battuta // portabattuta

MONTAGGIO ***BATTUTA*** PEZZI

Avvitare l'asta ***portabattuta*** A ( fig.4 ) nell'apposita sede nel basamento.
Quindi infilare la battuta B ( fig.4 ) nell'asta portabattuta.
Stringendo poi la vite C ( fig.4 ) una volta regolata la battuta sulla misura desiderata.

Αφορά τη συναρμολόγηση μερών ενός παντογράφου - μηχανήματος για την επεξεργασία προφίλ αλουμινίου


Παρακάτω έχω επισυνάψει το σχήμα

Ελπίζω να μην έχετε πάει (ακόμη) όλοι διακοπές!
 

Attachments

  • scan0002.jpg
    scan0002.jpg
    86.6 KB · Views: 295

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι το battuta είναι το φρένο επαναφοράς, backstop στα αγγλικά, butée στα γαλλικά, Anschlag στα γερμανικά. Η portabattuta είναι η ράβδος που φέρει το φρένο, το στοπ. Κρίνοντας από την εικόνα, για στόπερ μού φαίνεται.

(Και δηλώνω άσχετος, οπότε take it with a pinch of salt.)
 
Ευχαριστώ! Με βοηθήσατε πολύ! Συγκεκριμένα, ο γαλλικός όρος δίνει πολλά αποτελέσματα στο ΙΑΤΕ, εκ των οποίων το αντιστήριγμα νομίζω ότι περιγράφει πολύ καλά τη λειτουργία αυτού του εξαρτήματος.

Φυσικά, δεν ξέρω αν στη jargon του τομέα χρησιμοποιείται αυτή η έκφραση ή κάποια άλλη, λιγότερο εμφανής, γενικά όμως, όταν δεν είμαι σίγουρη για κάτι, προτιμώ εκφράσεις που να κατανοώ πρώτα-πρώτα εγώ.

Αν κάποιος το έχει ξανασυναντήσει και γνωρίζει, παρακαλώ, κοπιάστε...
 

nickel

Administrator
Staff member
Το αντιστήριγμα είναι μια σωστή μετάφραση για το butée στην αρχιτεκτονική και είναι συνήθως κάτι που παρέχει βοηθητική στήριξη. Στο ΛΚΝ: διάταξη που στηρίζει κτ., και ιδίως δοκάρι τοποθετημένο κάθετα ή πλάγια για να ενισχύει τη σταθερότητα μιας κατασκευής: Μετά τους σεισμούς πολλά σπίτια χρειάστηκαν αντιστηρίγματα. Στο γαλλοαγγλικό Robert: (Archit) abutment.

Για τη δική σου ανάγκη θα πάμε στη δεύτερη σημασία του butée, πάλι στο Robert: (Tech) stop.
Δίνει και για την πισίνα end wall και για το σκι toe piece, αλλά δεν σε ενδιαφέρουν.

Οπότε, όχι «αντιστήριγμα». Από αυτό που βλέπω το «στόπερ» μού φαίνεται πιο ασφαλές από όλα.
 
Ευχαριστώ και πάλι. Μια πρόταση από έναν άλλο συνάδελφο είναι η ρέγουλα, η οποία ορίζεται ως η μπάρα σε μηχάνημα PVC, που ρυθμίζεται, προκειμένου να προσαρμόζεται το εκάστοτε τεμάχιο PVC, το οποίο πρόκειται να υποστεί επεξεργασία.

Αντίστοιχα, portabattuta, είναι η βάση της ρέγουλας, η σταθερή βάση στην οποία στηρίζεται η ρυθμιζόμενη ρέγουλα και συνήθως είναι δυο, από τη μια και απο την άλλη πλευρά του μηχανήματος.
 
Last edited:
Top