Η αερογέφυρα του Ομπάμα

nickel

Administrator
Staff member
Το ’χει (το χάρισμα, τώρα και το χρίσμα). Είναι απίθανο το τι γράφεται για την ομιλία του Ομπάμα στο Βερολίνο. Αν δεν στραβώσουν πολύ τα πράγματα, ίσως σε λίγα χρόνια να θεωρείται μια ιστορική ομιλία. Αξίζει πάντως να την ακούσει κανείς ολόκληρη.



 
[J]ust as American bases built in the last century still help to defend the security of this continent [Europe], so does our country still sacrifice greatly for freedom around the globe.

Πείτε ένα "ευχαριστώ" ρε παιδιά... Τόσες θυσίες οι άνθρωποι.

Not only have walls come down in Berlin, but they have come down in Belfast, where Protestant and Catholic found a way to live together; in the Balkans, where our Atlantic alliance ended wars and brought savage war criminals to justice;

Είναι επιτυχία να συμβιώνουν ειρηνικά στο Ulster οι εισβολείς με το γηγενές έθνος. Το ίδιο και στην Κύπρο, άλλωστε. Σωστά; Και βέβαια, πολύ επίκαιρη η σπόντα, λίγες μέρες μετά τη σύλληψη του Κάρατζιτς. Ο οποίος δε δικάστηκε ακόμη, αλλά δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε για τα αυτονόητα. Savage war criminals, οπωσδήποτε.

In this new century, Americans and Europeans alike will be required to do more – not less. Partnership and cooperation among nations is not a choice; it is the one way, the only way, to protect our common security and advance our common humanity.

Our common security, against whom? Θα συνεχιστεί για πάντα η τρομο-κινδυνολογία και το παραμύθι περί Οσάμα, έτσι; Είναι και ο Ομπάμα μέσα στο κόλπο; Φυσικά:

For the people of Afghanistan, and for our shared security, the work must be done. America cannot do this alone. The Afghan people need our troops and your troops; our support and your support to defeat the Taliban and al Qaeda.

The Afghan people do not need anyone's troops. Ask them. Είναι θρασύτατα προκλητικό υποψήφιος πρόεδρος των ΗΠΑ έστω και να λέει τη φράση "savage war criminals". Σε όλον αυτόν τον μονόπλευρο πόλεμο και τις απειλές αμερικανικής επινόησης, ο αμερικανικός λαός μπορεί να είναι δέσμιος λόγω εθνικότητας και, κυρίως, λόγω των αστραφτερά πλυμένων εγκεφάλων τους. Οι Ευρωπαίοι, όμως; Θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει "common destiny" μεταξύ ΗΠΑ και Ευρώπης. Αλλά κι αν είναι έτσι, εγώ ούτε ζήτησα τέτοια κοινοκτημοσύνη, ούτε την αποδέχτηκα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ελπίζω να μην περίμενες ότι ένας υποψήφιος πρόεδρος των ΗΠΑ θα μιλούσε σαν εκπρόσωπος των Γερμανών πρασίνων (ή άλλων χρωμάτων). Ωστόσο, το common destiny που βλέπω εγώ, είναι ότι θα πατώσουμε όλοι μαζί αν δεν υπάρξει κοινή πολιτική για προβλήματα του πλανήτη. Έστω και σε επίπεδο υποσχέσεων, καλό είναι να τα ακούμε. Ας είμαστε ρεαλιστές: ας μην περιμένουμε την αμερικανική προεδρία να ευθυγραμμιστεί με τις προσωπικές μας απόψεις για το πώς θα γίνει καλύτερος ο κόσμος. Γιατί έτσι θα είμαστε απλώς πάντα κυνικοί, με τον δικό μας τρόπο.

Ήθελα πάντως να επισημάνω ότι ο άνθρωπος είναι χαρισματικός. Εκτός από το εντελώς χολιγουντιανό στήσιμο (πόσους τόσο καλούς προέδρους έχει βγάλει το Χόλιγουντ;), τον είπε ολόκληρο τον ημίωρο λόγο χωρίς να διαβάζει και με ένα μόνο σαρδάμ!
 
Τα ίδια, Παντελάκη μου, τα ίδια, Παντελή μου...
Είμαι περίεργη, μετά από πόσους μήνες στην προεδρία (εκτός αν τον φάει ο Μακέιν, που χλωμό το βλέπω) θα τον χαρακτηρίσουν "προδότη" οι brothers...
 

danae

¥
Δυστυχώς δεν έχω ήχο --όλα τα προβληματικά μηχανήματα εγώ τα αγοράζω-- και δεν μπόρεσα να ακούσω το λόγο και να κρίνω τη χαρισματικότητα του ομιλητή. Αυτά που αναφέρει ο Lexoplast όμως τα βρίσκω κι εγώ πολύ απογοητευτικά. Όταν βλέπεις έναν νέο και ωραίο μαυρούλη να είναι αντίπαλος της Χίλαρι, έχεις περισσότερες προσδοκίες. Τα ίδια με την Κοντολίζα και τον Μπους τζούνιορ βλέπω, απλώς σε πιο ωραίο περιτύλιγμα. Αδιέξοδο!
 
Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι το πρόσωπο του Προέδρου, του οποιουδήποτε προέδρου θα κάνει ουσιαστική διαφορά.
 

danae

¥
Ακριβώς αυτό είναι το θλιβερό, ότι δεν υπάρχει στην πραγματικότητα εναλλακτική, οι πρόεδροι είναι απλοί διεκπεραιωτές.
 
Μμμμ. Και κάτι περίεργο: κοίταζα τον τίτλο η αερογέφυρα του Ομπάμα και διάβαζα Οσάμα.
 
Απλά να διευκρινήσω ότι δεν το λέω με υπαινιγμό, αλλά μάλλον ως περίεργο αστείο!
:)
 


(Mod's note: Picture missing. It's safer to save them on your disk and then upload them at sites like ImageShack)

By Pat Oliphant
 
Aντιγράφω από το site της Arianna Huffington:

With just ninety days left in the election it's come down to this: our energy policy and a good deal of this presidential campaign are being discussed through the lens of Paris Hilton. What a big goof it all is! If you just ignore all the soldiers and civilians dying in the Mideast, and all the millions losing their homes and their jobs at home, you could really see the lighter side of it all.

It all started with McCain's ad comparing Obama to Britney Spears and Paris Hilton.

And then we had Paris Hilton's response...

...followed by the McCain camp's response to Paris Hilton: "It sounds like Paris Hilton supports John McCain's 'all of the above' approach to America's energy crisis -- including both alternatives and drilling. Paris Hilton might not be as big a celebrity as Barack Obama, but she obviously has a better energy plan." Who ever thought this election wasn't going to be about the issues?

Of course, it's not exactly a surprise that the Republican election machine would resort to trying to make the entire election into an issueless sideshow. I mean, what else do they have? But it is still a sad spectacle to see John McCain going along with it with such glib eagerness. The man who once pledged to run a "respectful campaign" and who said that Obama "would rather lose a war in order to win a political campaign" has made it clear that he'd rather lose everything he has stood for than lose the White House.
 

nickel

Administrator
Staff member
(Λοιπόν, μετά από αυτό άρχισα να τη συμπαθώ.)
Την Αριάννα ή την Πάρις;

(Την Πάρις δεν είχα πάψει ποτέ να τη συμπαθώ. Την Αριάννα δεν άρχισα ποτέ...)
 
Την Αριάννα ή την Πάρις;

(Την Πάρις δεν είχα πάψει ποτέ να τη συμπαθώ. Την Αριάννα δεν άρχισα ποτέ...)

Μα ήμουν έτοιμη να ποστάρω ακριβώς το ίδιο πράγμα!! Τστστσ... Ρίχνετε και τα ταρώ να κάνω μια βόλτα από Δροσιά; :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Λοιπόν, αφού κατάφερα τώρα και άκουσα τη χτεσινή ομιλία του Ομπάμα, να ξαναπώ ότι χαίρεσαι να τον παρακολουθείς, έναν τόσο χαρισματικό άνθρωπο. Μάννα εξ ουρανού μετά από 8 χρόνια Μπους. Δεν θα ανοίξω συζήτηση για την πολιτική του, γιατί αυτός μιλάει στους Αμερικανούς και εμείς δεν ψηφίζουμε σαν Αμερικανοί. Απλώς χαίρομαι να τον παρακολουθώ και, κυρίως, ελπίζω να χαίρομαι και στο μέλλον.
 
Ρεσιτάλ προπαγάνδας για πολλά Όσκαρ. Σενάριο και σάουντρακ τα σπάνε. Μπροστά σε τέτοια αριστουργήματα, τι να κάνει ο χαρισματικός άνθρωπος;
 
Top