Πολιτικός χάρτης

Ήλπιζα ότι δεν θα έβγαινα εκεί που βγήκα, αλλά βγήκα εκεί που βγήκα...
 

SBE

¥
Το έλαβα αυτό τις προάλλες και μου φάνηκε ότι κάπου το είχα ξαναδεί (πέρα από το ότι μοιάζει με το τεστ του Νόλαν). Κυρίως όμως μου φάνηκε προχειροπροσαρμογή αμερικανικού τεστ, γιατί ορισμένα από τα ζητήματα που αναφέρει είναι από αυτά που κερδίζουν ή χάνουν τις εκλογές εκεί και διχάζουν την αμερικανική κοινή γνώμη αλλά στην Ελλάδα δεν έχουν ίδια απήχηση. Θανατική ποινή, εκτρώσεις κλπ κι αν αλλάξετε τις απαντήσεις σε αυτά σας τοποθετεί αλλού στο πολιτικό σκηνικό, άσχετα από τις άλλες σας απαντήσεις.
Όσο για τα αποτελέσματα, όταν το είχα κάνει στα αμερικάνικα με είχε βγάλει αριστερή (και liberal και libertarian), που για τα αμερικάνικα δεδομένα είμαι και παραείμαι. Όμως αριστερή για τα ελληνικά δεδομένα και μάλιστα οπαδός του ΣΥΡΙΖΑ, όπως με βγάζει δηλαδή, δεν είμαι σίγουρα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μην ανησυχείς. Εκτός του ότι αυτοπροσδιοριζόμαστε και δεν περιμένουμε να μας πούμε τα τεστ πού βρισκόμαστε, φαίνεται από τον τελικό χάρτη ότι είναι λίγο μπερδεμένα τα πράματα. Είναι δυνατόν η αναρχία να είναι πλάι πλάι με τη σοσιαλοδημοκρατία;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θανατική ποινή, εκτρώσεις κλπ κι αν αλλάξετε τις απαντήσεις σε αυτά σας τοποθετεί αλλού στο πολιτικό σκηνικό, άσχετα από τις άλλες σας απαντήσεις.
Κι όμως, αν γράψεις κατά της θανατικής ποινής και των εκτρώσεων, κατά της ομοφυλοφιλίας και κατά της αντιμετώπισης των χρηστών ναρκωτικών ουσιών ως αρρώστων, με παράλληλη τοποθέτηση υπέρ του κρατικού παρεμβατισμού και κατά της παγκοσμιοποίησης, σε βγάζει ακριβώς στην κομμουνιστική αριστερά.
 

Earion

Moderator
Staff member
Σκέτη απογοήτευση. Με τοποθετεί εκεί όπου δεν πίστευα ότι ανήκω και σε επαφή με ένα χώρο όπου δεν θα ήθελα να ανήκω!
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά, μήπως αυτοπροσδιοριζόμαστε λάθος; :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω ωστόσο ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη και η παράμετρος του ότι στην Ελλάδα ο αυτοπροσδιορισμός και η τοποθέτηση ενός κόμματος στον πολιτικό χάρτη δεν συμπίπτει υποχρεωτικά με την πρακτική του.
 
Είναι δυνατόν η αναρχία να είναι πλάι πλάι με τη σοσιαλοδημοκρατία;

Ναι, κι εμένα μου φαίνεται λάθος αυτό.
Η σωστή θέση της αναρχίας είναι ακριβώς δίπλα, πάνω από τον φιλελευθερισμό. Στο κάτω κάτω, η αναρχία αυτό ακριβώς είναι: μια ακραία μορφή φιλελευθερισμού (χωρίς νόμους, χωρίς κράτος κ.ο.κ.). Αλλά μάλλον είχαν ήδη σπάσει τον φιλελευθερισμό στα δύο, οπότε δεν τους έβγαινε. Όμως κι εκεί υπάρχει πρόβλημα. Ο "κοινωνικός φιλελευθερισμός" τι άραγε είναι, αν όχι σοσιαλδημοκρατία;

Κατά τα άλλα, κι εμένα μου φαίνεται πολύ καλό. Όχι μόνο με έβγαλε εκεί όπου φανταζόμουν, αλλά όταν βάλθηκα να απαντώ από διαφορετικές ιδεολογικές τοποθετήσεις, με έβγαζε κάθε φορά εκεί όπου προέβλεπα. Τη χριστιανοδημοκρατία δυσκολεύτηκα πολύ να πιάσω.
 

SBE

¥
Πολιτιστική παρατήρηση: βλέπω ότι όσοι έκαναν το τεστ αναφέρουν με βγάζει πιο πάνω, πιο κάτω, με πέτυχε διάνα κλπ αλλά τελικά μόνο εγώ είπα και το κόμμα και τον πολιτικό χώρο που με έβγαλε. Δεν είναι αυτό το μήνυμα πρόσκληση για να αρχίσετε τις δηλώσεις, είναι όπως είπα παρατήρηση γεγονότων.

Πιστεύω ότι για αυτή τη διαφορά παίζει ρόλο το ότι ζω εκτός Ελλάδας, όπου το να λες που ανήκεις πολιτικά δεν είναι ούτε δεσμευτικό (όλοι αλλάζουν γνώμη και μέσα σε κάθε χώρο υπάρχουν πολλές γνώμες), ούτε σημαίνει ότι οι άλλοι θα αλλάξουν γνώμη για σένα αν μάθουν την πολιτική σου τοποθέτηση. Ίσως πάλι να κάνω λάθος και να είναι προσωπική επιλογή. Δυο παραδείγματα:

Στη Νέα Υόρκη είχα μείνει στο σπίτι μιας κυρίας μεγάλης ηλικίας η οποία είχε στο γραφείο της κορνιζαρισμένα ενθύμια από την προεκλογική εκστρατεία του Έντουαρτ Κέννεντυ το '80 και από το αντίστοιχο συνέδριο των Δημοκρατικών. Αποκόμματα εφημερίδων, φωτογραφίες, κονκάρδες κλπ. Και γιατί όχι;

Στην Ελλάδα από την άλλη θυμάμαι μια φορά που πέτυχα στην τηλεόραση συνέντευξη μιας δημοσιογράφου (δε θυμάμαι ποιάς) η οποία έλεγε ότι στα πρώτα της βήματα δούλευε για την Απογευματινή και ευγνωμονούσε τον Αθανασιάδη που την είχε προσλάβει παρόλο που δεν ανήκε πολιτικά στον ίδιο χώρο και ότι καμιά φορά της έλεγε "βρε παιδί μου, είναι ανάγκη να λες ότι είσαι [παύση, κούνημα του κεφαλιού με νόημα, κλείσιμο ματιού κλπ], δε γίνεται να λες ότι είσαι [άλλο κούνημα κεφαλιού, παύση κλπ], να μου κάνεις τη ζωή πιο εύκολη". Ο θεατής αντιλαμβανόταν ότι οι λέξεις που έλειπαν ήταν [ΚΚΕ] και [νόμιμο αριστερό κόμμα της εποχής εκείνης] και δεν κατάλαβα γιατί η δημοσιογράφος δυσκολευόταν να το πει σαράντα χρόνια αργότερα, στην Ελλάδα του 21ου αιώνα που κανένας δεν διώκεται για τα φρονήματά του. ΟΚ, στα ενδιάμεσα η δημοσιογράφος είχε μετακινηθεί πολιτικά, αλλά κι αυτό μέρος του προγράμματος είναι. Οι πιο πολλοί δεν ξεκινάνε κέντρο, εκεί καταλήγουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολιτιστική παρατήρηση: βλέπω ότι όσοι έκαναν το τεστ αναφέρουν με βγάζει πιο πάνω, πιο κάτω, με πέτυχε διάνα κλπ αλλά τελικά μόνο εγώ είπα και το κόμμα και τον πολιτικό χώρο που με έβγαλε.
Εγώ, μόνο δακτυλικά αποτυπώματα δεν κατέθεσα. Επίσης, τον φάκελό μου στην Ασφάλεια δεν τον έχω δει. Νομίζω τους κάψανε (;).
 
Πάντως το είπε και ο Νίκελ παραπάνω, και δεν έχω πρόβλημα να πω κι εγώ πού με έβγαλε. Εμένα με έβγαλε φιλελεύθερο, στα όρια με τη σοσιαλδημοκρατία.

Κατά τα άλλα, ένα δίκιο το έχεις. Παλιά στην Ελλάδα δεν τολμούσες να πεις ότι ήσουν αριστερός, γιατί κινδύνευες με διώξεις. Τώρα, τηρουμένων των αναλογιών, δεν τολμάς να πεις ότι δεν είσαι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή δεν είναι φανερή η τοποθέτηση καθενός από το τι και το πώς γράφει εδώ μέσα, θέλουμε να το δούμε και σε μια εικόνα που ενδεχομένως είναι και μαϊμουδέ;

Ορίστε: Αναρχική σοσιαλδημοκρατία (κι εγώ απόρησα με αυτόν τον ορισμό, νομίζω ότι είναι λάθος απόδοση. Μελετώντας ποια ευρήματα οδηγούν προς τα εκεί, ίσως ήθελαν να πουν «κάτι μη πατερναλιστικό»).



Και για όποιον έκανε μερικές δοκιμές, όσο περισσότερες απαντήσεις δίνεις προς το κέντρο των επιλογών, τόσο πιο πολύ σε βγάζει στο κέντρο. Αν απαντήσεις «ουδέτερο» σε όλα, σου δίνει ένα ωραίο κυκλάκι στο γεωμετρικό κέντρο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και για όποιον έκανε μερικές δοκιμές, όσο περισσότερες απαντήσεις δίνεις προς το κέντρο των επιλογών, τόσο πιο πολύ σε βγάζει στο κέντρο. Αν απαντήσεις «ουδέτερο» σε όλα, σου δίνει ένα ωραίο κυκλάκι στο γεωμετρικό κέντρο.
Εγώ σπάω το κεφάλι μου να δω πώς βγαίνει η Χριστιανοδημοκρατία - άτιμε panadeli, κοντεύω να πάρω διδακτορικό στη δημιουργική απώλεια χρόνου. :D
 

SBE

¥
Είπα ότι δεν είναι πρόσκληση, πολιτιστική - γλωσσολογική παρατήρηση είναι.
Τώρα θα κοιτάξω κι εγώ πώς βγαίνει κανείς χριστιανοδημοκράτης...
και ναι, την πέτυχα με τη δεύτερη βάζοντας στα κοινωνικά ζητήματα προς τα δεξιά και στα οικονομικά προς τα αριστερά (δεν εννοώ γεωγραφικά).
Παρεμπιπτόντως είχα πάντα την εντύπωση ότι η χριστιανοδημοκρατία είναι κάπου αλλού στον πολιτικό χάρτη.
 
Εγώ σπάω το κεφάλι μου να δω πώς βγαίνει η Χριστιανοδημοκρατία - άτιμε panadeli, κοντεύω να πάρω διδακτορικό στη δημιουργική απώλεια χρόνου. :D

Πιάσε πρώτα τον Ολοκληρωτισμό, που είναι πολύ εύκολο, και μετά μετρίασε ορισμένες απαντήσεις. Βάλε δηλ. μερικά ουδέτερα, μάλλον ναι και μάλλον όχι.
 
Top