Athazagoraphobia

bernardina

Moderator
What is Athazagoraphobia?

Έλα ντε! Όπως λέει εδώ Athazagoraphobia is the fear of being forgotten or ignored and fear of forgetting.

Από πού βγαίνει, πούθε έρχεται και πούθε κατεβαίνει; ένα συμπαθέστατο σπασικλάκι έψαξε και βρήκε. Και, όχι να το παινευτούμε, αλλά η τρισχιλιετής έκανε κι εδώ το θαύμα της (τα μικρολαθάκια στον τονισμό παραβλέπονται, δεν πειράζει) :)

Ύστερα απ' όλ' αυτά, να μη βρούμε και την Ελληνίδα αδελφούλα της; Και σιγά που δεν θα υπήρχε! Τη βρίσκουμε εδώ, στην κατηγορία 3 (Φοβίες που σχετίζονται με όρους, συναισθήματα ή αισθήσεις).

Αθαζαγοραφοβία, λοιπόν, δεν είναι παρά ο παράλογος φόβος μήπως ξεχάσουμε ή ξεχαστούμε. Εγώ πάλι θα έλεγα πως είναι ο φόβος μήπως στραμπουλήξουμε τη γλώσσα μας Και δεν είναι καθόλου σπάνιος, λένε, αν κι εγώ δεν το πιστεύω... Αλήθεια, τι έλεγα...; :blink::blink:
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπέρνι, δεν ξέρω αν θ' αγόραζα τέτοια αθαζαγοραφοβία κι ας μου την πλασάρανε σαν αθό της Ζαγοράς, πάντως μ' έπιασε μια φοβιοφοβία διαβάζοντας τη σελίδα που μας έστειλες. Μπρρρ... :scared:
Το θέμα θέλει σοβαρή μελέτη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω πλείστες όσες αμφιβολίες για την εγκυρότητα του όρου καθώς και την απόπειρα ετυμολόγησής του. Και μόνο το ότι επιχειρείται να καλύψει διαφορετικές σημασίες (ο φόβος να σε ξεχάσουν, ο φόβος να σε αγνοήσουν, ο φόβος μήπως ξεχάσεις κάτι, ο φόβος μήπως χάσεις τις μνήμες σου) του αφαιρεί κάθε επιστημονική εγκυρότητα. Είναι χαρακτηριστικό το ότι έχουν διαγράψει τον όρο από τη Wikipedia. Πώς άλλωστε να ερμηνεύσουμε την παράλληλη ύπαρξη τού επίσης αδόκιμου athagoraphobia (=fear of abandonment).

Αναφέρεται στη Wikipedia:
A large number of -phobia lists circulate on the Internet, with words collected from indiscriminate sources, often copying each other. Also, a number of psychiatric websites exist that at the first glance cover a huge number of phobias, but in fact use a standard text to fit any phobia and reuse it for all unusual phobias by merely changing the name. Sometimes it leads to bizarre results, such as suggestions to cure "prostitute phobia". Such practice is known as content spamming and is used to attract search engines.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_phobias
 

bernardina

Moderator
Καμία πρόθεση να υπερασπιστώ την εγκυρότητα του όρου δεν έχω, όμως αν σκεφτούμε την ευκολία με την οποία πλάθονται πια όροι και νεολογισμοί στην εποχή μας ίσως βρισκόμαστε στο σημείο που απλώς δεν έχει καθιερωθεί με τη συχνότητα της χρήσης. Είναι δηλαδή ακόμα "άγουρη" λέξη.


Προφανώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πρόκειται για σκέτη σαπουνόφουσκα που με υπνώτισαν τα χρώματά της!


Εν τοιαύτη περιπτώσει δεν θα είχα απολύτως καμία αντίρρηση να αφαιρεθεί και τελείως από το φόρουμ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εν τοιαύτη περιπτώσει δεν θα είχα απολύτως καμία αντίρρηση να αφαιρεθεί και τελείως από το φόρουμ.
Κάθε άλλο. Υπάρχει σε μερικές δεκάδες βιβλία και σε λεξικά, ακόμα και δίγλωσσα. Ανήκει στις λέξεις που μας αρέσει να πιάνουμε και να ξετινάζουμε. Οι άλλες, οι γνωστές, μας είναι αδιάφορες πια.

:D :whistle: :bored:
 

nickel

Administrator
Staff member
Διαπιστώνω ότι έχουν εξαφανιστεί οι σύνδεσμοι του #1. Ευτυχώς. :devil:
 
Top