Αγγλικές εκφράσεις - κουίζ

Θυμήθηκα ένα αρχείο Excel που κυκλοφορούσε παλιότερα, στο οποίο πρέπει να μαντέψεις αγγλικές φράσεις και εκφράσεις που δίνονται μόνο με τα αρχικά τους. Μου είχε φανεί πολύ διασκεδαστικό και σας το συνιστώ. Κάποιες από τις εκφράσεις είναι πολύ εύκολες, άλλες αρκετά δύσκολες. Τα περί Mensa μπορείτε να τα αγνοήσετε (επισυνάπτω το αρχείο όπως κυκλοφορούσε). Προσέξτε μόνο ότι δεν δέχεται τις αποστρόφους, θα πρέπει να τις παραλείψετε.
Δίνω μόνο μία βοήθεια: δύο από τις ερωτήσεις αφορούν στη Νότια Αφρική.
Καλή διασκέδαση!
 

Attachments

  • Mensa_test.zip
    38.6 KB · Views: 199

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είχα συναντήσει ένα ανάλογο στα ελληνικά, και με είχε παιδέψει πολύ, αλλά είχα φτάσει σε καλό σημείο απ' ό,τι θυμάμαι.
 

Elsa

¥
Λες μάλλον αυτό που επισυνάπτω, αφήνω κι εγώ το πρώτο συμπληρωμένο, γιατί ίσως κάποιοι το έχουν ξεχάσει... :rolleyes:
 

Attachments

  • MensaTestv3.21.zip
    7.1 KB · Views: 172

nickel

Administrator
Staff member
Βέβαια, είναι αποθαρρυντικό όταν του λες «60 minutes in an hour» και «1000 years in a millennium» και αυτό σου λέει FALSE επειδή έχει ανορθόγραφη απάντηση. Άμα του βάλεις «*a hour» και «*millenium», τα δέχεται.
:angry:
 
Απ' το στόμα μου το πήρες. Αν και το a hour το υποψιάστηκα γιατί δίνει a H.
 
Το an hour κόντεψε να με τρελλάνει μέχρι που το έγραψα κι εγώ a hour και σώθηκα.Το millennium το έγραψα από την αρχή millenium γιατί δεν θυμόμουν το δεύτερο "ν" κι έτσι δεν είχα πρόβλημα. Είχα όμως, την δεύτερη φορά που το προσπάθησα, με το year που το δεχόταν σαν σωστό μόνο αν το έγραφα με κεφαλαίο.
Με την ευκαιρία, δεν μας δίνετε και μερικές απαντήσεις για να έχουμε να πορευόμαστε;
Γιατί, τι στο καλό είναι το 180 Ψ για την Ε του Π Δ ή 3Π σε μία Γ στο ελληνικό κουίζ
ή 13=UFS και 8 T on a O στο αγγλικό κουίζ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν θέλεις να «κλέψεις», Google is your friend. Ίσως όμως είναι καλύτερα να το πολεμήσεις μέχρι τελικής πτώσης...
 
Ναι, οι απαντήσεις υπάρχουν, τις βρίσκεις εύκολα. Αν και τα περί MENSA είναι αηδίες. Δεν ξέρω αν όντως είναι της MENSA αλλά δεν έχουν την παραμικρή σχέση με ευφυία.

Επίσης το ελληνικό δεν λειτουργεί καλά γιατί δεν υπάρχουν τα απαραίτητα άρθρα. Είναι ολοφάνερα φτιαγμένο έχοντας σαν πρότυπο την αγγλική έκδοση, που δουλεύει μια χαρά.
 

Elsa

¥
Γιατί, τι στο καλό είναι το 180 Ψ για την Ε του Π Δ ή 3Π σε μία Γ στο ελληνικό κουίζ
Το πρώτο έχει σχέση με τη Βουλή. Το δεύτερο με μονάδες μέτρησης.
 
Με την ευκαιρία, δεν μας δίνετε και μερικές απαντήσεις για να έχουμε να πορευόμαστε;
Γιατί, τι στο καλό είναι το 180 Ψ για την Ε του Π Δ ή 3Π σε μία Γ στο ελληνικό κουίζ
ή 13=UFS και 8 T on a O στο αγγλικό κουίζ;

Απάντηση για το 13: 13 is unlucky for some
Απάντηση για το 8: 8 tentacles on a octopus
Αλλά συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκελ - σχεδόν όλα μπορείς να τα βρεις μόνος σου, και τότε έχει άλλη χαρά :-) (εμένα το 13 L in a B D με δυσκόλεψε πολύ...)
 
Δεν θα ψάξω ακόμη στο γκουγκλ γιατί υποθέτω ότι αν προσπαθήσω θα βρω κι άλλα γιατί δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένη με το "somewhat intelligent".
Προς το παρόν προηγείται η χώνεψη του αρνιού και των ....γαρδουμπακίων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν όντως είναι της MENSA αλλά δεν έχουν την παραμικρή σχέση με ευφυΐα.

Δεν ξέρω αν είναι της Μένσα, έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου, και δεν έχω τη διάθεση να το ψάξω. Ωστόσο, απαιτεί και συνδυαστικές ικανότητες, εκτός από τις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Δεν αρκεί να ξέρεις ότι η ώρα έχει 60 λεπτά, πρέπει να κάνεις και τις σωστές αναδιφήσεις στις γνώσεις σου (και για κάποια απ' αυτά οι απαιτήσεις είναι υπερβολικές). Άλλωστε, δεν είναι όλα τα τεστ ευφυΐας βασισμένα αποκλειστικά πάνω σε συνδυαστικές ικανότητες. Θυμάμαι ότι είχα πάει καλά με τα τεστ στα βιβλία του Eysenck επειδή, με την τριβή από κουίζ και σταυρόλεξα, έβγαζα και όλα τα γλωσσικά τεστ. Αυτά απαιτούσαν όχι μόνο να ξέρεις αγγλικά αλλά και να παίζεις με τις λέξεις. Από την άλλη, και τετραψήφιο IQ να είχες, χωρίς να ξέρεις αγγλικά δεν θα έκανες τίποτα.


Και με την ευκαιρία:
Four-year-old Heidi Hankins joins Mensa with 159 IQ

[...] According to Mensa, the signs of a gifted child include an unusual memory, reading at an early age, intolerance of other children and an awareness of world events. A gifted child will also ask questions all of the time.
 
Γενικά είμαι κατά της Mensa και θεωρώ ότι τα άτομα από πίσω της είναι βλάκες με περικεφαλαία, για διάφορους λόγους (με κύριο το ότι κανένα IQ τεστ δεν θεωρείται αξιόπιστη μέτρηση ευφυίας σε καμμιά από τις σχετικές επιστήμες). Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.
 
Top