metafrasi banner

Magistrate's bureau

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τα ευρήματα είναι ελάχιστα και τα περισσότερα παραπέμπουν κατευθείαν στο κείμενό μου.
He had said that the Triad was developing 16 "next generation" weapons hidden in a bomb shelter built by the Russians during the Cold War, under the Magistrate's Bureau in Budapest.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ, αν διαβάσω «ειρηνοδικείο» στους υπότιτλους, (α) δεν θα έρθω εδώ να σε ξεφωνίσω, (β) δεν θα μπορώ να βρω τεκμηρίωση να σε ξεφωνίσω.


Να ρωτήσεις στο ουγγρο-αγγλικό ζευγάρι του ProZ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έθεσα το ερώτημα στον αγαπητό András Mohay, μέλος του Προζ. Η απάντησή του:

Μελέτησα λίγο το θέμα και

(1) διαπίστωσα ότι πρόκειται για όρο ανύπαρκτο στα Αγγλικά (δες Google) εκτός της συγκεκριμένης σειράς: όλα τα links οδηγούν στη σειρά αυτή

(2) "ειρηνοδικεία" δεν υπάρχουν στην Ουγγαρία

(3) ο λατινικής προέλευσης όρος (στα Ουγγρικά magisztratus) έχει πέσει από καιρό σε αχρηστία και κάποτε σήμαινε "δημογεροντία", "δημοτικό συμβούλιο" (οπότε αναρωτήθηκα μήπως πρόκειται για το Δημαρχείο Βουδαπέστης, αφού σε Ειρηνοδικεία δύσκολα γίνονται γενεαλογικές έρευνες)

(4) σκέφτηκα, επίσης, μήπως πρόκειται για τα Γενικά Αρχεία του Κράτους (εντυπωσιακό κτίριο στο Κάστρο της Βούδας)

(5) και καθώς δεν βρήκα στις "Εικόνες" του Google τίποτα σχετικό, προτείνω να βάλεις "το Δικαστικό Μέγαρο" που είναι άχρωμο, άοσμο και ανώδυνο.

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όπως ανέφερε πιο πάνω και ο András, η πρωταγωνίστρια επισκέπτεται το εν λόγω κτίριο για να ανακαλύψει στοιχεία για το γενεαλογικό της δέντρο. Σ' εμάς, οι υπηρεσίες που τηρούν αυτά τα στοιχεία είναι το Ληξιαρχείο και τα Δημοτολόγια.
Πώς θα μπορούσαμε, λοιπόν, το ονομάσουμε το Magistrate's Bureau, εκτός από Δικαστικό Μέγαρο -- που δεν μου κολλάει καλά, μια και δεν είναι υπηρεσία τήρησης μητρώων;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα πόση διάσταση θέλεις να του δώσεις; Υπάρχουν και τα Γενικά Αρχεία του Κράτους. Αλλά γιατί να μην το πεις Δικαστικό Μέγαρο; Δεν είναι απίθανο εκεί (στο υποθετικό κτίριο) να στεγάζονται και το Ληξιαρχείο και το Αρχειοφυλάκιο και το Κτηματολόγιο. Εσύ θα διορθώσεις το ζαβό σκριπτ;
 
Top