Τι του λες;

SBE

¥
Αναζητώ έξυπνες απαντήσεις από τους συμφορουμίτες για το ακόλουθο περιστατικό:
Ήμασταν λοιπόν εφτά τουρίστες έτοιμοι για σύντομη περιήγηση σε αξιοθέατο που χρειάζεσαι οδηγό. Μόλις είχαμε κατέβει από το ανοιχτό λεωφορείο που κάνει πολλές στάσεις. Ο οδηγός μας ρωτάει από πού είμαστε, λέει η τετραμελής οικογένεια Γερμανία, λέει το ζευγάρι Δανία, λέω εγώ Ελλάδα. Ο Δανός με ρωτάει Ελλάδα; Ελλάδα. Και μου λέει με ελαφρό μειδίαμα και προσποιητή έκπληξη, που μπορεί και να το παρεξήγησα και να μην ήταν ειρωνικό :s
No money.

Τι απαντάς σε αυτό;
Τα φώτα σας.


ΥΓ Ο φίλος που με φιλοξενούσε είπε έπρεπε να είχα πει:
Lots of money. Credit cards. Denmark paying. :):p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
  • Τα φώτα τους. Επειδή θα τους τα αλλάξουμε.
  • No money, γι' αυτό στείλαμε μόνο μια εκπρόσωπο στην εκδήλωση.
  • No money, γιατί ταΐζαμε τη δικιά σας, τη Δανέζα, τη βασίλισσα που σουτάραμε.
  • Και σένα τι σε νοιάζει; Μπες πρώτα στο ευρώ να δεις τα ζόρικα.
  • A, yes. You, Greek of the North.
  • Γροιλανδία forever free, ρε ξεφτίλες.
  • Τι λες, ρε χάλια, που νομίζεις ότι βουνό είναι εκείνο το τριόροφο της θείας σου έξω από την Κοπενχάγη;
  • Ξέρεις ότι εμείς λέμε κοπεχάι το χειρότερο γλυκό που φτιάχνουν στο Λουτράκι; Λουτράκι, ρε, Καζίνο, γιουνόου;
  • Δανεία, είπατε; Χμμμ....
  • Το ξέρεις ότι κάτι δικοί σου πρόγονοι ανακάλυψαν λέει την Αμερική και το ξέχασαν; Σαν το χαρτάκι με τα ψώνια, ένα πράμα;



(για την επόμενη δεκάδα, χρεώνω... ;)).
 

SBE

¥
Δόχτορα με αυτό με τη Γροιλανδία :lol::lol:

Έλληγενή, δεν ξέρω πού κολλάει, πάντως στην Αγγλία δεν μου είπε κανείς αντίστοιχα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Yes, but lots of sun.

Κι αν δεν τον πείθει αυτό, του δείχνεις τον (παλιό, ευτυχώς) πίνακα εδώ: 35 η Δανία, 84 η Ελλάδα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εάν είσαι σίγουρη ότι το λέει ειρωνικά και θέλεις να ασχοληθείς, πολλές προσεγγίσεις.
  • Η ιστορική, με ύφος έκπληκτο: No money? But we invented it, kind sir.
  • H επαγγελματικά ειρωνική: Remarkable, the hospitality of Danish tour guides.
  • Η χαιρέκακη γεωγραφική 1: No money, but yes sun. And we may get money, even if it takes a million years, but you'll never get any sun, son, not in a million years.
  • Η χαιρέκακη γεωγραφική 2: Go tell it on the mountain. You don't know what a mountain is? It figures.
  • Η χαιρέκακη διατροφική: No money, but loads of feta, not those lime chunks you call white cheese. What? Danish blue? Does the word roquefort ring a bell?
  • Η τυροπαρετυμολογική: Δανiκό σ' εμάς θα πει και το δανειζόμενο και το δανέζικο. Κι εσείς "δανείζεστε" απ' όλους, τυριά τουλάχιστον, ρε τυρί. Τυχαίο; Δεν νομίζω.
  • Η διαγλωσσική, με μια δόση συντροφικότητας: του εξηγείς ότι Δεν στα ελληνικά θα πει Not και του λες στο φιλικό:
Den mark for us now, den mark for you tomorrow, mate. We're all marked for slaughter.​
  • Η σεξπιρική, με μια δόση ανησυχίας: Yes, we had a chance but we blew it. I wonder: When was the last time you checked if there's something rotten in the state of Denmark too?
  • Η σεξιστική κακεντρεχής: Tell me, did your mother come to Greece on holiday when she was young? And did you ever wonder why your helmets of yore had horns?
  • H γυαλίζει-το-μάτι-μου ντενιρική: Are you talking to me?
  • H γυαλίζει-το-μάτι-μου αλπατσινική, μόνο που θέλει πολυβόλο: Say hello to my little friend!

Δρα, εντεκάδα έφτασα απλήρωτος, αλλά έχω δυο τρία κοινά με σένα και τον Νικέλ, όπως βλέπω.

Αυτά όμως είναι για πλάκα μεταξύ μας, έτσι; Τι μας φταίει ένας καημένος Δανός πλανημένος, εμάς τους δανειοπλανημένους;
 

nickel

Administrator
Staff member
Η απάντηση μού βγήκε αυθόρμητα, αφού τους τελευταίους μήνες με καταπλάκωσε η σκοτεινιά των σουηδικών Girl with the Dragon Tattoo και των δανέζικων Forbrydelsen (The Killing).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ήταν Δανός ο tour guide. Το άλλο ζευγάρι ήταν οι Δανοί. Δεν νομίζω ότι η SBE πήγε για τουρισμό στη Δανία. Σωστά τα λέω;

Οι συντουρίστες επεχείρησαν να δείξουν ότι ξέρουν κάτι για την κατάσταση αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Εντάξει, η ίδια η SBE ζητάει να της δώσουμε έξυπνες απαντήσεις, άρα της απαντάτε σαν άσκηση, αλλά δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο μυγιάγγιχτοι, νομίζω. Δεν είπε και τίποτα προσβλητικό ο άνθρωπος για να βγάλουμε από το σεντούκι όλες τις προσβολές που ξέρουμε.

Πάντως, εγώ δεν θα απαντούσα απολύτως τίποτα ή θα απαντούσα, "Yes, no money unfortunately".
 
Top