεί για καμιά βδομάδα. Επιτέλους, γιατί είχα βαρεθεί. Γενικά όμως το Λονδίνο έχει πολύ καλό καιρό το Μάιο και λίγο τον Αύγουστο. Ιούνιος- Ιούλιος είναι βροχεροί. Οπότε η γκρίνια για τον καιρό είναι απλώς γκρίνια κι ο καθένας με τον πόνο του. Κάτι Αυστραλοί π.χ. μου παραπονιόντουσαν στην Αθήνα ότι δεν θα είχε στέγαστρο το κολυμβητήριο και θα έκαιγε ο ήλιος του αθλητές τους που θα ήταν στην πισίνα πέντε λεπτά συνολικά. Εδώ παραπονιούνται οι θεατές του μπιτς βόλεϊ ότι θα αναγκαστούν να φορέσουν ρούχα οι αθλήτριες, ειδικά αυτές από τις ζεστές χώρες, όπως η Βραζιλία.
Στα πιο πάνω να προσθέσω τα αντιαεροπορικά όπλα στις ταράτσες (!!!!), το ότι όποιος βρήκε εισιτήρια ήταν σα να κέρδισε το λαχείο, το ότι η πολιτιστική ολυμπιάδα μέχρι στιγμής έχει δείξει να είναι περισσότερο για τα πανηγύρια, το κόστος εννοείται ότι έχει ξεπεράσει τον προϋπολογισμό εδώ και δυο- τρία χρόνια, φυσικό είναι να υπάρχει αρνητικό κλίμα από το κοινό.
Το ενδιαφέρον είναι ότι σε αντίθεση με την εντύπωση που είχα από την Ελλάδα, εδώ άρχισαν να ασχολούνται με τους αγώνες εδώ και δυο βδομάδες. Οι διαφημίσεις στην τηλεόραση π.χ. και η προσπάθεια για δημιουργία κλίματος ξεκίνησε τελευταία στιγμή και κάπως άτονα. Με ενοχλεί φοβερά μια διαφήμιση που λέει "το Λονδίνο 2012 έφτασε", γιατί το Λονδίνο δεν έφτασε πουθενά και είμαστε ήδη στον έβδομο μήνα του 2012. Αλλά ίσως, όπως λέει το άρθρο της ΝΥΤ, να υπάρχει όντως ο φόβος της λέξης Ολυμπιακοί Αγώνες.
Το Σάββατο το βράδυ έφτασα Χηθροου και είδα δύο κωμικά: Στο αεροδρόμιο υπήρχε ειδικός χώρος με διαχωριστικά για ουρά και πέντε εθελοντές πίσω από γραφεία και μια ταμπέλα που έλεγε "ολυμπιακή οικογένεια, εγγραφή". Στην ουρά δεν υπήρχε ψυχή. Ήταν Σάββατο βράδυ, δέκα η ώρα. Κάποιος επιβάτης τους φώναξε "πολλή δουλειά σήμερα, ε;" και γελάγανε. Στο σταθμό του τραίνου που κατέβηκα με το εξπρές ταμπέλες "εκπρόσωποι ΜΜΕ ακολουθήστε τις πινακίδες για διαπιστευτήρια" και λίγο πιο κάτω υπήρχε το σχετικό γραφείο, με δυο νεαρούς που βαράγανε μύγες. Νομίζω το Σαββατοκύριακο έγινε η πρόβα τζενεράλε, γιατί μια φίλη μου που είναι αναπληρώτρια εθελόντρια ήταν στο Ολυμπιακό χωριό, της το είπαν τελευταία στιγμή.
Κι εδώ αρχίζει το παράπονό μου: αποφάσισα να μείνω εδώ στους ολυμπιακούς για πολλούς λόγους. Εκτός από τα περί πνεύματος των αγώνων κλπ έχω κάποια προβλήματα με το διαμέρισμά μου και περιμένω έγκριση της ασφαλιστικής εταιρίας για να πακετάρω όλο το νοικοκυριό και να έρθουν οι μαστόροι να ξηλώσουν τοίχους και πατώματα (το γιατί και πώς είναι άλλη ιστορία). Οι δουλειές θα κρατήσουν ίσως και δύο μήνες και επειδή είναι αδύνατο να βρω μέρος να μείνω δυο μήνες μόνο και δε λέει να φορτωθώ σε γνωστούς και φίλους για τόσο καιρό, έλεγα να πάω διακοπές τότε και να κανονίσω και όλες τις εξωτερικές δουλειές μου. Οπότε δε γίνεται να λείψω τώρα. Για κακή μου τύχη, όσοι φίλοι μου θα είναι Λονδίνο είναι είτε ολυμπιακοενθουσιώδεις και θα είναι εθελοντές, οπότε δεν θα τους βλέπω καθόλου, ή είναι ολυμπιοφοβικοί, που έχουν χάψει το παραμύθι ότι η πόλη θα είναι κόλαση και ήδη από χτες διαπίστωσα πόσο προβληματικό είναι αυτό. Είχα εισιτήρια για τη συναυλία στην πλατεία Τραφάλγκαρ (δωρεάν εισιτήρια), και θα πήγαινα με τη φίλη εθελόντρια που κλήθηκε τελευταία στιγμή, οπότε πήρα τηλέφωνο άλλους μπας και έρθουν και η αντίδραση ήταν η ίδια απ' όλους: δεν πάμε κέντρο, θα έχει πολυκοσμία, δεν βγαίνουμε από το σπίτι μας. Αυτό από ανθρώπους που έχουμε πάει μαζί σε συναυλίες και λοιπές εκδηλώσεις σε πάρκα και πλατείες. Οπότε τελικά δεν πήγα κι εγώ, γιατί η συναυλία δεν ήταν με αριθμημένες θέσεις, να πεις πάω και κάθομαι κάπου και παρακολουθώ, αλλά ήταν σε στυλ πικνίκ και αποφάσισα ότι πικνίκ και μόνος σου δε λέει. Στο μεταξύ ένας άλλος φίλος δήλωσε ότι την περίοδο των αγώνων δεν θα μπαίνει κέντρο καθόλου και σχεδόν μετακομίζει το εργαστήριό του από το πανεπιστήμιο στην αποθήκη του. Και δύο άλλοι που τους αρέσουν τα σπορ και είναι πρόθυμοι για εκδηλώσεις κλπ αρκεί να είναι Σαββατοκύριακο, εργάζονται σε εταιρίες που πήραν όλοι άδεια και τον καλό καιρό σχολάνε στις οχτώ το βράδυ, τώρα πάει για μεσάνυχτα.
Οπότε με βλέπω τελικά να βαριέμαι τη ζωή μου, ειδικά αν δεν κάνει καλό καιρό και είμαι κλεισμένη μέσα. Και ίσως ασχοληθώ με το πακετάρισμα της μετακόμισης και με το ξεκαθάρισμα του σπιτιού, αντί να απολαμβάνω την ατμόσφαιρα των αγώνων.

ΥΓ Γιατί δεν πήγα κι εγώ εθελόντρια; Μα γιατί όταν δέχονταν αιτήσεις πριν δυο χρόνια ετοιμαζόμουν να επιστρέψω στα θρανία και από τη μια δεν είχα χρόνο, από την άλλη πίστευα ότι τώρα θα ήμουνα πολύ απασχολημένη με σοβαρές δουλειές κι ίσως ούτε καν Λονδίνο. Στην αίτηση ήταν λες και ο ιδανικός εθελοντής είναι αγράμματος μαύρος έφηβος ράπερ και δεν έβλεπα που κολλάω εγώ. Επιπλέον, επειδή στην Αθήνα το 2004 ήμουνα με την ιδιότητα της εργαζόμενης σε ΜΜΕ, είχα σκεφτεί ότι ίσως έβρισκα κάτι παρόμοιο, που τελικά δεν βρήκα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Οι διαμένοντες στο κλεινόν άστυ σε ευχαριστούν πολύ πολύ για τη μεταφορά της ατμόσφαιρας. Μου κάλυψες κενά χρόνων...


Εδώ παραπονιούνται οι θεατές του μπιτς βόλεϊ ότι θα αναγκαστούν να φορέσουν ρούχα οι αθλήτριες, ειδικά αυτές από τις ζεστές χώρες, όπως η Βραζιλία.
Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά...
 

nickel

Administrator
Staff member
Pindaric Ode for the London Olympics 2012
Commissioned by Boris Johnson, composed by Armand D'Angour

This new Olympic flame behold,
that once burned bright in Greece of old;
with happy hearts receive once more
these Games revived on London’s shore.

Praise rival teams, in sport allied,
as athletes stream from far and wide;
the poet too must take the road
conveying praise to victory owed.

Millions of watchers will embrace
the passion of each close-run race,
the efforts of the rowing teams
and gymnasts balancing on beams.

They will observe with rapt delight
the archer draw his bowstring tight,
the skillful rider guide her horse,
and lightning bolt around the course.

The pipes will play, the drum resound,
as medallists are daily crowned;
the crowd’s hurrah will reach the skies
when victors hoist the golden prize.

Now welcome to this sea-girt land,
with London’s Mayor and co. at hand.
Good luck to all who strive to win:
applaud, and let the Games begin!


Αυτή την ωδή διάβασε ο Μπόρις Τζόνσον, δήμαρχος του Λονδίνου με κλασικές σπουδές, στη χθεσινοβραδινή γιορτή προς τιμήν της ΔΟΕ. Τη διάβασε και στα αρχαία ελληνικά, που μπορείτε να τα δείτε εδώ:
http://www.ox.ac.uk/images/hi_res/15076_Ode.jpg
και ελπίζω να έρθει ο Μελιδώνης και να μας το ψηφιοποιήσει.

Περιμένω να βγει στη γύρα και το βίντεο με τον Τζόνσον να διαβάζει την ωδή με την ερασμιακή του προφορά.

Λεπτομέρειες για την ωδή και τα λογοπαίγνια (μπλιαχ):
http://www.bbc.co.uk/news/education-18929408
http://www.ox.ac.uk/media/news_stories/2012/120723_1.html
http://www.guardian.co.uk/culture/c...boris-johnson-ancient-greek-ode?newsfeed=true
 

SBE

¥
O δήμαρχος είναι γνωστός κλασικιστής, είναι και στο σύλλογο για τη διάδοση της διδασκαλίας των αρχαίων ελληνικών και έχει φωτογραφηθεί μεταμφιεσμένος σε Ρωμαίο στρατιώτη (πριν γίνει δήμαρχος). Και γενικώς έχει ψώνιο με τους ΑΗΠ, σπίτι στο Πήλιο και όση τρέλα χρειάζεται για να είναι δήμαρχος.
Χτες πάντως τον άκουσα στο ραδιόφωνο μαγνητοφωνημένη διαφήμιση να μας παροτρύνει να πηγαίνουμε με τα πόδια στη διάρκεια των αγώνων.
 

MelidonisM

New member
Ἴδεσθε καινὸν πῦρ τόδ' Ὀλυμπικόν,
ὅ γ' ἐξέλαμψε πρόσθε καθ' Ἑλλάδα.
Ἀλλ' ἡδέως δέχεσθε τἆθλα
Λονδινίου ποταμοῦ παρ' ὄχθας.

Ὑμνεῖτε δ' αἴγλην ἀντιπάλων σοφῶν,
στρατὸς γὰρ ἦλθεν ἐκ περάτων χθονός·
καὶ χρὴ μεγίσταις ὦδ' ἀοιδόν
ἀμφ' ἀρεταῖσι καθ' ἅρμ' ἑλαύνειν.

Πλῆθος θεατῶν μυρίων ὄψεται
ὁρμὴν τρεχόντων καὶ λιπαρὰν χάριν,
σπονδὴν τ' ἐρεσσόντων ἑταίρων
ἀκροβατῶν τε δοκοὺς πατούντων.

Θεάσεται χάρματι τοξότην
τείνοντα νευράν, καὶ ποδὶ σωφρόνως
τὸν ἱππότην στρέφοντα πῶλον
ἀστεροπῆς τε σέλας θεούσης!

Πρέψουσι δ' αὐλοί καὶ τύπανον βρόμῳ
τιμῆς φλεγούσης πολλὰ καθ' ἡμέραν,
ὄχλος δὲ ἀΰσει "καλλίνικε!"
χρύσε' ἄεθλα ἐσιδὼν φέροντας.

Δεῦτε αῦτε γῆν περίρρυτον·
ἄρχων γὰρ ἄγχι καὶ πρύτανις βαρύς.
Νίκη δ' ἀρίστοις αἰὲν ἔστω·
νῦν κρότος, αἶψα δὲ τἆθλ' ἀγέσθω!


Δέστε νέα φωτιά εδώ απ' την Ολυμπία,
που έλαμψε πρώτα πέρα στην Ελλάδα,
και με χαρά δεχτείτε τους αγώνες,
στου Τάμεση του ποταμού τις όχθες.

Υμνείτε την αίγλη ικανών αντιπάλων,
λαοί ήρθαν απ' την άκρη της γης,
και πρέπει, με εξαίσια εδώ ο αοιδός τραγούδια
για αρετές των αθλητών, άρμα να οδηγεί.

Πλήθος μυριάδων θεατών θα βλέπει
ορμή δρομέων, γυαλιστερή γοητεία,
σπονδή από συντρόφους κωπηλάτες,
και ισορροπιστές δοκοβάτες.

Επίσης με χαρά θα δει τοξότη
χορδή να τεντώνει και πόδι σοφά,
ιππέα πουλάρι να στρέφει,
θα δει και λάμψη θείας αστραπής!

Θα διαπρέψουν τα πνευστά, τύμπανα στον σαματά,
σαν φλογερές απονομές θα 'χουμε κάθε μέρα,
το πλήθος θα κραυγάζει "καλλίνικε!",
χρυσά βραβεία βλέποντας οι αθλητές να παίρνουν.

Ελάτε πάλι στο νησί,
ο τελετάρχης είν' κοντά και ο δήμαρχος βαρύς.
Η νίκη τους καλυτερους πάντα να συντροφεύει,
τώρα παίξετε κρότο, ευθύς να πάρουν μπρος οι αγώνες!


Υ.Γ.
εκτός από Bɔrɪs, προφέρεται και Barys? :blink:​
 
Top