Προφορά τού sec

Zazula

Administrator
Staff member
Αναφέρομαι στο sec που είναι η σύντμηση του secant. Ολόκληρη η λέξη προφέρεται /σίκαντ/. Αυτό αντικατοπτρίζεται και στην προφορά τής σύντμησης (δηλ. /σικ/) ή είναι /σεκ/ (όπως στο δευτερόλεπτο);
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ολόκληρη η λέξη προφέρεται /σίκαντ/.
Στα ελληνικά; Γιατί όχι /σέκαντ/; Απορία είναι (εγώ έτσι κι αλλιώς ζέκαντ/ζεκ το προφέρω, αλλά το έμαθα σε άλλο ανέκδοτο).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δόκτωρ, η ερώτηση είναι στο αγγλικό υποφόρουμ. Μ' ενδιαφέρει τι γίνεται στις αγγλόφωνες χώρες. :)
 

SBE

¥
Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει ποτέ κανένα να λέει τη σύντομογραφία, μόνο τη γράφουν.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ζαζ, τη σύντμηση δεν έχει τύχει να την ακούσω, αλλά στο forvo βρίσκω δυο αγγλόφωνους, τον ένα Ιρλανδό (άκου τον monk στις αγγλικές εκφωνήσεις) που προφέρει και τα δυο (σίκαντ, σεκ) και τον άλλο Αυστραλό. Επόμενη στάση το γιουτιούμπ, όχι τώρα όμως γιατί θα με διχοτομήσουν.
Για τη χρυσή τέμνουσα, ντεμί σεκ.
 

SBE

¥

Στο 44 λέει σεκ. Αλλά είναι Άγγλος, όχι Αμερικανός.
 
Όλοι οι καθηγητές μου πρόφεραν σίκαντ και σεκ. Μάλιστα την συντετμημένη μορφή της την άκουγα συχνότερα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κι εγώ έτσι τα 'ξερα τα πράγματα, αλλά αναγκάστηκα να ρωτήσω όταν τρεις Αμερικανοί μου 'παν ότι το προφέρουν όπως το seek, οπότε κλονίστηκε η μέχρι τότε πεποίθησή μου. Αλλά τώρα ξεκαθάρισαν τα πράγματα!
 
Top