Σήμερα ψηφίζω...

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
...ξανά. Το πίστευα και το έλεγα συχνά με τις παρέες μου, πριν από τις εκλογές στις 6 Μαΐου. «Θα έχουμε ξανά εκλογές, σύντομα. Τα προβλήματα είναι πολλά και μεγάλα, το σύστημα δεν αντέχει.» Αλλά αυτό το πράγμα, δεν το είχα φανταστεί.

Δεν το είχα φανταστεί ούτε στις 7 το απόγευμα, όταν στήθηκα όπως όλη η Ελλάδα στην τηλεόραση για να δω τα έξιτ πολ. Βέβαια, η μέθοδος με τα διαστήματα «από...έως» που είχαν επιλέξει, φρονίμως ποιούσες, οι εταιρείες δημοσκοπήσεων περιείχαν το τελικό αποτέλεσμα, αλλά το έδειχναν μασκαρεμένο, επηρεασμένο βέβαια από τις προεκλογικές δημοσκοπήσεις που γνώριζαν αυτοί και δεν γνωρίζαμε εμείς.

Όλοι γνωρίζαμε βέβαια πως δεν θα υπήρχε αυτοδυναμία και περιμέναμε να δούμε με αγωνία τη σειρά για τις διερευνητικές εντολές. Βέβαια, τα χρώματα στις στήλες πήγαιναν με τη μέση τιμή των διαστημάτων και, φυσικά, οι οπαδοί των πρώτων βγήκαν στους δρόμους πανηγυρίζοντας ενώ, εξίσου φυσικά, οι οπαδοί των δεύτερων προσπαθούσαν να κρατηθούν από τα μαθηματικά των αναλυτών: «Όπως βλέπετε, υπάρχει μια στατιστική επικάλυψη του κάτω ορίου του πρώτου με το πάνω όριο του δεύτερου, αλλά φυσικά, όπως ξέρουμε...» «Είναι σαν τις μαθηματικές ελπίδες που λέμε στο ποδόσφαιρο», αστειεύτηκε ένας άλλος. «Χάνεις στο γήπεδό σου από την Μπαρτσελόνα 5-0, αλλά έχεις τις μαθηματικές ελπίδες να κερδίσεις 6-0 στο Καμπ Νου και να προκριθείς», είπε, κάνοντας ακόμη και τις κυρίες του τραπεζιού να χαμογελάσουν με κατανόηση.

Το ενδιαφέρον της βραδιάς φαινόταν ότι θα συγκεντρωνόταν στη μάχη για την τρίτη θέση, όπου η επικάλυψη στο εύρος των διαστημάτων για τα τρία επόμενα κόμματα ήταν πολύ μεγαλύτερη. «Όπως γνωρίζουμε και από τα προεκλογικά γκάλοπ», είπε ο ένας «γνωστά και άγνωστα», συμπλήρωσε με νόημα ένας άλλος, «εδώ το σκηνικό ήταν εξαρχής ρευστό. Άλλες φορές το ενδιαφέρον ήταν λίγο-πολύ ακαδημαϊκό· ποιος θα βγάλει τον τρίτο αντιπρόεδρο της βουλής, τέτοια πράγματα.» «Τώρα όμως, όπως γνωρίζουμε», συμπλήρωσε ο παρουσιαστής που είχε σπουδάσει συνταγματολόγος από το πρωί, «το τρίτο κόμμα έχει σημασία επειδή ο αρχηγός του μπορεί να πάρει διερευνητική εντολή.»

Με κατανόηση είχαν σχολιάσει και οι παρευρισκόμενοι εκπρόσωποι μεγάλων και μεσαίων κομμάτων την προσπάθεια των μικρών να περάσουν το όριο. Έξι κόμματα έδειχναν να βρίσκονται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, γύρω στο 3%. «Ο κόσμος κατανόησε τη δύναμη της ψήφου του και στράφηκε προς κόμματα που θα έμπαιναν με βεβαιότητα στη Βουλή», σχολίασε ο απερχόμενος Υπουργός Κήπων και Παρτεριών. «Το σύστημα δεν κατέρρευσε», σχολίασε κάτω από τα μουστάκια της η Υπουργός Παλαιοντολογίας και Δεινοσαυρικής.

«Φυσικά, είναι νωρίς να αποτολμήσουμε κατανομή εδρών», είπε ο συντονιστής. «Θα περιμένουμε τα επόμενα έξιτ πολ, αλλά σύμφωνα με αυτά που βλέπω, το πιθανότερο σενάριο είναι...»

Ούτε τα επόμενα έξιτ πολ μας έκαναν σοφότερους, όμως. Ναι μεν μίκρυναν τα διαστήματα, όπως είχαν ανακοινώσει οι στατιστικοί, αλλά οι επικαλύψεις παρέμεναν. Τα χρώματα στις μπάρες που ανεβοκατέβαιναν άλλαζαν ή έμεναν σταθερά αλλά, όπως έλεγαν με τυποποιημένο τρόπο οι πάντες: «Φυσικά, όσο υπάρχουν οι αμφιβολίες για την είσοδο των μικρών δεν θα μπορούμε να γνωρίζουμε την τελική κατανομή των εδρών στη Βουλή, ούτε τις ενδεχόμενες συμμαχίες. Μείνετε στο κανάλι μας, κυρίες και κύριοι, για μια συναρπαστική βραδιά που θα εξελιχτεί μπροστά στα μάτια σας χάρη στο επιτελείο των έγκυρων συνεργατών μας. Και τώρα, διαφημίσεις...»

Δεν μπορώ να πω ότι είχε αρχίσει να υπάρχει φανερή ανησυχία ούτε κατά τις εννέα το βράδυ. Υπήρχε όμως ολοφάνερη αμηχανία στα προσκαλεσμένα στελέχη όλων των τηλεοπτικών πάνελ. Οι εκπρόσωποι των δύο πρώτων ήταν πολύ προσεκτικοί, οι εκπρόσωποι των μεσαίων ένιωθαν ολοφάνερα άβολα (δεν είναι ίδιο τρίτος και πέμπτος), όσο για τα οριακά κόμματα, όποτε εμφανιζόταν κάποιος εκπρόσωπός τους, ήταν καρφωμένος στο κινητό του για να μαθαίνει τα νέα. Τα προγνωστικά όμως δεν άλλαζαν και όλοι περίμεναν την πρώτη επίσημη πρόβλεψη από την εταιρεία μηχανογράφησης. «Βέβαια, όπως μας έχουν πει από χτες κιόλας», εξηγούσαν οι παρουσιαστές, «θα πρέπει να έχουν επαρκές δείγμα, οπότε μπορεί και να είναι έτοιμοι λίγο πιο μετά από τις εννιάμισι.»

Όταν βγήκε επιτέλους ο εκπρόσωπος της εταιρείας στις έντεκα το βράδυ, και τα τελευταία χαμόγελα ολόκληρου του πολιτικού κόσμου έσβησαν. «Ζητούμε συγγνώμη από τον ελληνικό λαό», είπε ο εκπρόσωπος, «αλλά λόγω της οριακότητας των αποτελεσμάτων αποφασίσαμε να περιμένουμε να σχηματιστεί ακόμη μεγαλύτερο δείγμα από αυτό που είχαμε προβλέψει. Με περασμένα και καταμετρημένα, λοιπόν, στο σύστημά μας 27% των ψήφων, η πρόγνωσή μας είναι:»

Στην οθόνη εμφανίστηκε η ίδια εικόνα που έβλεπε πια ολόκληρη η υφήλιος από το απόγευμα. Δυο κόμματα, το ένα πιο μπροστά, αλλά όχι πολύ, μετά άλλα τρία κόμματα στο ίδιο ύψος και πιο κάτω, έξι κόμματα στο όριο. «Δυστυχώς», σχολίασε ο εκπρόσωπος, «δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε τη στατιστική ασάφεια με μεγαλύτερη ακρίβεια. Αυτή τη στιγμή έχουμε απλώς ισχυρή ένδειξη αλλά όχι βεβαιότητα για το πρώτο κόμμα, δεν γνωρίζουμε ποια θα είναι η κατάταξη για την τρίτη θέση και δεν γνωρίζουμε καν ποιο από τα έξι οριακά κόμματα θα καταφέρει τελικά την είσοδο στη Βουλή.»

Δεν χρειάζεται νομίζω να συνεχίσω να περιγράφω τη συνέχεια, που δεν άλλαξε άλλωστε μέχρι τα ξημερώματα. Όλοι θυμόμαστε την έντονη αμηχανία αρχικά, την αγωνία στη συνέχεια, την αβεβαιότητα όταν τη Δευτέρα το πρωί, με καταμετρημένο το 99,8% των ψήφων, η διαφορά των δύο πρώτων κομμάτων ήταν στις 17 ψήφους, το τρίτο κόμμα απείχε από το πέμπτο 52 ψήφους και τα έξι οριακά κόμματα είχαν ποσοστό 2,97% μέχρι 3,02%. Τα ξένα κανάλια είχαν αρχίσει να μεταδίδουν ανταποκρίσεις για το πολλαπλό θανάσιμο αδιέξοδο από την Αθήνα, οι συνταγματολόγοι να αναλύουν τα κενά του Συντάγματος και τις δυνατότητες του προέδρου.

Το μεσημέρι, η Προεδρία της Δημοκρατίας ανακοίνωσε ότι, φυσικά, ο Πρόεδρος θα δώσει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης με βάση τα επίσημα αποτελέσματα των Πρωτοδικείων, ότι αναγκαστικά οι εξελίξεις θα πρέπει να περιμένουν λίγο και ότι θα καλούσε σε διαβούλευση τους επικεφαλής και των πέντε πρώτων κομμάτων. Μετά από τις οργίλες ανακοινώσεις των αρχηγών των οριακών κομμάτων, η Προεδρία ανακοίνωσε ότι ο Πρόεδρος θα καλέσει στη συνέχεια και τους αρχηγούς τους για να τους ενημερώσει και να τους συμβουλευτεί.

Στο τέλος της εβδομάδας η κατάσταση παρέμενε, ουσιαστικά, αμετάβλητη. Οι καταμετρήσεις και επανακαταμετρήσεις οδηγούσαν σε μικροαλλαγές στον αριθμό των ψήφων, με μεγάλες συνέπειες όμως. Κάθε πρωί υπήρχε νέο δελτίο αποτελεσμάτων από το Υπουργείο Εσωτερικών· την Τετάρτη ήταν νικητής των εκλογών το προεκλογικό αουτσάιντερ και έμπαιναν έντεκα κόμματα στη Βουλފ· την Παρασκευή ήταν νικητής το φαβορί και στη Βουλή έμπαιναν εφτά.

Την Κυριακή, ο πρόεδρος ανακοίνωσε ότι αποφάσισε να δώσει ταυτόχρονα διερευνητική εντολή διάρκειας έξι ημερών στους αρχηγούς των δύο πρώτων κομμάτων, με το σκεπτικό ότι το μπόνους των πενήντα εδρών θα πήγαινε σε ένα από τα δύο κόμματα και επομένως, αν σκόπευαν να συνεργαστούν, μπορεί να μην ήξεραν τη σύνθεση, αλλά ήξεραν το άθροισμα των εδρών τους. Ταυτόχρονα, ανακοίνωσε ότι επειδή υπάρχει συνταγματική δέσμευση να μη δοθεί εντολή σε πέντε κόμματα, δεν θα έδινε τρίτη εντολή αν αποτύγχανε η συνδυαστική πρωτοδεύτερη, αλλά θα πήγαινε στη λεγόμενη τέταρτη εντολή, όπου θα προσκαλούσε τα πρώτα πέντε κόμματα για να διερευνήσουν μαζί τη δυνατότητα οικουμενικής ή άλλης λύσης.

Όλοι θυμόμαστε ότι τα δύο μεγάλα κόμματα δεν τα βρήκαν –θα χρειαζόταν, άλλωστε, μεγάλη υπέρβαση να συμπεριφερθούν σαν ίσοι μεταξύ τους όσο είχαν στο πίσω μέρος του μυαλού τους τις πενήντα ορφανές έδρες του μπόνους (χώρια τις υπόλοιπες πενήντα παιζόμενες έδρες των μικρών). Όλοι θυμόμαστε, επίσης, ότι και η οικουμενική σύσκεψη δεν έδωσε πολλά αποτελέσματα: Την απόφαση να παραμείνει ως υπηρεσιακή η υπό παραίτηση κυβέρνηση και να συγκληθεί η νέα Βουλή με μικρή καθυστέρηση στις 21 Μαΐου, με βάση τα αποτελέσματα που ως τότε θα είχαν εκδώσει πια τα Εφετεία. Και, βλέποντας και κάνοντας ως τότε.

Δεν έχουμε ξεχάσει βέβαια τι ακολούθησε όταν κυκλοφόρησε ανεπίσημα η είδηση ότι η καταμέτρηση στα Εφετεία οδηγούσε σε απόλυτη ισοψηφία. Κανείς δεν δεχόταν να δηλώσει επίσημα οτιδήποτε, φαίνεται όμως πως σε κάθε κρίσιμη θέση, την πρώτη, την τρίτη, την είσοδο, υπήρχαν ισοψηφίες και μαθηματικά απόλυτα οριακά αποτελέσματα. Και θυμόμαστε την ιδέα, που ρίχτηκε αρχικά στο Διαδίκτυο, και έγινε δεκτή σιωπηρά από όλους τους παράγοντες της πολιτικής ζωής: Να ακυρωθούν τα αποτελέσματα σε όσα εκλογικά τμήματα είχαν ψηφίσει όπως το συνολικό αποτέλεσμα και να ξαναγίνουν, εκεί μόνο, οι εκλογές, για να λυθεί το αδιέξοδο.

Ακυρώθηκαν δεκατέσσερα τμήματα σε όλη την Ελλάδα, ανάμεσά τους και το δικό μου. Είναι περιττό να σας πω ότι το ίδιο βράδυ που ανακοινώθηκε το τμήμα μου με είχαν δημοσκοπήσει εφτά εταιρείες, με είχαν προσεγγίσει μεγαλοστελέχη από πολλά κόμματα με υποσχέσεις κάθε λογής για τις λαμπρές ημέρες που περιμένουν την Ελλάδα αν τους ψηφίσω και είχαν στηθεί ουρά έξω από το σπίτι μου υποψήφιοι βουλευτές από κάθε γωνιά της χώρας για να μου ορκιστούν πόσο αποφασισμένοι είναι να τηρήσουν τον όρκο τους και να κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν για την πατρίδα και για τα παιδιά μας και... και... Φυσικά (φυσικά...) δεν έλειψαν κι εκείνοι που μου έκλεισαν το ματάκι, ότι η προσφορά μου στο Έθνος δεν θα ξεχαστεί κ.λπ. κ.λπ.

Σήμερα λοιπόν, δυο μήνες μετά, ψηφίζω. Και αποφάσισα να ξαναψηφίσω το ίδιο. Σκέφτηκα ότι, αν αντέξουμε όλοι, αν μείνουμε σταθεροί στις ιδεολογίες και στις απόψεις μας, τα αποτελέσματα δεν θα αλλάξουν και θα έχουμε ακόμη καλύτερες προσφορές στις μεθεπόμενες εκλογές.

Σήμερα νιώθω πραγματικά ότι είμαι ο κυρίαρχος Λαός. Ο σοφός Λαός. Και μου αρέσει η ψευδαίσθηση αυτή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νιώθω συγκινημένος που έπιασες τόσο καλά το σφυγμό του εθνικού μας αδιεξόδου, την άψογη συνάρτηση της εθνικής μας ασυναρτησίας. Εύγε!
 

Mindkaiser

Member
Πολύ όμορφο κείμενο Δόκτωρ. Τα συγχαρητήριά μου. Θα ψηφίσω αισθάνομαι με άλλη διάθεση.
 

daeman

Administrator
Staff member
, Δρ7χ!

Νίκος Μακρυνάκης said:
Την κάλπη να προσέξουμε
να μη μας τη γκαστρώσουν
και βγει παιδί απόπαιδο
για να μας το φορτώσουν

Δημοσκόποι (κν. γκαλοπατζήδες), στατιστικολόγοι και πράσινα άλογα!
Να ρωτήσουμε τον
Punxsutawney Phil (αυτό θα πει λαϊκή σοφία...), αν και ακούγεται πως θα κατεβεί κι αυτός υποψήφιος στις εκλογές, με σλόγκαν: "If I don't win, it's gonna be a long winter!" :D

 

SBE

¥
Εύγε, Δόχτορα, λίγο μαύρο χιούμορ δε βλάπτει ποτέ.
Εγώ από την άλλη έκανα άλλες σκέψεις. Π.χ., αφού δικαιούμαι τέσσερεις σταυρούς (α' Αθηνών) γιατί να κατεβάζει το κάθε κόμμα 25 υποψήφιους; Γιατί να μην μπορώ να ψηφίσω τέσσερεις υποψήφιους που μου αρέσουν αλλά ανήκουν σε διαφορετικά κόμματα; Γιατί δεν είχαμε περισσότερα κόμματα της τρέλλας, όπως σε προηγούμενες εκλογές που τα υποψήφια κόμματα ήταν και πάλι καμιά τριανταριά αλλά τα δεκα- είκοσι τουλάχιστον ήταν κόμματα- κωμωδίες; Γιατί σοβάρεψαν απότομα;

Και μερικά παράξενα που έμαθα: οι υπάλληλοι της ΔΕΗ που είναι υποψήφιοι (για ΔΕΗ ξέρω, αλλά μπορεί να ισχύει και για άλλες ΔΕΚΟ) έχουν 65 μέρες άδεια με πλήρεις αποδοχές. Εμ, τώρα ξέρω γιατί το κάθε κόμμα κατεβάζει 25 για μια θέση. Γιατί να μην είμαι κι εγώ στη ΔΕΗ να κατέβω με τους Πειρατές και να κααααααααααααθομαι, κι ας μη με ψηφίσει κανένας;

Οι υπάλληλοι του Δήμου Αθηναίων που εργάζονται για το στήσιμο και μάζεμα των εκλογικών τμημάτων πληρώνονται 400 ευρώ και ασχολούνται με τρία εκλογικά τμήματα (όχι κέντρα) έκαστος. Μπορεί το αυτό να ισχύει και με άλλους δήμους, πάντως εγώ στο Δ.Α. είμαι δημότισσα και εκεί πήγα χτες να δω που ψηφίζω και διάβασα την ανακοίνωση ότι σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το εξοντωτικό αυτό πρόγραμμα εργασίας και την πενιχρή αμοιβή, είχαν απεργήσει την περασμένη εβδομάδα.

Κρίση- ξεκρίση, δε βλέπω να άλλαξε κανένας δημόσιος υπάλληλος ή να φοβάται.
Τέσπα, σήμερα, εντελώς τυχαία και απρογραμμάτιστα γιατί όταν κανόνισα αυτό το ταξίδι δεν είχε εκλογές, άσκησα το εκλογικό μου δικαίωμα στις βουλευτικές εκλογές της χώρας μου ύστερα από πάνω από δεκαπέντε χρόνια. Ο νόμος περί ψήφου των κατοίκων εξωτερικού έχει ψηφιστεί αλλά μέχρι στιγμής έχει εφαρμοστεί μόνο στις ευρωεκλογές -στις οποίες ψηφίζω στο ΗΒ γιατί την καταβρίσκω να συμβάλλω στην κοινωνική και πολιτική αστάθεια της Βρετανίας, ψηφίζοντας τα πιο ανατρεπτικά κόμματα (μια τρύπα στο νερό δηλαδή). Θα μπορούσα ίσως και σήμερα να πάω στο αεροδρόμιο χωρίς το ταξιδάκι στο εκλογικό τμήμα, αλλά είμαι της παλιάς σχολής που η ψήφος είναι υποχρεωτική. Δυστυχώς, την απογοήτευση που αισθάνονται οι Έλληνες ψηφοφόροι σήμερα την αισθάνομαι εγώ για την Ελλάδα εδώ και είκοσι χρόνια. Δεκαπέντε, για να μην υπερβάλλουμε. Η απόσταση από την πλύση εγκεφάλου των ΜΜΕ, η έλλειψη ανάγκης για ρουσφέτι, η ηλικία, οι παραστάσεις από άλλα πολιτικά συστήματα κλπ κλπ βοηθάνε, α, ναι, και το Century of the Self σειρά ντοκυμαντέρ του Κέρτιζ, που είναι πλέον λίγο παλιομοδίτικη αλλά το 2000 που είχε πρωτοπαιχτεί λίγο πολύ συνόψιζε σε ένα επεισόδιο την τρέλλα της πολιτικής με τότε πρόσφατα παραδείγματα.

Πολύ τους χαίρομαι τους γνωστούς μου που είναι κομματόσκυλα, δεν έχουν διλήμματα. Και έχουν εξασφαλίσει και μερικά γερά ρουσφετάκια, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Εμένα μικρή μου έλεγαν οι πάντες να μην ασχοληθώ με την πολιτική. Κακώς γιατί έτσι έχασα πολλά χρόνια κι έτσι τώρα ασχολούμαι με την πολιτική θεωρητικά μόνο. Συμβουλή που έδωσα σε γιο συμφοιτητή που μου είπε δεν ξέρει με τι να ασχοληθεί: με τα πολιτικά, παιδί μου, με τα πολιτικά.

Αυτά...
 
Συγγνώμη που αρπάζω βίαια την ευκαιρία, αλλά πιστεύω ότι ταιριάζει:




Κι έπειτα ήρθε η οικονομική ύφεση και μπλα-μπλα και όλοι ψόφησαν και ζήσαμε εμείς καλύτερα αμήν.

Και μετά ξυπνήσαμε. Ή ξυπνήσανε. Γιατί κάποιοι κοιμόντουσαντουιτς τον ύπνο του δικαίου. Και βασικά δεν μου καίγεται καρφί αν ήταν του δικαίου ή του αδίκου, αυτά για τα οποία νοιάζομαι δεν κοστολογούνται. Ναι, κλισέ με ρίγανη, αλλά συνήθως οι αλήθειες δεν κρύβουν και καμμιά πρωτοτυπία. Σε κάθε περίπτωση, το θέμα δεν είναι τι χρωστάει ποιος και σε ποιον γιατί τον λογαριασμό τον χάσαμε και τώρα χέσ'τα. Το θέμα είναι ποια γραμμή ακολουθεί και σε ποια μεριά του στρατοπέδου στέκεται κανείς. Και δικαίως, συμβαίνει ό,τι και στον πόλεμο. Πολλοί δεν θέλουν να πολεμήσουν γιατί ούτε φταίνε ούτε ήταν δική τους επιλογή. Απλά βρέθηκαν εκεί από σπόντα. Και σαφώς θέλουν να επιλέξουν να μην πρέπει να επιλέξουν μεριά στρατοπέδου. Ακόμη κι έτσι, το δικαίωμα επιλογής ψόφησε και το κηδέψαμε προχθές. Σήμερα ή θα επιλέξεις ή θα επιλεγείς προς αποχώρηση. Και υπάρχει μεγάλη ουρά στο αποχωρητήριο. Μην μιλήσουμε και γι' αυτούς που έχουν ακράτεια γιατί πραγματικά θα το χέσουμε το ζήτημα.

Αλλά η μεγάλη αλήθεια είναι αλλού. Η ειλικρίνεια πέθανε. "Τρομερή ανακάλυψη", θα σπεύσουν ορισμένοι να πουν. Αλλά δεν ξέρουν πόσο άδικο έχουν. Μέχρι χθες μπορούσε κάποιος να πει την αλήθεια και να την γλυτώσει, αφού κανείς δεν ήξερε την τύφλα του και η γνώμη ήταν τόσο προνόμιο όσο και η γαλλική μουστάρδα. Σήμερα όλοι έχουν γνώμη (όχι απλώς οι ξερόλες Έλληνες) και κανείς πλέον δεν μπορεί να τους την στερήσει. Έτσι και κανείς δεν μπορεί πια να πει αλήθεια. Ο έντιμος πολιτικός πέθανε, αν υπήρξε ποτέ τέτοιο πράγμα. Τουλάχιστον χθες μπορούσε να υπάρξει· σήμερα όχι. Και δεν ξέρω τι είναι πιο ενοχλητικό. Το να το ξέρω ή να το μαθαίνω τελευταίος; Ή μάλλον η σειρά λίγη σημασία έχει. Σημασία έχει η συνειδητοποίηση της αφέλειας. Θα μου πει κανείς, "καλά ρε μάγκα, είσαι τόσο μαλάκας ή απλώς τον παίζεις ανηλεώς;" Και θα έχει δίκιο εν μέρει, όχι γιατί τον παίζω ανηλεώς (αυτό είναι ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο) αλλά γιατί άργησα απίστευτα να συνειδητοποιήσω πόσο σε βάθος πηγαίνει το κακό. Το καλό -ή κακό- είναι ότι είμαι τουλάχιστον ο πρώτος που το συνειδητοποιεί σ' αυτήν την κλίμακα (οι υπόλοιποι συνειδητοποιώ ότι ακόμη κοιμούνται).

Και ναι, το πρόβλημα δεν είναι απλώς μια παγκόσμια κρίση και ποσώς είναι οι ευσεβείς πόθοι των απάντων παλαιο-νεο-μοντερνο-ντεμι-κομμουνιστών, αναρχικών και λοιπών σε -ων. Και φυσικότατα δεν πάμε για νέες τάξεις, καταστροφές και λοιπά παρατράγουδα. Το πρόβλημα είναι ότι θα συνεχίσουμε να ζούμε ακριβώς το ίδιο όνειρο σε βάθος χρόνου μεγαλύτερο από όσο έχει κανένας συνειδητοποιήσει. Κανείς δεν έχει πάρει χαμπάρι τι είδους κύκλος είναι αυτός στον οποίο βρισκόμαστε. Μπήκαμε σε ένα loop που δεν έχουμε ξαναμπεί και ανάθεμά με αν έχει break clause. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό δεν θα τελειώσει ποτέ. Τα πράγματα έχουν σταματήσει να κάνουν τον κύκλο τους, όπως έλεγαν κάποτε. Κι αυτοί που δεν έχουν δουλειά ή αυτοί που πεινάνε; Υπάρχουν δυο ορατές λύσεις: μετανάστευση ή θάνατος. Θα είναι φαντάζομαι το νέο σύνθημα της εποχής. Α και δεν ισχύει μόνο εδώ. Παντού. Δεν έχει σημασία άλλωστε αν θα μεταναστεύσει κανείς σε πιο εύρωστη, οικονομικά, χώρα. Η ουσία είναι η πράξη.

Και κάπου εδώ σταματάω γιατί τίποτα απ' αυτά δεν έχει νόημα. Ούτε είχε ούτε θα έχει. Ή μάλλον θα αποκτήσει ιστορική αξία αν και ποτέ βγούμε από το loop, που προσωπικά δεν πιστεύω με τίποτα. Ούτε σε επαναστάσεις πιστεύω ούτε σε θυμούς ούτε σε εξεγέρσεις ούτε σε συγκίνηση. Όποια κίνηση ήταν να γίνει έγινε. Τα τραίνα τα χάσαμε εδώ και καιρό, πείτε bye bye στην Αλεξάνδρεια που χάσατε.

Κλείστε και την πόρτα φεύγοντας.



Ελληγεννής Αλεξανδρινός, Δευτέρα, 20 Σεπτεμβρίου του 2010, Πόρτσμουθ.
 

SBE

¥
Δεν πειράζει Δόχτορα, ποιος μπορούσε να προβλέψει ορισμένα από τα αποτελέσματα, π.χ. ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί Έλληνες υπερακροδεξιοί;
 
Υπερακροδεξιά την ονομάζουμε τώρα την... τουουουουουουουουουουτ... αλήθεια, τι ειρωνεία να μιλάμε τόσο καιρό για νέα ναζιστική Γερμανία και να βγάζουμε 21 βουλευτές της ΧΑ, μέσα στο ίδιο μας το σπίτι.

Πάντως, όπως φαίνονται τα αποτελέσματα αυτήν την στιγμή (92,79% επί του συνόλου), η διαφορά στο να μην βγάλουν 151 βουλευτές ΝΔ+ΠΑΣΟΚ, παίχτηκε στις 5000 ψήφους, μέγιστο.
 

SBE

¥
Ελληγενή, επειδή εγώ έχω δει περισσότερες εκλογικές αναμετρήσεις από σένα μάλλον, ας πούμε ότι άμα σου λείπουν δυο- τρεις για να έχεις 151 όλο και κάποιο καλό παιδί θα εμφανιστεί να προσχωρήσει κλπ κλπ. Με το αζημίωτο βεβαίως. Ε, και τώρα που έχουμε Βουλή που αποτελείται κυρίως από κομματίδια που φτιάχτηκαν γι'αυτό το λόγο, υπάρχει μπόλικη προσφορά. Και φυσικά, όπως προφήτεψε κι ο δόχτορας, μπορεί να παιχτεί και τίποτα με καμιά έδρα πάνω- κάτω (εδώ φαγώνονται οι υποψήφιοι με ενστάσεις και πολλαπλές καταμετρήσεις στον καλό καιρό).
 
Χωρίς να το αποκλείω, αυτήν την φορά είναι λίγο διαφορετικό το πράγμα. Μην ξεχνάς ότι πήγαμε σε εκλογές με ένα κόμμα που πήρε 44% στις προηγούμενες, λίγο παραπάνω από 2,5 χρόνια πριν· ένα κόμμα που τώρα βγάζει λίγο παραπάνω από 13%, τρίτο και καταϊδρωμένο. Ένας συνασπισμός ΝΔ+ΠΑΣΟΚ, μάλλον δεν θα είναι βιώσιμος, ακόμη κι αν έχουν το οριακό +1, στην βουλή. Πρώτα απ' όλα, είναι προφανές ότι ένα τέτοιο σχήμα δεν μπορεί να λειτουργήσει, αφού οποισδήποτε βουλευτής μπορεί να εκβιάζει την σταθερότητα του κοινοβουλίου, πολύ περισσότερο που ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι εκ σπαργάνων άσπονδοι σύμμαχοι.

Εδώ συνέβη τ' ανάλογο το '93 (με τον Σαμαρά στον αντίθετο ρόλο), που ήταν και μόνη της η ΝΔ με 47% και 2 εκατομμύρια παραπάνω ψηφοφόρους και δίχως να είμαστε στο χείλος του γκρεμού.
 

SBE

¥
Σ'αυτό έχεις δίκιο, οπότε αναμένουμε τις εξελίξεις των επόμενων δυο-τριών ημερών.
 

LostVerse

Member
Δεν πειράζει Δόχτορα, ποιος μπορούσε να προβλέψει ορισμένα από τα αποτελέσματα, π.χ. ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί Έλληνες υπερακροδεξιοί;

Μα δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί. Το ποσοστό τους είναι σταθερά στο 0,02-0,03%. Το ότι ειδικά σ' αυτές τις εκλογές βρέθηκε ένα ακόμα 6,9χ% που ψήφισε ΧΑ δεν σημαίνει ότι είναι υπερακροδεξιοί (sic) αλλά ότι όλες οι υπόλοιπες επιλογές ήταν από ανεπαρκείς έως επικίνδυνοι. Ανεπαρκείς για προφανείς λόγους, κι επικίνδυνοι γιατί έβλεπαν το πρόβλημα και παρίσταναν ότι δεν υπήρχε (σ.σ. κι ακόμα αυτό παριστάνουν).
Η μόνη ελπίδα τώρα, που λέει ο λόγος, είναι μήπως δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο και πέσει το ποσοστό τους στις επόμενες εκλογές. Πολύ φοβάμαι όμως ότι κι αυτό όταν γίνει, ίσως να μην είναι αρκετό, ακριβώς επειδή το ίδιο θα συμβεί και με όλους τους υπόλοιπους, κοινώς η κωλοτούμπα της κωλοτούμπας.

Υπερακροδεξιά την ονομάζουμε τώρα την... τουουουουουουουουουουτ... αλήθεια, τι ειρωνεία να μιλάμε τόσο καιρό για νέα ναζιστική Γερμανία και να βγάζουμε 21 βουλευτές της ΧΑ, μέσα στο ίδιο μας το σπίτι.

Μεγάλη ειρωνεία, σαφέστατα, που αν μη τι άλλο θα πρέπει να ξυπνήσει πολλούς από τον ύπνο του δικαίου που κοιμούνταν μέχρι τώρα ώστε να κάτσουν να αναρωτηθούν τι έκαναν ή δεν έκαναν με αποτέλεσμα να στείλουν τόσες εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο στην ΧΑ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν πειράζει Δόχτορα, ποιος μπορούσε να προβλέψει ορισμένα από τα αποτελέσματα, π.χ. ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί Έλληνες υπερακροδεξιοί;
Τόσοι πολλοί Έλληνες νεοναζί. Ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
 
Το ότι ειδικά σ' αυτές τις εκλογές βρέθηκε ένα ακόμα 6,9χ% που ψήφισε ΧΑ δεν σημαίνει ότι είναι υπερακροδεξιοί (sic) αλλά ότι όλες οι υπόλοιπες επιλογές ήταν από ανεπαρκείς έως επικίνδυνοι.

Δηλαδή λες ότι το 7% του εκλογικού σώματος έκρινε ότι οι υπόλοιποι ήταν περισσότερο επικίνδυνοι από τους χρυσαυγίτες;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα,

Για να μη συσκοτίζονται οι συζητήσεις μας για την αναζήτηση ισορροπιών κλπ κλπ από το περίφημο μπόνους, σας υπολόγισα (τρίτη στήλη) ποια θα ήταν η κατανομή των εδρών χωρίς το μπόνους και (ως έξτρα μπόνους :)), ποια θα ήταν η κατανομή των εδρών με απλή και άδολη αναλογική (όλη η χώρα μια ενιαία περιφέρεια). Φυσικά, πρόκειται για μαθηματική άσκηση: το διαφορετικό εκλογικό σύστημα θα είχε επηρεάσει και ολόκληρο τον εκλογικό αγώνα.


Κόμμα | Ποσοστό | με bonus 50 | χωρίς bonus | χωρίς 3%
Νέα Δημοκρατία|18,87|108|70|57
ΣΥΡΙΖΑ|16,76|52|62|50
ΠΑΣΟΚ|13,19|41|49|40
Ανεξάρτητοι Έλληνες|10,60|33|40|32
ΚΚΕ|8,48|26|31|25
Χρυσή Αυγή|6,97|21|25|21
Δημοκρατική Αριστερά|6,10|19|23|18
Οικολόγοι Πράσινοι|2,93|||9
ΛΑΟΣ|2,90|||9
ΔηΣυμ|2,56|||8
Δημιουργία ξανά|2,15|||6
Δράση ΦΙΣ|1,80|||5
ΑΝΤΑΡΣΥΑ|1,19|||4
Κοινωνική Συμφωνία|0,96|||3
ΌΧΙ|0,92|||3
Δεν πληρώνω|0,88|||3
Ένωση Κεντρώων|0,61|||2
Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας|0,60|||2
Κόμμα Πειρατών|0,51|||2
Κοινωνία -Καποδίστριας|0,45|||1
ΣΥΝΟΛΟ || 300 | 300 | 300
 

LostVerse

Member
Δηλαδή λες ότι το 7% του εκλογικού σώματος έκρινε ότι οι υπόλοιποι ήταν περισσότερο επικίνδυνοι από τους χρυσαυγίτες;

Ακριβώς αυτό, με τη μόνη διαφορά ότι δεν το λέω εγώ. Το αποτέλεσμα το λέει.

BTW, να κι ένας από αυτούς που από το εκλογικό αποτέλεσμα εισέπραξαν το ακριβώς αντίθετο μήνυμα, κοινώς κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου κοιτάζοντας το δάχτυλο αντί για το φεγγάρι...

Τόσοι πολλοί Έλληνες νεοναζί. Ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

Χωρίς παρεξήγηση φυσικά, απλά μια διαπίστωση. Ούτε ήταν λύση να αποκαλέσεις νεοναζί τους δυνητικούς ψηφοφόρους της ΧΑ πριν τις εκλογές για να τους αποτρέψεις (εκ του αποτελέσματος κρίνοντας), ούτε μετά τις εκλογές θα είναι λύση για να μην την ξαναψηφίσουν. Η μόνη λύση δυστυχώς θα είχε τεράστιο κόστος με όρους αυτοκριτικής, πράγμα που από μόνο του είναι μια εξήγηση για την στάση που τηρούν πολλοί και την επομένη των εκλογών.

Και δυστυχώς, λυπάμαι για αυτό που θα πω, αλλά βλέπω ότι ζούμε μέρες της δημοκρατίας της Βαϊμάρης. Όποιοι δεν διδάσκονται από την ιστορία, είναι καταδικασμένοι να την ξαναζήσουν.
 

LostVerse

Member
Καλημέρα,

Για να μη συσκοτίζονται οι συζητήσεις μας για την αναζήτηση ισορροπιών κλπ κλπ από το περίφημο μπόνους, σας υπολόγισα (τρίτη στήλη) ποια θα ήταν η κατανομή των εδρών χωρίς το μπόνους και (ως έξτρα μπόνους :)), ποια θα ήταν η κατανομή των εδρών με απλή και άδολη αναλογική (όλη η χώρα μια ενιαία περιφέρεια). Φυσικά, πρόκειται για μαθηματική άσκηση: το διαφορετικό εκλογικό σύστημα θα είχε επηρεάσει και ολόκληρο τον εκλογικό αγώνα.

Δόκτωρα, μια και ασχολείσαι αρκετά με τα των εκλογικών νόμων και παραθύρων, μπορείς να επιβεβαιώσεις ή διαψεύσεις ότι ο ΣΥΡΙΖΑ σε περίπτωση που ήταν πρώτο κόμμα, ΔΕΝ θα έπαιρνε το μπόνους των 50 εδρών; Υπάρχει τέτοιο παραθυράκι στο νόμο Παυλόπουλου για πολιτικούς σχηματισμούς αποτελούμενους από περισσότερα του ενός κομμάτων;
 
Top