metafrasi banner

Κοστολόγηση μετάφρασης παιδικού βιβλίου. Γερμανικά προς Ελληνικά.

karma

New member
Καλησπέρα,
ήθελα να ρωτήσω για το πως κοστολογείται η ακόλουθη μεταφραστική εργασία:Πρόκειται για ένα παιδικό βιβλίο,εκτάσεως 170 σελίδων,ανά σελίδα οι λέξεις στο πρωτότυπο αριθμούν τις 220 περίπου,ίσως κάτι περισσότερο. Ακόμη, μπορεί κάποιος να μου το μεταφράσει σε ώρες εργασίας αυτό. Μου είναι τελείως άγνωστο το θέμα!Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αγαπητέ ή αγαπητή (ακόμη δεν μας έχεις διαφωτίσει :)),

Αν συζητάς με εκδότη, είναι βέβαιο ότι έχει ήδη τις δικές του τιμές και απλώς προσπαθεί να διαπιστώσει μήπως, με βάση την, όπως λες, απειρία σου αρκεστείς από μόνος/μόνη σου σε ακόμη λιγότερα. Απλώς ρώτησέ τον και διαπίστωσε αν σε ικανοποιεί η τιμή που σου προτείνει. Μην ξεχνάς ότι διαπραγματεύεσαι και ότι, αν δεν σε συμφέρει μια τιμή, μπορείς πάντα να πεις όχι.

Κανείς δεν μπορεί να σου μετατρέψει τη μετάφραση ενός βιβλίου σε ώρες εργασίας, επειδή καθένας ξεκινάει με διαφορετικά εφόδια και δουλεύει με διαφορετικούς ρυθμούς, επειδή το κείμενο Α βολεύει τον Α και το κείμενο Β ταιριάζει καλύτερα στον Β. Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το εκτιμήσεις, κάνοντας ένα μικρό δοκιμαστικό (π.χ. 1000 λέξεις) για τον εαυτό σου. Υπολόγισε επίσης ότι η ταχύτητά σου θα βελτιώνεται (ίσως και 10%) καθώς θα προχωράς και θα εξοικειώνεσαι με τον συγγραφέα και τη γλώσσα του βιβλίου, αλλά θα στρώνει και η δική σου γλώσσα.

Τέλος, αξίζει να έχεις υπόψη σου ότι οι μεταφραστές από τα γερμανικά είναι (σε ίδιο ποιοτικό επίπεδο) λιγότεροι από τους μεταφραστές από τα αγγλικά. Αυτό σημαίνει ότι, λογικά, θα έπρεπε να αμείβονται και λίγο καλύτερα. Αυτό το πράγμα δεν ισχύει πάντως, παντού, επειδή οι εκδότες χρησιμοποιούν το κτγμ αστείο επιχείρημα: «Αφού εσύ τα ξέρεις τόσο καλά τα γερμανικά, γιατί να σε πληρώσω παραπάνω;» (Αναρωτιέμαι τι λένε σε γιατρούς για τα ιατρικά ή σε κινεζομαθείς για κινέζικα κείμενα.)

Αν συζητάς για ιδιωτική ανάθεση, ξεκίνησε εκτιμώντας τις ώρες που θα χρειαστείς και υπολόγισε μόνος/μόνη σου την αξία τους...
 

karma

New member
Καλησπέρα [από αγαπητή],
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , έτυχε να μην τη δω εκείνη την ημέρα...
μάλλον σκεφτόμουν πιο αφηρημένα τον τρόπο που διαμορφώνεται η αμοιβή,όμως, πράγματι, μέσω ενός μικρού δοκιμαστικού θα βρω τον προσωπικό
ρυθμό μου και το κόστος εργασίας...Γι' αρχή είναι καλά!
 
Top