Αφηρημένοι χρήστες και ηλίθιοι προγραμματιστές

nickel

Administrator
Staff member
Όποιος από εσάς δεν έχει χάσει ένα μικρό κομμάτι της ζωής του δουλεύοντας σε κάποιο αρχείο που σας ήρθε συνημμένο σε μήνυμα, για να ανακαλύψει αργότερα ότι δούλεψε και «έσωσε» στον κοπανιστό αέρα της Μικρομαλακής, να σηκώσει το χέρι του.

Από τον καιρό που θυμάμαι αυτό το ηλίθιο πρόγραμμα που λέγεται Outlook Express, θυμάμαι ανθρώπους να με παίρνουν μέσα σε μαύρη απελπισία, να τους πω ποια μαρμάγκα έκανε μια χαψιά το αρχείο που τόση ώρα δούλευαν και τώρα δεν υπάρχει πουθενά. Η πρώτη ερώτηση που τους κάνω είναι: «Ήταν αρχείο συνημμένο σε ιμέιλ;» Και η απάντηση είναι κατά κανόνα καταφατική, και έρχεται κατά κανόνα μετά από λίγα δευτερόλεπτα, όπου προηγείται αργά αργά η συνειδητοποίηση της τεράστιας κουταμαρακίας και έπεται η απελπισία, γιατί τη σήμερον ημέρα φαίνεται ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη αγγαρεία από το να ξαναγράψεις κάτι που πριν από λίγο πίστευες ότι έγραψες, έσωσες, τελείωσες.

Βέβαια, η μεγάλη βλακεία είναι του Word, που σου επιτρέπει να επεξεργάζεσαι και να αποθηκεύεις αρχεία στον κοπανιστό αέρα, ενώ ξέρει ότι από τη δική του πλευρά θα ακολουθήσει την τακτική «ψέκασα, σκούπισα, νομίζεις ότι τελείωσες». Έτσι, αντί να σου ανοίγει το αρχείο σε μορφή Read Only (δεν ξέρω αν το κάνει στο 2007), σε αφήνει μέσα στην καλή χαρά της άγνοιας ή της αφηρημάδας σου να προχωράς στον όλεθρο.

Με πήρε απελπισμένη μια φίλη μετά από 4 ώρες δουλειά σε αρχείο που της είχα στείλει συνημμένο και κάθε καλή προσπάθεια και αναζήτηση στο χώρο των προσωρινών αρχείων δεν απέφερε κανένα αποτέλεσμα, ούτε καν ένα σκουπιδάκι. Οι χρήστες μπορεί να έχουν άγνοια, μπορεί να είναι αφηρημένοι (νομίζετε ότι δεν το έχω πάθει κι εγώ;), αλλά μετά από τόσα χρόνια, που είμαι βέβαιος ότι κάθε χρήστης θα έχει τη δική του θλιβερή ιστορία να διηγηθεί, δεν θα μπορούσαν να το προλαβαίνουν με κάποιον τρόπο; Πείτε μου, σας παρακαλώ, ότι κάτι προβλέπει το Word 2007.
 
Ένας κύριος εδώ εξηγεί ότι αν κλείσεις πρώτα το Word, τo Outlook θα καταλάβει ότι έκανες αλλαγή στο κείμενο, και όταν πας να κλείσεις το μήνυμα στο Outlook, θα σε ρωτήσει αν θες να σώσεις τις αλλαγές. Φυσικά, εσύ δε θα καταλάβεις ποιες αλλαγές εννοεί, και θα πεις "όχι". Επίσης, αν κλείσεις πρώτα το Outlook, και μετά σώσεις το Word που έχεις πειράξει, το Outlook που έχει ήδη κλείσει δε σβήνει το αρχείο, οπότε αν ψάξεις στα temp files παίζει να το βρεις.

Τέλος, αν δεν κάνω λάθος, αν χρησιμοποιούσες μεταφραστική μνήμη, αυτά που έγραφες αποθηκεύονται εκεί και, ακόμη κι αν χαθούν όλες οι αλλαγές στο Word, τα ξαναγράφει η μνήμη αντί για σένα.
 
Βρε παιδιά, ο Λίο σωστά και απλά τα λέει στο τέλος του λινκ που έδωσε ο Λεξοπλάστ: Σώστε το attachment στο desktop και μετά βγάλτε του τα μάτια...
 

Elena

¥
Επίσης, αν κλείσεις πρώτα το Outlook, και μετά σώσεις το Word που έχεις πειράξει, το Outlook που έχει ήδη κλείσει δε σβήνει το αρχείο, οπότε αν ψάξεις στα temp files παίζει να το βρεις.

Στα temp Internet files. :)
 
Πείτε μου, σας παρακαλώ, ότι κάτι προβλέπει το Word 2007.

Δεν ξέρω για το Word γιατί δεν μου έτυχε ποτέ να ανοίξω αρχείο από οποιοδήποτε πρόγραμμα αλληλογραφίας και να αρχίσω να δουλεύω. Κάπου το αποθηκεύω πριν (σύστημα αρχειοθέτησης εργασιών). Χώρια που από τότε που εμφανίστηκε το MS Outlook, για μένα το Outlook Express έπαψε να υπάρχει. Επίσης, για μένα ήταν και είναι δεύτερη φύση το "δεξί κλικ" και "Αποθήκευση".

Αλλά εφόσον ρωτάς, ούτε το MS Outlook 2007 προβλέπει κάτι τέτοιο, αλλά σου προσφέρει τη δυνατότητα προεπισκόπησης του συνημμένου μέσα από το πλαίσιο προβολής. Οπότε, δεν χρειάζεται να ανοίξεις ένα αρχείο για να δεις το περιεχόμενο.

Συνεπώς, "δεξί κλικ" σε οποιοδήποτε συνημμένο και "Αποθήκευση", αγαπητοί συνάδελφοι. Είναι η σίγουρη λύση για να αποφεύγουμε τέτοια ατυχήματα.

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή συνέχεια ;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πάντως, εγώ έχει τύχει να πω «ναι» και να αποθηκευτεί το αρχείο και να μην υπάρχει ούτε στα προσωρινά ούτε πουθενά. Ευτυχώς τώρα με σώζει η μεταφραστική μνήμη, όμως αφού την πάτησα ήδη 2 φορές, κάνω «αποθήκευση ως» ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ προτού αρχίσω να μεταφράζω.
Το 2007 νομίζω δεν προβλέπει κάτι ειδικό. Θα το κοιτάξω προσεκτικότερα και θα σας ενημερώσω :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα, καλημέρα.

Έχω αρχίσει να νιώθω πολύ άσχημα. Μόνο εγώ κι η φίλη μου την έχουμε κάνει την πατάτα;

Προφανώς, κάθε σώφρων χρήστης, το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να αποθηκεύσει το αρχείο αν είναι αρχείο δουλειάς. Είχα την εντύπωση (ο μέσος φίλος μου δεν είναι σαΐνι και εξπέρ σαν εσάς, ούτε ξέρει τι πάει να πει μεταφραστική μνήμη) ότι όλοι την κάνουν μία φορά την πατάτα από άγνοια και μερικές ακόμα από αφηρημάδα.

Συνήθως βρίσκεται το «χαμένο» αρχείο στο χώρο εναποθήκευσης κοπανιστού αέρα· χτες δεν συνέβη αυτό. Αλλά πόσοι είναι οι μέσοι χρήστες που μπορούν να μπουν σ' αυτόν το λαβύρινθο και γιατί να πρέπει να το κάνουν; Μόνο προεπισκόπηση, που είπε η Nadia, θα έπρεπε να επιτρέπεται ή κανένα πρόγραμμα δεν θα έπρεπε να επιτρέπει αποθήκευση σε χώρους προσωρινής φύλαξης.

Επιμένω λοιπόν: οι πιθανότητες να κάνεις λάθος είναι πολλές, η συχνότητα λάθους μεγάλη, η διαδικασία προφύλαξης του χρήστη απλή, και οι προγραμματιστές ηλίθιοι. Ή γελάνε μαζί μας, με το πόδι τους τεντωμένο να δουν πότε θα την πάρουμε την κουτρουβάλα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μου έχει συμβεί κι εμένα. Και μάλιστα, την πρώτη φορά που μου συνέβη ήταν δουλειά αρκετών ωρών.

Τώρα είμαι λίγο πιο προσεκτική, αλλά σίγουρα θα έπρεπε στο πρόγραμμα να μην υπήρχε αυτή η πιθανότητα λάθους. Θα έπρεπε κάθε φορά που πατάς save σ' αυτόν τον φάκελο, να σε προειδοποιεί ότι δεν είναι κανονικός τρόπος αυτός να κάνεις save.

Διαβάζουμε κι αυτό το αρθράκι, για να είμαστε πιο υποψιασμένοι την επόμενη φορά.

Where Attachments Opened from Outlook Express are Stored

Should you ever forget to do that, you can try recovering the file:

* Select Control Panel from the Start menu.
* Open Internet Options.
* Go to the General tab.
* Click Settings under Temporary Internet files.
* Now click View Files... under Temporary Internet files folder.
* Look for the edited copy of the attachment in
o the Temporary Internet Files folder,
o the Content.IE5 sub-folder or
o a folder beneath the Content.IE5 folder.

http://email.about.com/od/outlookexpresstips/qt/et030806.htm
 
Last edited:
Το Word δεν έχει λόγο να σε προειδοποιήσει, γιατί δεν ξέρει τι είναι ο φάκελος στον οποίο σώζει. Άσχετο που και το λειτουργικό σύστημα, και το Outlook είναι της ίδιας εταιρείας. Είναι μονοπώλιο και δεν έγινε και τίποτα αν στραβώσει και κανένας χρήστης. Ούτε Thunderbird θα βάλει, ούτε ΟpenOffice, άσε που και να τα βάλει, πάλι μπορεί να την κάνει την πατάτα.

Εμένα, πάντως, ο υπολογιστής μου με ρωτάει όταν κάνω διπλό κλικ σε attachment (στο Thunderbird, αλλά φαντάζομαι και στο Outlook το ίδιο θα έκανε), αν θέλω αν το σώσω ή να το ανοίξω με κάποιο πρόγραμμα. Εσάς γιατί δεν σας ρωτάει; Διαλέξατε το ωτομάτικλει*;



*ετυμ: ωτομάτικλει < ώτα + μάτια + κλείω < audiovisually shut (deaf and blind)
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
*ετυμ: ωτομάτικλει < ώτα + μάτια + κλείω < audiovisually shut (deaf and blind)

Ομολογώ ότι δεν ξέρω τι κάνει ο μέσος χρήστης, αλλά αμφιβάλλω αν θα κλείνει και το στόμα του μετά από ένα τέτοιο πάθημα...



Με την ευκαιρία αυτής της συζήτησης, να θυμηθώ τα παλιά. Μου άρεσε λοιπόν και χρησιμοποιούσα κάποτε το Eudora, για έναν κυρίως λόγο: επειδή αποθήκευε τα συνημμένα σε καθορισμένο χώρο και όχι σαν μέρος του database των μηνυμάτων. Έτσι:
(α) το database των μηνυμάτων έπιανε ελάχιστο χώρο
(β) αν έκανες λάθος να πειράξεις κείμενο, δεν έψαχνες να βρεις πού ήταν οι διορθώσεις σου (έχανες, βέβαια, έτσι το πρωτότυπο κείμενο).
(γ) μπορούσες να πάρεις τα συνημμένα αποκεί και να τα πας όπου θες.

Θα μπορούσε να υπάρχει η δυνατότητα σαν επιλογή στο Express, αλλά για κάποιο λόγο δεν το έχουν σκεφτεί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα μπορούσε να υπάρχει η δυνατότητα σαν επιλογή στο Express, αλλά για κάποιο λόγο δεν το έχουν σκεφτεί.
Ως γνωστόν, πολλά δεν έχουν σκεφτεί στη Μικρομαλακή - ή τα έχουν σκεφτεί, αλλά δεν τα έχουν εφαρμόσει. Γι' αυτό όταν μιλάς με τους κατόχους Mac, σε κοιτάνε σαν να είσαι ούφο, γιατί αυτοί τα έχουν λυμένα όλα αυτά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ανάσταση νήματος.

Μπορεί οι έξυπνοι χρήστες να μην το παθαίνουν αυτό που περιγράφουμε εδώ, αλλά εμένα μου συνέβη δύο φορές τελευταία, επειδή ένα λογισμικό υποτιτλισμού που χρησιμοποιώ έχει την εξής γελοία συμπεριφορά:
Ανοίγεις με το εν λόγω λογισμικό ένα αρχείο μέσα από το email σου (εγώ χρησιμοποιώ το Windows Live Mail, δηλαδή τον διάδοχο του Outlook Express), και αρχίζεις να το δουλεύεις. Επειδή δεν θέλεις να πάθεις τη ζημιά να σώζεται στα temporary internet files, αφού έχεις καεί στο παρελθόν, κάνεις αμέσως save σε έναν κανονικό φάκελο με ορατά αρχεία. Και συνεχίζεις να δουλεύεις κάνοντας συχνά save. Την πάτησες, όμως. Επειδή το εν λόγω λογισμικό, που έχει το εξωτικό όνομα Ayato, κάνει κάτι που δεν το έχω ξαναδεί πουθενά: Όταν κάνεις το πρώτο save, δεν σε μεταφέρει στο καινούργιο αρχείο που έφτιαξες με το save, αλλά συνεχίζει να βρίσκεται μέσα στο παλιό, δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που είναι στον φάκελο των temporary Internet files. Προφανώς δεν το καταλαβαίνεις, επειδή τα δυο αρχεία έχουν το ίδιο όνομα. Πρέπει δηλαδή να θυμάσαι μετά το πρώτο save να κλείνεις το πρώτο αρχείο και να ανοίγεις το δεύτερο, ώστε να είσαι στη σωστή θέση και να μην έχεις τρεχάματα. Αλλά δεν το θυμάσαι πάντα, δυστυχώς. :(

Τέλος πάντων, επειδή μου συνέβη τελευταία αυτό, και όταν έπαθα τη ζημιά και άρχισα να ψάχνω αυτά τα καταραμένα temporary internet files στον φάκελο Content.ΙΕ5, δεν τα έβρισκα, ό,τι κι αν έκανα. Επισκέφτηκα πολλές σελίδες που έδιναν συμβουλές αναζήτησης αυτού του φακέλου, έβρισκα φάκελο με αυτό το όνομα, αλλά δεν ήταν ο σωστός, αφού δεν υπήρχε μέσα το αρχείο που έψαχνα.

Και τελικά είδα φως. Σε μία ιστοσελίδα βρήκα τη λύση και τώρα ξέρω με ποιο τρόπο να ψάχνω τα κρυμμένα αρχεία. Σήμερα το πρωί που μου συνέβη πάλι το ίδιο, μετά από τρίωρη χθεσινοβραδινή δουλειά, δεν τρελάθηκα, δεν στενοχωρήθηκα καθόλου. Πήγα καρφί στον σωστό φάκελο, με τη σωστή διαδικασία και βρήκα το αρχείο μου.

Ιδού λοιπόν η λύση, τη μοιράζομαι μαζί σας. Ισχύει για τα Windows 7, δεν ξέρω για άλλα συστήματα.

1) Στις επιλογές φακέλων, Folder and Search options, πάμε στο View και τσεκάρουμε το Show Hidden Files, Folders and Drives, ώστε να βλέπουμε και τα κρυφά αρχεία.
2) Πάμε στo My Documents και στο address bar γράφουμε:
C:\Documents and Settings\Username\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5
Εκεί που γράφει Username, το αντικαθιστούμε με το username που έχουμε στον υπολογιστή μας. Εγώ εκεί έγραψα Alexandra.

Αμέσως παρουσιάζεται ο φάκελος Content.IE5 που περιέχει υποφακέλους με περίεργα ονόματα, μείγματα γραμμάτων και αριθμών. Από αυτούς επιλέγουμε τον φάκελο που έχει την ημερομηνία που μας εξυπηρετεί. Αν είναι περισσότεροι από έναν, τους ανοίγουμε όλους και ψάχνουμε εκεί μέσα το αρχείο μας. Και το βρίσκουμε!

Capture.jpg
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τότε είχα XP. Όλες οι διαδικασίες που περιγράφουμε στο άλλο νήμα αποδείχτηκαν άκαρπες όταν προσπάθησα να βρω τα αρχεία στο Windows 7. Διότι, όπως ξέρεις, στα Windows 7 είναι αδύνατο να έχεις πρόσβαση σε φάκελο με το όνομα Documents and Settings ή Local Settings μέσω του Explorer. Ο μόνος τρόπος, τουλάχιστον όπως διαπίστωσα εγώ, είναι αυτός που περιγράφω πιο πάνω.

Δεν θα έκανα, όπως καταλαβαίνεις, τη διάκριση μεταξύ Windows 7 και άλλων συστημάτων, αν το δοκιμασμένο κόλπο που ξέραμε για τα Windows XP είχε εφαρμογή και στα 7άρια. Αλλά δεν έχει.
 

Earion

Moderator
Staff member
Ερώτηση άσχετου: Μπορείς να το βγάλεις στην Επιφάνεια γραφείου με σύντμηση; :s
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Βεβαίως και μπορείς, και καλά έκανες και το πρότεινες! Μόλις έφτιαξα ένα νέο shortcut στην επιφάνεια εργασίας μου.
 
Μα για ποιο λόγο να ανοίξει κανείς αρχείο μέσα από το e-mail; Δεν είναι πιο λογικό και ασφαλές να σώσεις πρώτα το attachment εκεί που θέλεις και μετά να αρχίσεις να δουλεύεις;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα για ποιο λόγο να ανοίξει κανείς αρχείο μέσα από το e-mail;
Το λέει ο τίτλος του νήματος: "Αφηρημένοι χρήστες". Δεν ανοίγεις μέσω του e-mail τις φωτογραφίες και τα pdf; Ε, μερικές φορές παρασύρεσαι και ανοίγεις και κάποιο άλλο αρχείο που κανονικά θα έπρεπε να το σώσεις πρώτα.
 
Δεν ανοίγεις μέσω του e-mail τις φωτογραφίες και τα pdf;

Όχι :-) Δεν εμπιστεύομαι καθόλου το Outlook Express γιατί υποπτεύομαι ότι «ξεχνάει» πολλά πράγματα ανοιχτά στα Temporary Files, και γι' αυτό κάνω Save τα πάντα στο Desktop.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
H αλήθεια είναι ότι ανοίγω τα πάντα μέσα από το email μου εκτός από εκείνα που θα χρειαστεί να επεξεργαστώ στη συνέχεια, μόνο που καμιά φορά μού ξεφεύγει.
 
Top